$
חדשות טכנולוגיה

גוגל תפסיק להשתמש בתוכנת הפיננסים של אורקל, תעביר את עסקיה ל-SAP

על פי דיווח של CNBC, אין שום אינדיקציה לכך שגוגל תפסיק להשתמש במוצרים אחרים של אורקל, כגון מסד הנתונים שלה. המעבר של גוגל ל-SAP מתבצע על רקע המאבק המר בינה לבין אורקל נתח שוק בתחום מחשוב ענן

רפאל קאהאן 14:2106.04.21

אלפבית, חברת האם של גוגל, תפסיק להשתמש בתוכנת הפיננסים הפנימית שלה מתוצרת אורקל בשבועות הקרובים. על פי דיווח של CNBC, היא תעבור לעשות שימוש באפליקציה של ענקית התוכנה הגרמנית SAP. הדברים נחשפו לאחר שהחברה שלחה מייל לעובדים על המהלך. עם זאת, אין שום אינדיקציה לכך שהחברה תפסיק להשתמש במוצרים אחרים של אורקל כגון מסד הנתונים שלה.

 

 

כמו כן, על פי מה הידוע המהלך אינו קשור לתוצאות המשפט בו גוגל הצליחה להפוך החלטת ערכאות נמוכות יותר בעניין הפרת קניין רוחני, בשימוש שעשתה בשפת התכנות ג'אווה ששייכת לאורקל. המשפט התנהל כעשור ובגוגל עשו שימוש במוצריה של אורקל במהלכו, גם לאחר שהפסידו בערכאות נמוכות יותר. התוצאה של המשפט מהווה תקדים חשוב בהכרה של שימוש צד שלישי בתוכנה ששייכת לגוף מסחרי, והיא תאפשר בעתיד למפתחים לעשות שימוש "סביר" בחלקי קוד של תוכנה - כגון במסגרת ממשקי תוכנה בין פלטפורמות שונות.

 

מנגד, המעבר של גוגל ל-SAP מתבצע גם ברקע המאבק המר בינה לבין אורקל על עסקי מחשוב ענן, בהם יש לגוגל נתח שוק גדול יותר מזה של אורקל. מהלך דומה גם בוצע על ידי אמזון, המובילה של שוק הענן, שבשנים האחרונות צמצמה מאוד את שימוש שהיא עושה במוצרים של אורקל.

 

מטה גוגל בקליפורניה מטה גוגל בקליפורניה צילום: איי פי

 

התחרות בתחום הענן גם הביאה לכך שאורקל מעולם לא טרחה לאשרר את השימוש במסד הנתונים שלה, המוצר הארגוני המוביל בתחומו, בענן של גוגל. זאת אומרת שלקוחות ארגוניים שרצו להפעיל את המסד בענן של האחרונה לא יכלו לקבל אישור לכך שהדבר אפשרי, ושניתן להפעיל את מערכותיהן על גביו. המהלך הזה שמנע מגוגל לא מעט לקוחות, ביניהם כמה מהחברות הגדולות בעולם שהן לקוחות אורקל. "אנחנו לא שותפים של גוגל כי אנחנו מנסים להתחרות בה", אמר לארי אליסון ב-2018 לאנליסטים.

 

התוצאה של האסטרטגיה הזו היא שגוגל הפנתה את כל מרצה ל-SAP, המתחרה העיקרית של אורקל בתחומה, אם כי לא ברור מה הנזק הפיננסי שייגרם לאורקל מהמהלך. כמו כן, תוכנת הפיננסים כנראה לא מהווה את החלק הארי מפעילותה של אורקל בגוגל, שכן לפי מה שידוע האחרונה מחזיקה בלא מעט נתונים משלה שעדיין מאוחסנים במסד של אורקל.
x