$
בארץ

העימות הכלכלי הראשון: 3 מועמדים, 3 אג'נדות, 10 שאלות

העברנו לשלושת ראשי המפלגות הגדולות, המועמדים לראשות הממשלה, רשימה אחידה של שאלות שהתשובות עליהן, אולי יבהירו לנו את המדיניות הכלכלית שתוביל את ישראל בשנים הקרובות

שאול אמסטרדמסקי 06:5901.12.08

המשבר הפיננסי הגלובלי אמור היה, במדינות עם מסורת של יציבות שלטונית, להבטיח את הישרדות השלטון ואת התגייסות כל הפלגים למאמץ משותף. אבל בישראל המשבר נהפך לכוכב בקרקס הבחירות. הוא מאפשר ללהטט באוויר סיסמאות מפתיעות (האם נתניהו איבד את האמון בשוק החופשי?), לזרוק סכיני האשמות (האם ציפי לבני תנקוב בשם המפורש?) ולהפריח מספרים ותוכניות (האם האנליטיות של אהוד ברק תעזור לו הפעם?).

 

ראש בראש: עמדות המועמדים המובילים לראשות הממשלה

 

לנוכח המרכזיות שתופסות הסוגיות הכלכליות במערכת הבחירות הנוכחית, הפנה "כלכליסט" לשלושת המועמדים לראשות הממשלה רשימה אחידה של שאלות זהות וביקש מהם להציג את המדיניות שיוציאו לפועל אם ייבחרו.

 

1. המלחמה בהאטה: שלום, רפורמות או הפחתת מסים

 

המשק הישראלי נכנס להאטה. מהם שלושת הצעדים הראשונים שבכוונתך לבצע עם בחירתך לראשות הממשלה?

 

אהוד ברק: "הגדלת ההוצאה הציבורית על ידי העלאת שיעור הגירעון ליותר מ־5% תאפשר השקעה בתשתיות, מאבק באבטלה ומתן כלים שישרתו את הצמיחה. הנהגת סטנדרטים של שקיפות ומהפכה ברגולציה של שוק ההון יחזקו את המוסדות הפיננסיים ואת אמון הציבור ויאפשרו תפקוד טוב יותר של המשק.

 

יו"ר מפלגת העבודה, אהוד ברק יו"ר מפלגת העבודה, אהוד ברק צילום: בלומברג

הצעד השלישי הוא לא כלכלי גרידא אך יהיו לו משמעויות כלכליות - קידום מו"מ עם הפלסטינים ויציאה מקיפאון מדיני. נגיש תוכנית לשלום אזורי כולל עם רגל כלכלית חזקה. מתווה מדיני כזה יתרום תרומה מכרעת להשקעות באזור ולכלכלה".

 

ציפי לבני: "גם אם עצם ההאטה היא עובדה, אפשר להשפיע על שיעורה. הצעדים נדרשים בשני מישורים: הקטנת השפעת המיתון, ומינוף המצב כהזדמנות לשינויים במשק כבסיס לצמיחה עתידית, כך שבהתנהלות נכונה ישראל תצא מחוזקת. מתן כלים להתמודדות של עסקים קטנים ובינוניים עם המשבר ויצירת תעסוקה: תמריצים לעידוד העסקה והקטנת פיטורים, קרנות לאשראי והשקעות במו"פ, הכשרות והסבות מקצועיות והרחבת זכויות ביטוח לאומי בנושאי תעסוקה ואבטלה.

 

השקעה ופיתוח תשתיות: תוכנית השקעה מסיבית בשיפור תשתיות תחבורה, מים וחינוך. השקעה זאת נדרשת ומאפשרת הרחבת השתתפות בכוח העבודה, כולל של קבוצות ששיעורי השתתפותן נמוכים, והרחבת הבסיס היצרני. הכרחי ללוות את התוכנית במנגנון חירום מיידי להסרת חסמים ביורוקרטיים שמונעים ביצוע רפורמות דחופות במשק. שינויים מבניים בסקטור הציבורי: יישום תוכנית למלחמה בביורוקרטיה, פישוט הליכים תוך שמירה על שקיפות ושוויון. רפורמה קריטית במינהל מקרקעי ישראל ובהליכי התכנון, שינוי מהותי במבנה הסקטור הציבורי, מתן כלים לניהול, התמקצעות ועידוד מצוינות".

