$
רכב

חברות הביטוח יספקו מידע לרוכשי מכוניות

בלעדי לכלכליסט: איגוד חברות הביטוח מקים מאגר נתונים שיספק לקונים מידע מפורט בנוגע לתאונות או לטיפולים מיוחדים שעברה המכונית

ליאור גוטמן 07:0207.07.08

רוכשי מכוניות משומשות יוכלו לדעת לפני הקנייה והבדיקה את מצב המכונית: איגוד חברות הביטוח מקים בימים אלה מאגר מידע פנימי על כלל כלי הרכב המבוטחים בישראל, כך נודע ל"כלכליסט".

 

מאגר זה יכיל פרטים שונים על כל מכונית, כולל תביעות ששולמו לכל אחד מהמבוטחים. המידע יבהיר לקונה אם המכונית היתה מעורבת בתאונה קשה או עברה טיפול מכני מורכב שדרש התערבות של חברת הביטוח.

 

שמואל מלכיס, מנהל המחלקה הכלכלית באיגוד חברות הביטוח, אישר שלאחרונה נעשתה פנייה אל משרד האוצר והממונה על ההגבלים העסקיים בבקשה להקים מאגר מידע פנימי. לדבריו, "הכניסה למאגר תעמוד לרשות חברות הביטוח בלבד, אלא אם כן נידרש על ידי המחוקק לאפשר כניסה חופשית גם לגופים חיצוניים".

 

תאונת דרכים תאונת דרכים צילום: עמית שאבי

 

הקמת המאגר מתבצעת במקביל להצעת חוק למכירת רכב משומש שנידונה בימים אלה בוועדת הכלכלה. לפי הצעת החוק, בעת רכישת כלי רכב יקבל הקונה פירוט מלא בנוגע למכונית, הכולל גם היסטוריית טיפולים. אולם מאגר המידע של חברות הביטוח אינו דומה למאגר שיוקם על ידי רשויות המדינה, ולא מן הנמנע שהמידע במאגר חברות הביטוח יכלול בעלויות קודמות או טיפולים חריגים שנעשו ברכב. לפי נתוני ועדת הכלכלה, ב-2007 נמכרו בישראל כ-600 אלף מכוניות משומשות.

 

מלכיס הוסיף כי הקמת מאגר המידע וניהולו יוכל להתבצע על ידי מרכז הסליקה של חברות הביטוח, כך שהרוכש יוכל בעתיד לגשת לרשות הדואר, להזדהות מול הפקיד כבעל עניין ולקבל מידע על תביעות ששולמו לבעל הרכב הקודם בכל חברות הביטוח. מצב כזה יבטיח שקיפות בכל עסקת מכר, כך שבעל הרכב יתקשה להסתיר פגיעות קשות שתוקנו במכונית. במשרד האוצר אישרו את קבלת הפנייה, ואילו מהרשות להגבלים עסקיים נמסר כי הנושא הובא לידיעתם.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x