שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

בנק ישראל: 20 משפחות שולטות על 40% מהמשק

נתח השוק של 10 הקבוצות הגדולות הוא בין הגבוהים בעולם המערבי - 30% מהשוק. עם המשפחות החזקות במשק נמנות משפחת דנקנר, לבייב, עופר, תשובה, פישמן, אריסון, ברונפמן, בינו, נמרודי וסבן

אדריאן פילוט 14:2016.04.08

20 קבוצות עסקיות, רובן ככולן בבעלות משפחתית, שולטות על כ-160 חברות ציבוריות, המהוות קרוב ל-40% מהשוק. כך עולה ממחקר שמפרסם היום בנק ישראל.

 

נתח השוק של 10 הקבוצות הגדולות הוא בין הגבוהים בעולם המערבי - 30% מהשוק.

 

עם המשפחות החזקות במשק נמנות משפחת דנקנר,

לבייב, עופר, תשובה, פישמן, אריסון, ברונפמן, בינו, נמרודי, סבן, אקירוב, המבורגר, בורוביץ, זלקינד, כץ ופדרמן. מדובר בקבוצות פרטיות, בעלות פיזור ענפי רחב עם מבנה בעלות אנכי.

 

מנתוני 650 החברות הציבוריות שנסחרו בבורסה לניירות ערך בתל-אביב בין השנים 2005-1995 עולה, כי קבוצות עסקיות בישראל הן בעלות פיזור ענפי רחב עם התמקדות במגזר הפיננסי. כמחצית מהחברות במגזר זה ניתן לסווג כמסונפות. בממוצע, חברות מסונפות לקבוצות עסקיות בארץ מאופיינות בבשלות גבוהה, בצמיחה נמוכה, השקעה מועטה במו"פ וברמת סיכון גבוהה יותר יחסית לחברות הלא-מסונפות.

 

עוד עולה מהמחקר כי ההשתייכות לקבוצה עסקית בישראל אין השפעה על רווחיותה של החברה המסונפת. עם זאת, ערכן הפיננסי של החברות המסונפות נמוך מזה של האחרות באופן מובהק. ממצאים אלה מצביעים על פרמיה שלילית של השוק באשר לחברות המסונפות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x