$
רכב

בלעדי: בקרוב - ניסוי תדלוק במתנול בישראל

דור כימיקלים תחל לתדלק את ציי הרכב שלה בתערובת של בנזין ומתנול, סוג של אלכוהול המופק בין השאר מגז או פחם הנחשב לזול ונקי יותר מבנזין

תומר הדר וליאור גוטמן 08:1517.07.08

מחירי הדלק העולים גורמים לענף הדלק לחפש חלופות תדלוק זולות ונקיות. ל"כלכליסט" נודע שחברת דור כימיקלים עתידה להתחיל בקרוב בניסוי להחדרת שימוש במתנול לציי רכב.

 

מתנול, הידוע גם כמתיל אלכוהול, הוא תרכובת כוהל אורגנית חסרת צבע המצטיינת בתכונות הבעירה שלה בשל ריכוז

גבוה של חמצן ומימן. המתנול מופק בין השאר מפחם או גז. למתנול אוקטן גבוה יותר מבנזין ולכן ניתן להוסיפו לדלק ולשפר את יעילות הבעירה.

 

מתנול נחשב לזול יותר מבנזין: מחירו של ליטר מתנול נאמד ב-40% ממחירו של ליטר בנזין. בשל יעילותו הגבוהה, תדלוק במתנול מזהם פחות מתדלוק בבנזין. "שימוש במתנול היה נפוץ בישראל בשנות השמונים, אך הופסק מכיוון שמחירי הדלק הנמוכים בזמנו לא עודדו לחפש אחר אלטרנטיבות", אמר חיים רוזנבאום, מנכ"ל משותף בחברת דור כימיקלים. "עליות מחירי הדלק האחרונות עוררו מחדש את העניין בתדלוק במתנול".

 

לדברי רוזנבאום, בשלב הראשון של הניסוי יימהל מתנול בשיעור של כ-3% בדלק של מכוניות מצי הרכב של דור כימיקלים. "בעתיד נשאף להגיע לשיווק שני סוגי דלק באחוזים שונים של מתנול", אמר רוזנבאום.

 

שיווק מתנול, שנחשב עד עתה תחום רדום בישראל, נחשב חוקי משנת 2001. בינואר האחרון הונחו על שולחן הממשלה מסקנות הוועדה למיסוי ירוק. בפרק ד' של המסמך קיימת התייחסות לעידוד השימוש בדלק מתחדש. לפי ההמלצה הכללית, "יש לפטור או להפחית את המס על דלק ממקורות מתחדשים לצורכי תחבורה למשך חמש שנים לפחות". הועדה התייחסה בין השאר לביו דיזל, ביו גז ותחליבי סולר.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x