$
משפט

חברת החשמל: שש שנות מאסר בפועל לבכיר לשעבר שהורשע בקבלת שוחד

אשר כהן, שהיה מנהל אגף אספקה ואחסנה בחברה, ישלם קנס של 1.75 מיליון שקל; על נותן השוחד, רוני ריטבלט, נגזרו ארבע שנות מאסר בפועל

איתי הר אור 14:2731.08.08

בית המשפט המחוזי בחיפה גזר היום עונש מאסר בפועל על אשר כהן, שהיה מנהל אגף אספקה ואחסנה בחברת החשמל  והורשע בקבלת שוחד בתמורה להטיית מכרזים. כמו כן נגזר עונש מאסר בפועל על נותן השוחד - רוני ריטבלט, לשעבר הבעלים של חברת אלקטרו חבש ואחד ממקימי חברת חשמל הצפון.

 

כהן,

ריטבלט ואלקטרו חבש הואשמו בתחילת 2005, יחד עם שלושה נאשמים נוספים, בפרשת השוחד, שהיקפה מאות אלפי דולרים. ההליך הפלילי בעניינם של שלושת הנאשמים הנוספים בפרשה, נעים טוקאן, שאול קלמה וחברת מרכז החשמל שאול קלמה - הסתיים בתחילת משפטם במסגרת הסדרי טיעון.

 

לפי כתב האישום, כהן הגיע לסיכום עם ריטבלט וטוקאן שלפיו ידאג לקידום עסקיה של חשמל הצפון, לרבות קבלתה לרשימת הספקים הרשומים של חברת החשמל; בתמורה לקידום זה, יקבל טובות הנאה מהשניים.

 

לפי ממצאי הכרעת הדין, ריטבלט וטוקאן שיחדו את כהן בשנים 1994 עד 2000 בתשלומי מזומן בגובה של 1.3 מיליון שקל לפחות. תשלומים אלה "נגזרו" מהרווחים שהפיקה חשמל הצפון ממכירותיה לחברת החשמל שהסתכמו בכ-64 מיליון שקל.

 

באמצעות כספי השוחד שקיבל כהן מריטבלט וטוקאן, הוא רכש שתי דירות - אחת בחיפה והשנייה בגבעתיים. כהן רשם את הדירות על שם חמותו, במטרה להסוות את מקורות רכישתן.

 

בית המשפט גזר על כהן שש שנות מאסר בפועל ו-12 חודשי מאסר על תנאי. בנוסף נגזר עליו קנס בגובה 1.75 מיליון שקל. כהן הורשע בעבירות של קבלת שוחד, הלבנת הון, עדות שקר ואי-דיווח על הכנסה ומתן הצהרה כוזבת.

 

על ריטבלט נגזרו ארבע שנות מאסר בפועל ו-12 חודשי מאסר על תנאי. בנוסף גזר עליו בית המשפט קנס בגובה 2 מיליון שקל. ריטבלט הורשע במתן שוחד לכהן, יחד עם טוקאן, וכן במתן טובות הנאה שונות, לרבות תשלום ביטוח רכב, ומתן מוצרי חשמל קטנים ומתנות. ריטבלט אף הורשע בגין רכישת חשבוניות מס פיקטיביות, ואי דיווח לרשויות המס על מכירת סחורה שמכרה "חשמל הצפון" לסוחרים פלשתינאים.

 

אלקטרו חבש, שהיתה בבעלות ריטבלט, נקנסה בסך של מיליון שקל, לאחר שהורשעה בביצוע עבירות מרמה על פי פקודת מס הכנסה ובהתחמקות ממס בניגוד לחוק מס ערך מוסף.

 

לבקשת פרקליטות המדינה, חילט בית המשפט את שתי דירות שרכש כהן בכספי השוחד, וכן שלושה מיליון שקל מרכושו של ריטבלט.

 

מחברת החשמל נמסר: "כתב האישום נגד כהן ונגד אחרים הוגש בעקבות חקירה של משטרת ישראל, חקירה שבאה לאחר שחברת החשמל הגישה תלונה על תרמית וזיוף במסגרת הליכי רכש שנעשו מהספק, חשמל הצפון. יודגש, שחברת החשמל הפסיקה את העסקתו של כהן בעקבות פתיחת החקירה נגדו". 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x