$
בארץ

החברה להגנת הטבע: מינהל מקרקעי ישראל לא מתייחס לשטחים פתוחים

מדו"ח שפרסמה החברה להגנת הטבע עולה כי "על אף שמרבית השטחים עליהם אמונה מועצת מקרקעי ישראל הם בפועל שטחים פתוחים, לא קיימה המועצה ולו דיון אחד בנושא חשיבות השמירה עליהם"

גלית שפיר 12:4129.10.08

41 החלטות של מינהל מקרקעי ישראל אינן מתייחסות לנושא השטחים הפתוחים, כך קובע דו"ח שנתי של החברה להגנת הטבע. הדו"ח קובע כי "על אף שמרבית השטחים עליהם אמונה מועצת מקרקעי ישראל הם בפועל שטחים פתוחים, לא קיימה המועצה ולו דיון אחד בנושא חשיבות השמירה עליהם".

 

פרק נוסף

בדו"ח סקר את החלטות בית המשפט על עבירות בנייה בשטחים הפתוחים. מסקירת פסקי הדין שניתנו ב- 2007 עולה כי הקנסות על עבירות אלו עומדים על כ-15-100 אלף שקל.

 

יואב שגיא ואיריס האן, ממכון דש"א של החברה להגנת הטבע, מסרו: "מצער לגלות שלא רק שלא ניכר שיפור בנושא זה במשך השנים בהן נערך המעקב, אלא שאף חלה רגרסיה ביחס של רשויות המדינה למשאב יקר זה. יש לזכור כי פגיעה במשאב הקרקע והשטח הפתוח היא בלתי הפיכה, ומכאן החשיבות של הקפדה יתרה על מדיניות הנותנת את המשקל הראוי לשמירה על משאבים, אלו לטובת כלל הציבור, בראייה ארוכת טווח". 

 

מבחינת פעילות הממשלה, שנת 2007 אופיינה בריבוי החלטות בכל הנוגע להקמת יישובים חדשים וחוות בודדים. בין היתר הוחלט על הקמת עיר חרדית חדשה ועל הקצאת תקציב להקמת שני יישובים חדשים בחבל לכיש - מרשם וחזן.

 

כמו כן, התקבלה החלטה להכיר בהתיישבות יחידים כחלק ממדיניות הממשלה לפיתוח הנגב והגליל. כיום יש 100 חוות בודדות, אולם רק 6 מהן מאושרות כדין. כותבי הדו"ח מותחים ביקורת על החלטה זו, שלמעשה מכירה בדיעבד בפעילות בלתי חוקית.

 

שני פרויקטים בולטים נוספים שאושרו וזכו להכרה הם הקמת עיר הבה"דים בנגב ונתינת אור ירוק לפרויקט "מוביל השלום" -  תעלה שתחבר בין מי מפרץ אילת לבין ים המלח.

 

לגבי עיר הבה"דים נכתב בדו"ח כי הפרויקט צריך היה להיות מקודם במסלול תכנוני רגיל ולא במסלול העוקף את מוסדות התכנון מעצם היותו מוסד בטחוני. זאת בשל היבטיו הבריאותיים והסביבתיים של הפרויקט הנובעים מקרבתו לרמת חובב.

 

לגבי פרויקט תעלת הימים נכתב בדו"ח: "יש לבחון את התועלת האמיתית אל מול ההשלכות הסביבתיות הצפויות. בוודאי יש להימנע מלנקוט בהליכים מקצרי ועוקפי תכנון".

 

בשנת 2007 נדחו גם שתי תוכניות בנייה גדולות: תוכנית ספדי לבנייה של 20 אלף יחידות דיור במערב ירושלים ותוכנית להקמת היישוב החדש ארבל.

 

בשנת 2007 הוכרזו 84,205 דונם כשטחים של שמורות וגנים, המהווים 2% מכלל השטחים המוכרזים בארץ.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x