רכב

הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים ניצלה שליש מהתקציב, אך דורשת למנוע את הקיצוץ המתוכנן

הממונים על הכספים ברשות התריעו בפני ההנהלה על עודף של 200 מיליון שקל בתקציב. הרשות: "התקציב נדרש על מנת לממש פרויקטים"

ליאור גוטמן 12:5317.09.08

הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים ומנכ"ל משרד התחבורה גדעון סיטרמן  תוקפים את כוונת האוצר לקצץ בשנה הבאה 200 מיליון שקל מתקציב הרשות.

 

יאיר דורי. "האוצר לא נותן תקציבים" יאיר דורי. "האוצר לא נותן תקציבים" צילום: אלכס קולומויסקי

 

אולם ל"כלכליסט" נודע שאנשי הכספים של הרשות התריעו לפני כשבועיים בפני הממונים עליהם שמתחילת השנה נוצלו רק 33% מתקציב הרשות. מדובר בתקציב המזומן שניתן מדי שנה לרשות על ידי משרד האוצר, שערכו השנתי נאמד ב-330 מיליון שקל. לשם השוואה ניצול תקציב פיתוח התשתיות, שנמצא באחריות משרד התחבורה, עומד מתחילת השנה על 94%.

 

סיטרמן ציין את הדברים בהקשר לכוונת הממשלה לקצץ בשנה הבאה 200 מיליון שקל מתקציב הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים, ולהעמידו על 350 מיליון שקל. המהלך יקשה על הרשות לצמצם את מספר תאונות הדרכים.

 

"אנשי הרשות לא יכולים להתלונן על קיצוץ בתקציב בזמן שהם בעצמם לא ממצים את היכולות הכספיות שלהם לטובת צמצום מספר תאונות הדרכים", מסר בכיר המקורב לתחום. לדבריו, מבנה הרשות מהווה צינור להעברת כסף למקורבים כך שאין מקום להשארת התקציב על כנו ולכן הצעת הקיצוץ.

 

ברשות הלאומית לבטיחות בדרכים הסבירו בתערוכה שהתקיימה אתמול שנוהל התשלומים לספקים אינו מיידי: "קבלן שבונה מעבר חציה היום מקבל כסף בינואר אבל מבחינת האוצר הדבר לא נחשב כהוצאה", טען מנכ"ל הרשות יאיר דורי, "הרי הרשות הוקמה על אפם וחמתם של פקידי האוצר. אי אפשר שלא להריח משהו חריג בהתנהלות – אני לא רוצה להיכנס לסיפורים פוליטיים (מופז נגד בראון – ל"ג) אבל האוצר לא נותן לנו תקציבים ואחר כך טוען שלא השגנו תוצאות".

 

אולם השימוש בתקציב אינו מסתכם במימוש חלקי או מלא של כל הכסף עבור צמצום מספר תאונות הדרכים: ל"כלכליסט" נודע שכמה ימים לאחר הודעת הקיצוץ בתקציב הרשות הלאומית הועברה על ידיהם בקשה לאוצר לקבלת מימון מיוחד לסרט תדמית והסברה בעלות של 375 אלף שקל.

 

נוסף על כך ביקשה הרשות להגדיל את מספר העובדים המועסקים שם מ-76 ל-98 איש, זאת כדי ליישם בצורה טובה יותר את מטרות המשרד. "לא ברור עד כמה נחוצה הפקתו של סרט התדמית בימים של קיצוץ, אולם ברור שהכסף יוכל לעזור ליותר ילדים לחצות את הכביש בבטחה", טען מקור בכיר ברשות.

 

ברשות הלאומית לבטיחות בדרכים אישרו את פרטי השימוש החלקי בתקציב, והוסיפו שבמהלך הבקרה כספית שנעשית ברשות מידי חודש, מדווח סמנכ"ל הכספים על סטטוס התקציב במגמה לוודא מימוש התכנון בהתאם להקצאות."על רקע פרויקטים רבים שהסתיימו החודש הקרוב נוצר צורך בהוצאה כספית משמעותית כדי לממש אותם ולכן נדרשו חברי ההנהלה לבדוק פעם נוספת את התכניות ורמת הביצוע מולם", אומרים ברשות.

 

לעניין סרט התדמית נמסר שהרשות הלאומית עוסקת בהסברה בארץ ובחו"ל ובכל האירועים נדרשת הרשות להציג פרופיל ארגוני בשפה העברית ובשפה האנגלית. "תקציב הסרט לא אושר הוא נמצא בשלב הראשוני של הצעות מחיר". לעניין הבקשה לתוספת עובדים טוענים ברשות שאיוש כוח האדם אינו מלא, ביחס למבנה הארגוני שהוצג לשר התחבורה, וכי מספר העוזרים והמזכירות שנמסר רחוק מזה הקיים המציאות.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x