 

בנימין נתניהו: "ממשלה בראשותי תפעל: א. להורדת מסים בעיקר למעמד הבינוני, וכן תנהיג מס הכנסה שלילי לבעלי השכר הנמוך (מס שולי, מס חברות ומע"מ). הדבר ייצור מקומות עבודה, יעודד יציאה לעבודה ויגדיל את הצמיחה. ב. להגדלת ההשקעה בתשתיות בצורה משמעותית. בראש ובראשונה בכבישים וברכבות, כדי לקרב את הנגב והגליל למרכז, מה שיאפשר הרחבת מעגל התעסוקה ויביא לידי צמצום פערים. כל זאת תוך שמירה על אחריות תקציבית.

 

ג. להנהגת רפורמה מקיפה בנושא הקרקעות, בראש ובראשונה מינהל מקרקעי ישראל, צמצום הביורוקרטיה והסרת חסמים כדי לאפשר פיתוח מהיר של פרויקטים. ד. השקעה ממוקדת במו"פ (מחקר ופיתוח) כדי לעודד עסקים קטנים, לשמור מוקדי ידע באוניברסיטאות ולאפשר הסבה זמנית של מדענים ומהנדסים לתחום ההוראה כשליחות לאומית ושדרוג החינוך".

 

2. התקציב: "נגדיל", "נתגמש", "נשנה"

 

אילו שינויים בכוונתך לערוך בתקציב המדינה ל־2009?

 

ברק:"הרחבה משמעותית של התקציב והזרמה מסיבית של כסף לתשתיות, שיניעו את גלגלי המשק ויפעלו באופן אפקטיבי נגד האבטלה. הרחבה כזאת תדרוש הגדלת הגירעון ליותר מ־5%".

 

לבני: "ברור שתהיה ירידה משמעותית בגבית המסים, ולכן הצורך בהשקעות בתוכניות למניעת התפתחות אבטלה ולהתמודדות עם המשבר בהיבט המיידי, כמו גם התוכניות לטווח הארוך, ידרשו התאמות בתקציב. גם אם בחלקן הן מבוססות על פתרונות חוץ־תקציביים בתחום סיוע האשראי, ערבויות ופרויקטים במימון חיצוני, לא נוכל לבצע את התוכניות האמורות ללא התאמה תקציבית. יש להביא בחשבון הצורך להתנהלות גמישה ולהתאמת תוכניות בהתאם להתפתחויות".

 

נתניהו: "נערוך כמה שינויים בתקציב, בין השאר על ידי הסטת תקציבים למנועי צמיחה, שיעזרו בראש ובראשונה למנוע עלייה באבטלה, ובשלב השני ליצור מאות אלפי מקומות עבודה חדשים".

 

3. רשת ביטחון: מגיל 55, ביבי אשם, לבטח את כולם

 

בעקבות הירידות בשוק ההון והפגיעה בחיסכון ארוך הטווח, אילו צעדים בכוונתך לנקוט כדי לסייע לחוסכים?

 

ברק: "יש לייצר מיידית רשת ביטחון לקרנות הפנסיה ולקופות הגמל. יש להביא בחשבון את ההפסדים שנגרמו ולדאוג לחוסכים בקופות ובקרנות מגיל 55 ומעלה, בלי קשר להכנסה".

 

לבני: "הממשלה צריכה להקטין את הנזק הקיים ואת החשיפה העתידית של החוסכים שעלולים להיפגע משמעותית, בעיקר אלה שעיקר יכולת ההשתכרות כבר מאחוריהם, שהממשלה שינתה את תנאי ההשקעה של החסכונות שלהם וחשפה אותם לרמת סיכון גבוהה בלי רגולציה מתאימה. הנוסחה צריכה להביא בחשבון כבסיס השוואתי ראוי את כל התקופה מיום השינוי מ־2004. לטווח הארוך הכרחי להכניס רגולציה שתתאים את רמת הסיכון למאפייני החוסך".

