סגור
בנייה ביניינים
המשכנתא הממוצעת בנובמבר עמדה על 993 אלף שקל (אוראל כהן)

כמעט חצי מהמשכנתאות שנלקחו בנובמבר - בסיכון גבוה

עליית הריבית ומחירי הדירות מכבידים על החזרי המשכנתאות החודשיים של משקי הבית, וב-47.1% מהמשכנתאות שנלקחו ההחזר החודשי תופס יותר מ-30% מההכנסה הפנויה. המשכנתא הממוצעת בנובמבר עמדה על 993 אלף שקל - עלייה של 10% מנובמבר אשתקד

רמת הסיכון בשוק המשכנתאות ממשיכה לעלות: 47.1% מהמשכנתאות שנלקחו בחודש נובמבר היו משכנתאות בסיכון גבוה, בהן ההחזר החודשי גבוה מ-30% מההכנסה הפנויה, כך עולה מהנתונים שפרסם היום (ב') בנק ישראל.
מדובר בנתון הגבוה ביותר ב-11 השנים האחרונות, המגלם את השלכות עליית הריבית ועליית מחירי הדירות. לשם השוואה, בנובמבר אשתקד רק כ-35.9% מהחזרי המשכנתא היו גבוהים מ-30% מההכנסה הפנויה. בנוסף, שיעור ההחזר הממוצע מתוך ההכנסה הפנויה בכלל המשכנתאות הגיע ל-28.8% - הנתון הגבוה מאז 2013.
המשכנתא הממוצעת בנובמבר עמדה על 993 אלף שקל - עלייה של 10% מנובמבר אשתקד, אז המשכנתא הממוצעת עמדה על 905 אלף שקל, ועלייה של 43% מנובמבר 2019, אז היא עמדה על 693 אלף שקל. עם זאת, מדובר בירידה קלה בהשוואה לאוקטובר האחרון, אז המשכנתא הממוצעת עמדה על מעט יותר ממיליון שקלים, אך מדובר בחודש בו חגי תשרי ומיעוט העסקאות היחסי השפיע על הנתונים.
כפי שדווח בכלכליסט מוקדם יותר החודש, היקף המשכנתאות בנובמבר עמד על 7.6 מיליארד שקלים והיה נמוך ב-30% מנובמבר אשתקד ומהממוצע השנתי, ובכך המשיך את מגמת הירידה בשנה האחרונה, מאז החל בנק ישראל בהעלאת הריבית. היקף המשכנתאות שנלקחו באחוז מימון הגבוה מ-60% נותר דומה לממוצע בשנה האחרונה ועמד על 45%, זאת בהשוואה ל-43% בנובמבר אשתקד. כמו כן, סך המשכנתאות במשק הגיע לשיא של 525 מיליארד, זאת על אף הירידה בקצב לקיחת המשכנתאות.
בעוד שבוע בנק ישראל צפוי להכריז על העלאת ריבית נוספת, בפעם השביעית ברציפות, במטרה למתן את האינפלציה במשק. הריבית צפויה להגיע לרמה של 3.75%-4%. הדבר יכביד עוד יותר על לוקחי המשכנתאות, וצפוי להביא להמשך הירידה בהיקף המשכנתאות החדשות, לצד הכבדה על כושר ההחזר של הלווים, מה שעלול להמשיך את מגמת העלייה בשיעור המשכנתאות המסוכנות.