סגור

בבנק ישראל רוצים לקדם התחרות במשכנתאות: ראשי הבנקים זומנו לפגישה

היקף המשכנתאות צפוי לעבור השנה לראשונה את ה-100 מיליארד שקל. הביקוש הגואה יצר עומס בבנקים, שפוגע משמעותית בשירות וביכולת של לווים מול הבנקים. כעת בבנק ישראל מבקשים לפתוח את השוק לתחרות וככל הנראה גם לאחד את פורמט בקשת המשכנתא בכל הבנקים

בנק ישראל זימן את כל ראשי הבנקים הגדולים לשיחה, בה כעת הם דנים על קידומה של רפורמה צרכנית להגברת שקיפות המידע ללקוחות ושיפור סביבת התחרות בשוק המשכנתאות, זאת על רקע הביקוש הגואה למשכתנאות בישראל.


בחודש ספטמבר אמנם נרשמה רגיעה בשוק המשכנתאות, עם לקיחת משכתנאות כוללת של 7.1 מיליארד שקל. אם כי הרגיעה נעשתה בעיקר על רקע תקופת החגים.

2 צפייה בגלריה
נגיד בנק  ישראל פרופ' אמיר ירון ינואר 2020  2
נגיד בנק  ישראל פרופ' אמיר ירון ינואר 2020  2
נגיד בנק ישראל פרופ' אמיר ירון
(צילום: אלכס קולומויסקי)

חודש לפני כן בחודש אוגוסט נרשמו שיאים של 11.9 מיליארד שקל במשכנתאות חדשות. אוגוסט סוגר שלושה חודשים רצופים שבהם היקף המשכנתאות הכולל עומד על מעל 11 מיליארד שקל (11.6 מיליארד ביוני ו-11.5 מיליארד ביולי). מדובר בזינוק של 77% בהיקף המשכנתאות החדשות בהשוואה לחודש אוגוסט 2020 ושל 82% בהשוואה לממוצע בכל שנת 2020, על פי נתוני בנק ישראל.
היקף המשכנתאות השנה צפוי לחצות לראשונה את ה-100 מיליארד שקל
מתחילת 2021 ועד סוף חודש ספטמבר עמד היקף המשכנתאות החדשות על כ-82 מיליארד שקל, יותר מהיקף המשכנתאות שנלקחו בכל 2020, כשעוד נותרו 3 חודשים לסוף השנה. היקף המשכנתאות השנה צפוי לחצות לראשונה את ה-100 מיליארד שקל.
על רקע הביקוש הגדל, נוצר עומס בבנקים שיוצר פגיעה משמעותית בשירות וביכולת של לווים חדשים מול הבנקים. במצב הקיים כיום, כוח המיקוח של הלקוחות נפגע ולעבור בין כמה בנקים כדי להשוות הצעות מחיר לצורך הורדת הריביות, הפך כמעט בלתי אפשרי. לקוחות שלוחות הזמנים שלהם דוחקים בהם נפגעים במיוחד, ומקבלים הצעות יקרות מאוד מהבנק, שמתבטאים בעלויות נלוות של עשרות אלפי שקלים.

2 צפייה בגלריה
אתר בנייה ב עיר רמלה
אתר בנייה ב עיר רמלה
פרויקט בנייה
(עמית שעל)

בנק ישראל בצעדים שונים מול הבנקים ינסה לשחרר את הפקעת ולחזק את הצרכנים. הבנק, בדומה לרגולטורים אחרים (רשות ניירות ערך, רשות שוק ההון, רשות תחרות) יבקש לעשות זאת ככל הנראה על בסיס איחוד הבקשות למשכנתא בין בנק לבנק.
בחודש אוגוסט שלח הפיקוח על הבנקים מכתב לכל הבנקים בו דווקא ביקש מהבנקים לשקול את צעדיהם יותר בקפידה, לנוכח הצמיחה המהירה במתן משכנתאות. הבנק במכתב אמנם לא הטיל מגבלות על מתן האשראי, בדומה למגבלות שהטיל לפני עשור על שוק המשכנתאות, אולם אין ספק שהמכתב החריף והחריג מהווה מסר לבנקים: העלתם את רמת הסיכון בחלק מההלוואות לענף זה, נא להירגע. המסר הזה נעשה כעת, רגע לפני שבבנקים מתחילים להכין את תוכניות העבודה והיעדים לשנת 2022, על מנת שלא יקבעו יעדים שאפתניים מדי לצמיחה בתחום הנדל"ן.