 

נתניהו: "כבר בתחילת אוקטובר קראתי בפומבי לפרוס רשת ביטחון לקרנות הפנסיה ולקופות הגמל, בראש ובראשונה לחוסכים שיוצאים לגמלאות בשנים הקרובות. כמו כן, יש להבטיח תשואה מינימלית לחוסכים האחרים כדי שיישארו בקופות ולא ימשכו את כספם בשנים הקרובות. בכל מקרה, יש לנסות למנוע בכל דרך פגיעה משמעותית במי שעבד וחסך כל חייו".

 

4. נגד האבטלה: תשתיות, תשתיות, ותשתיות

 

אילו צעדים תנהיג כדי למנוע עלייה בשיעור האבטלה?

 

ברק: "על ידי הגדלת הגירעון נממן עלייה בהשקעות הוניות במשק. פרויקטים בתחום התשתיות יביאו לידי העסקת עובדים וישפרו את התחבורה, התקשורת, המחשוב, האנרגיה הירוקה, ההשכלה ועוד - אלה שישפרו את כושר התחרות והצמיחה של המשק".

יו"ר הליכוד, בנימין נתניהו יו"ר הליכוד, בנימין נתניהו צילום: עטא עוויסאת

 

לבני: "מצד אחד נגדיל את רשת הביטחון שמעניק הביטוח הלאומי למפוטרים, ומצד שני נקטין את שיעורי המס, ניתן מענה חדשני, יעיל ואפקטיבי להכשרות מקצועיות העונה על צורכי המשק המשתנים, ונציע חבילת תמריצים לעסקים קטנים וליזמים. נגדיל את ההשקעה במו"פ, הן באמצעות המוסדות הקיימים והן באמצעות הקמת קרנות ייעודיות בשיתוף הסקטור הפרטי. השקעה בשיפור ובשדרוג התשתית הפיזית במדינה - כבישים, רכבת מהירה, מתקנים להתפלת מים ועוד - תסייע ליצירת מקומות עבודה. אנהיג מדיניות השקעה מסיבית ומואצת בתשתיות - לא ברמה הסיסמאות אלא ברמת המעשים".

 

נתניהו: "כשר אוצר השקעתי במנועי צמיחה. יותר מהכפלתי את תקציב הרכבת. הצעדים שמניתי כמנועי צמיחה יביאו לבלימת האבטלה וליצירת מאות אלפי מקומות עבודה. הוכחתי שהדבר ניתן לביצוע: שיעור האבטלה ירד מ־11% ל־6%".

 

5. הפחתת המסים: לצמצם, להמשיך, להאיץ

 

האם בכוונתך להאיץ או לעצור את תהליך הפחתת המסים?

 

ברק: "הורדת מסים בהיקף משמעותי תתאפשר רק כשהמשק ישוב לפסים של צמיחה. כשרוחות של מיתון מנשבות, מוקדם ואף בלתי אחראי לדבר על הפחתת מסים. עם זאת, יש מקום לתיקון עיוותים במדיניות המס: יש להרחיב את בסיס המס, להקל על תשלומי מס לבעלי הכנסות נמוכות תוך הכבדת נטל המס לבעלי הכנסות גבוהות במיוחד".

 

לבני: "התוכנית להורדת המסים תימשך, התהליך חיוני להמרצת הכלכלה. אחת הדרכים לעשות זאת היא באמצעות הקטנת שיעורי המס למעמד הבינוני ולמשפחות עובדות והקטנת שיעורי המס בסקטור העסקי. כמו כן בכוונתי לבחון תוכנית חדשה לעידוד התעסוקה באמצעות זיכויי מס".

 

נתניהו: "בכוונתי להאיץ את הפחתת המסים בצורה משמעותית".

 

6. רגולציה: לבחון, להגן, להקים רשות אחת

 

האם יש מקום לעוד צעדים בתחום הרגולציה על שוק ההון, על הבנקים ועל בתי ההשקעות?

 

ברק: "בטווח הבינוני והארוך יש לבחון מחדש את מסקנות ועדת בכר באופן שיגביר את השקיפות בשוק ההון וייתן כלים לפיקוח על הפעולות של השחקנים המרכזיים שם".

