סגור

הממונה על התחרות אישרה את מיזוג אלטשולר שחם-פסגות

לפי הערכות העסקה תושלם במהלך השבוע הקרוב. בעקבות המיזוג, יחלוש אלטשולר שחם על שליש משוק הגמל עם נכסים של 200 מיליארד שקל. רשות התחרות: "בחינה של הדינאמיקה התחרותית המתקיימת בתחום העלתה כי מדובר בשווקים שבהם פועלים מגוון של שחקנים וחסמי המעבר ביניהם נמוכים יחסית"

רשות התחרות אישרה לאלטשולר שחם לרכוש את בית ההשקעות פסגות. על אף שמדובר במיזוג במסגרתו גוף הגמל הגדול בישראל רוכש את הגוף השני בגודלו הרשות החליטה לאפשר את המיזוג, ומצאה כי הוא אינו פוגע בתחרות בתחומים. לפי הערכות, הקלוזינג להשלמת העסקה צפוי במהלך השבוע הקרוב.
כבר בשבוע שעבר התכנסה הוועדה המייעצת של רשות התחרות, אך היא לא קיבלה החלטה לאשר את המיזוג, וקיימה היום דיון נוסף, שבעקבותיו החליטה לאשר את המיזוג.
"בעקבות המיזוג, היקף הנכסים המנוהלים בידי אלטשולר שחם צפוי להתקרב להיקף שמנוהל על ידי חמש חברות הביטוח הגדולות שפועלות בתחומים אלה. בחינה של הדינאמיקה התחרותית המתקיימת בתחום העלתה כי מדובר בשווקים שבהם פועלים מגוון של שחקנים וחסמי המעבר ביניהם נמוכים יחסית. רפורמות שונות שננקטו על ידי רשות שוק ההון בשנים האחרונות הקלו על מעברים של לקוחות בין המתחרים השונים בתחום ועודדו צמיחתם של מתחרים קטנים. לאור כך ולמרות שאלטשולר שחם היא שחקן מוביל במוצרים מסוימים, המיזוג אינו צפוי להקנות לה כוח שוק שעלול לפגוע בתחרות או בציבור", הסבירו ברשות התחרות את הסיבות לאישור המיזוג שבעקבותיו יחלוש אלטשולר שחם על שליש משוק הגמל עם נכסים של 200 מיליארד שקל.
1 צפייה בגלריה
מימין: הממונה על שוק ההון משה ברקת זהבית כהן מקרן אייפקס ו גילעד אלטשולר מנכ"ל משותף באלטשולר שחם
מימין: הממונה על שוק ההון משה ברקת זהבית כהן מקרן אייפקס ו גילעד אלטשולר מנכ"ל משותף באלטשולר שחם
ממונה על שוק ההון משה ברקת זהבית כהן מקרן אייפקס וגילעד אלטשולר מנכ"ל משותף באלטשולר שחם
(צילומים: אוראל כהן, עמית שעל)
באשר לשוק הפנסיה, שם אלטשולר שחם אמנם שחקן קטן עם נכסים של 20 מיליארד שקל, אך המיזוג יביא ליציאתו של פסגות מהשוק, ולירידה במספר השחקנים ל-7. למרות זאת ברשות התחרות לא מודאגים: "בתחום הפנסיה, הצדדים פועלים לצד עוד מספר שחקנים, רובם חברות ביטוח. חברות הביטוח מנהלות את חלק הארי של הנכסים בתחום. בתי ההשקעות, ביניהם אלטשולר ופסגות, התחילו לאחרונה לחדור לתחום בזכות הליך קביעת קרנות ברירות מחדל נבחרות על ידי רשות שוק ההון, אך חלקן בתחום עדיין קטן יחסית (ובפרט חלקה של פסגות). באופן כללי אנו עדים בשנים האחרונות לירידה משמעותית בדמי הניהול גם עבור חוסכים שאינם אקטיביים בבחירת מוצר פנסיוני", נימקו את החלטתם לאשר את המיזוג.
מי שעוד אמור לאשר את המיזוג היא רשות שוק ההון. הרשות צפויה לאשר זאת, אך להציב תנאי ולפיו על אלטשולר שחם למכור 6-8 מיליארד של מנכסי פסגות תוך פרק זמן מסוים, וזאת מכיוון ששתי החברות יחד כבר חורגות מרף הנכסים המותר למיזוגים, שעמד נכון לסוף שנת 2020 על 206 מיליארד שקל.
מאלטשולר שחם נמסר: "אנו שמחים על העבודה המקצועית והאישור שהתקבל מצד הרגולטורים, אשר רואים בנו בית טוב לעמיתי פסגות. אלטשולר שחם הינו בית השקעות ותיק ומוביל הפועל מעל ל-30 שנה בשוק וחברת הגמל והפנסיה בראשותו הינה המובילה בישראל. נמשיך להתמקד בעשייה העיקרית והחשובה ביותר: ניהול כספי לקוחותינו במקצוענות ללא פשרות, באחריות ובשקיפות, כפי שעשינו עד היום. בנוסף, אנו פועלים לפי תכנית עבודה סדורה הכוללת גם את ההיבטים המקצועיים וגם את ההיבטים האנושיים".