סגור
חיפוש

בגלל ההסלמה: צניחה יומית של 14% בשימוש בכרטיסי אשראי

מבצע "שומר החומות" פגע בביצועים שהיו אמורים להיות חזקים יותר מבשבוע שעבר, היות ומדובר בימים שלפני חג השבועות; הירידה מגיעה לאחר תקופה של היקף רכישות גבוה שנבע מהסרת המגבלות במשק בתקופת הקורונה

מבצע "שומר החומות", ופגיעת הטילים בעורף השפיעו על המצב רוח והצריכה במשק. מנתוני חברת שב"א (שירותי בנק אוטומטיים), המנהלת את מערכת התשלומים בכרטיסי אשראי בישראל, עולה כי היקף הרכישות שבוצעו בשעות העומס היום היה נמוך ב-14% לעומת יום רביעי שעבר.

היקף העסקאות בכרטיסי אשראי בין השעות 10 בבוקר ל-16 אחר הצהריים עמדו על 622 מיליון שקל, לעומת 720 מיליון שקל ברביעי אשתקד. זאת ועוד, הציפייה הייתה שהרכישות ביום רביעי הזה יהיו דווקא גבוהים לעומת רביעי שעבר, היות ומדובר בתקופה שלפני חג השבועות, ולרוב בימים שלפני החגים יש עלייה בצריכה כחלק מההכנות לחג.
הירידה בצריכה נובעת גם מכך שחלק מהציבור העדיף להישאר היום בבתים, וגם מכך שהיו עסקים שכלל לא פתחו היום בשל המצב.

1 צפייה בגלריה
כרטיסי אשראי כרטיס אשראי ויזה ישראכרט
כרטיסי אשראי כרטיס אשראי ויזה ישראכרט
כרטיסי אשראי
(צילום: שאטרסטוק)

הירידה הזו מגיעה אחרי מספר שבועות של ביצועים חזקים בתחום הרכישות. מאז הוסרו המגבלות על המשק בשל מגיפת הקורונה, נרשמה עלייה חדה בהיקף הרכישות בכרטיסי אשראי, שנובעת הן מביקושים כבושים שהצטברו בתקופת הסגר, והן מכך שכמות הישראלים בתוך המדינה גבוהה לעומת טרום המשבר, היות והשמיים עדיין לא נפתחו לחלוטין.
משב״א נמסר: ״גם במבצע ׳חגורה שחורה׳ המשק חווה ירידה בפעילות בכרטיסי אשראי על רקע ההכרזה על מצב מיוחד בעורף. הירידה בהוצאות בשעות העומס מעידים על כך שישראלים רבים נשארו היום בבית. אנו נמצאים בערב עיד אל פיטר ולפני חג שבועות וניתן היה לצפות שההוצאות היום אף יהיו גבוהות יותר מאשר בשבוע שעבר״.