 

לבני: "כן. הרגולציה של שוק ההון התגלתה כחסרה בעיקר ביחס להשקעות של קופות הגמל וקרנות הפנסיה החדשות. דרך רגולציה שמתאימה את רמת הסיכון למאפייני החוסך נגן על החוסכים המבוגרים ועל קרנות הפנסיה, שהממשלה גרמה לחשיפה בלתי מוסדרת ובלתי מבוקרת שלהן להשקעות שרמת הסיכון שלהן אינה מתאימה להשקעות עצמן".

 

נתניהו: "כבר במרץ 2008 הביא ח"כ חיים כץ (הליכוד) הצעת חוק שלפיה יש להגביל ל־25% בלבד את סכום הכסף שיהיה בסיכון גבוה בקופות הגמל. חברי לליכוד ואני תמכנו בהצעה, ואילו דווקא חברי קדימה וחברי מפלגת העבודה הכשילו את החוק, ובהם אלה שקוראים היום להקמת ועדת חקירה ממלכתית בגין היעדר פיקוח בשוק ההון. אפעל להקמת רשות פיקוח אחת לכל שוק ההון, שתכלול את הפיקוח על שוק ההון במשרד האוצר, הפיקוח על הבנקים בבנק ישראל והפיקוח של רשות ניירות ערך".

 

7. הגדלת הקצבאות: חכו, לא נכנעת, למי שמגיע מגיע

 

כיצד תתמודד עם התביעות הצפויות להגדלת הקצבאות לאוכלוסיות ולמגזרים שונים?

 

ברק: "הקצבאות כשלעצמן אינן פתרון רצוי. יש לדאוג קודם כל להנעת גלגלי המשק, להזרמת כסף לאנשים עובדים ולשיפור הכנסתם של מעוטי ההכנסה".

 

לבני: "הוכחתי שאיני נכנעת ללחצים סקטוריאליים או פוליטיים. אני מאמינה שיש למקד את הסיוע הממשלתי באוכלוסיות שבאמת זקוקות לכך, ואין להן היכולת. חובתנו להבטיח שוויון הזדמנויות שיעניק לכל אחד את האפשרות להתקדם ולהצליח".

 

נתניהו: "נפעל למתן קצבאות נאותות שיעודדו עבודה מצד אחד ויאפשרו מחיה בכבוד לאוכלוסיות חלשות. בנוגע לאחרים, כפי שעשינו בעבר, נפעל לעודד את יציאתם לעבודה על ידי הנהגת מס הכנסה שלילי לבעלי שכר נמוך שמתחת לרף המס".

 

8. יציבות שלטונית: חושבים על זה

 

כיצד בכוונתך לפעול להגדלת היציבות השלטונית ויכולת המשילות בישראל?

 

ברק: "מיד לאחר הבחירות יש לכנס את כל הגורמים הפוליטיים, האקדמיים והמשפטיים כדי לנסות להגיע לשיטה הולמת שתאפשר יציבות שלטונית בלי לפגוע בייצוג של הפסיפס המגוון המרכיב את החברה הישראלית".

 

יו"ר קדימה, ציפי לבני יו"ר קדימה, ציפי לבני צילום: תומריקו

לבני: "שינוי שיטת הממשל היא קריטי בעיניי, והכרחי לבצעו מיידית. בכוונתי לשנות את שיטת הממשל בישראל באמצעות חקיקה לשיטה שתבטיח יציבות ומשילות. צוותי חשיבה ייעודיים לנושא הציבו ויציבו כמה עקרונות מהותיים שגובשו ושהכרחי לבצעם".

 

נתניהו: "אם אבחר, בכוונתי לקדם רפורמה בשיטת הממשל, שתקדם יציבות שלטונית ותגדיל את יכולת המשילות. אנו בוחנים כמה חלופות להשגת יעדים אלה, נוסף על העלאת אחוז החסימה".

 

9. שר האוצר: איש העבודה, בעל הניסיון, אולי אני?

 

מיהו המועמד שלך למשרת שר האוצר?

 

ברק: "במפלגת העבודה יש גלריה מרשימה של אנשי כלכלה ומשק, ולא יהיה שום קושי מיד אחרי הבחירות להציב אדם ראוי, מיומן ובעל מוניטין מקרב הנציגים של מפלגת העבודה".

 

לבני: "שר האוצר יהיה אדם אשר יתאים לתפקיד הן מבחינת הכשרתו, כישוריו וניסיונו בתחומים מקצועיים אלה והן מבחינת השקפתו הכלכלית־חברתית. השניים קשורים אלו באלו והם יהיו המדד".

 

נתניהו: "כרגע, איני עוסק בזה. אם אבחר לראשות הממשלה, אטול חלק מרכזי בעיצוב המדיניות הכלכלית ובהוצאתה אל הפועל".

 

ולשאלה הלא זהה

 

אהוד ברק

כיצד אתה מתמודד עם הביקורת על כך שכמי שמתגורר במגדלי אקירוב, אינך יכול לצאת נגד הקפיטליזם החזירי?

"אני מבין ומקבל את הביקורת על מקום מגוריי. רכשתי את הדירה בהיותי אזרח פרטי, וראיתי בה השקעה כלכלית לגיטימית של אדם שהרוויח את כספו ביושר ושילם מסיו כחוק. עם זאת, ברור לי שמשחזרתי לחיים הפוליטיים ובעומדי בראש מפלגת העבודה יש משמעות לסמלים, לתדמית וגם למקום מגוריי.

 

"אין שום קשר בין זה להשקפת עולמי - אפשר לגור בבית מידות ולהיות עם רגישות חברתית ותומך נלהב בכלכלה שלוקחת אחריות לגורלם של אזרחים, להקטנת הפער החברתי ולדאגה לעובדים.

 

"גדלתי במשפחה נטולת אמצעים וכל חיי שירתתי את המדינה. ההיטפלות למושג כזה או אחר שהשמעתי יש בה קטנוניות רבה, וכן, קפיטליזם חזירי הוא דבר רע ואפשר לומר זאת גם כשגרים במגדל דירות".

 

ציפי לבני

איך את מגיבה לטענות כי את חסרת ניסיון בתחום הכלכלי?

"מי שיקרא את קורות חיי ולא יסתפק בתדמיות ימצא שיש לי ניסיון מעשי. כיהנתי כמנכ"ל רשות החברות הממשלתיות וביצעתי הפרטות ענקיות במשק, לרבות בשוק ההון. במשך עשור פעלתי כעורכת דין, לרבות בתחום העסקי־מסחרי. לכך יש להוסיף את שנותיי כשרה במשרדים כלכליים וחברתיים (החקלאות, הקליטה, הבינוי והשיכון והמשפטים).

 

"הוכחתי את יכולתי לקבל החלטות מושכלות על בסיס התייעצות עם גורמי מקצוע ואת יכולתי להתעלות מעל שיקולים אינטרסנטיים, ואני בטוחה כי בעזרת הנבחרת הכלכלית שאציג נחזיר את התנופה והשגשוג לישראל.

 

"גיבשתי צוות שמורכב מבכירי המשק והאקדמיה, שפועלים לגיבוש תוכנית לבניית התשתית הלאומית בתחומי הכלכלה והחברה".

 

בנימין נתניהו

מה תאמר לחלקים בציבור שחוששים כי תנהיג מחדש את המדיניות הכלכלית שאותה נקטת כשר אוצר?

"הצעדים הקשים שנקטנו בעבר נכפו עלינו כדי להציל את המשק ואת הכלכלה בישראל מקריסה.

"הודות לצעדים אלה המשק צמח ויצא ממצבו הקשה. מה שדרוש לכולנו היום הוא יוזמה ויצירתיות, שהוכחנו בעבר שאנו מסוגלים להן.

 

"אם נזכה לאמון הבוחר, נעשה זאת שוב בהתאמה למשבר הכלכלי החריף ששורר בעולם כיום, הדורש דווקא בשעה זו פתרונות יצירתיים.

 

"נשמור על מקומות העבודה הקיימים וניצור אלפי מקומות עבודה חדשים ברחבי מדינת ישראל".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x