$
חדשות טכנולוגיה

אינטל משנה אסטרטגיה: תייצר שבבים גם עבור חברות אחרות

החברה עוברת למודל פעילות גמיש יותר. היא אמנם תמשיך לעצב ולייצר שבבים בעצמה, אך במקביל גם תספק שירותי ייצור לחברות אחרות על סמך עיצובים שלהן. במקביל, תעבוד החברה עם מפעלים בבעלות חברות אחרות על מנת לייצר את השבבים שהיא מעצבת

עומר כביר 10:0424.03.21

אינטל תתחיל לייצר שבבים בעבור חברות אחרות, וכן תעבוד עם מפעלים שאינם בבעלותה על מנת לייצר את השבבים שלה – כך הודיע אתמול מנכ"ל החברה, פט גלסינגר, במה שנשחשב כשינוי אסטרטגיה מהותי בעבור ענקית השבבים.

 

 

 

אינטל הפכה בשלהי המאה הקודמת למעצמת שבבים ומותג מוביל בתחום המחשוב על סמך אסטרטגיה ריכוזית במסגרתה היא עצבה, יצרה ושיווקה את כל השבבים שלה בעצמה. ביחד עם קמפיין Intel Inside המיתולוגי, הפכה החברה לברירת המחדל במחשבים אישיים. ואולם, אינטל לא התמודדה בצורה מוצלחת עם המעבר למובייל, והנוכחות שלה שם אפסית כאשר קוואלקום מייצרת את מרבית השבבים למכשירי אנדרואיד, ואפל עושה שימוש בשבבים פרי פיתוחה שמיוצרים בעבורה על ידי חברות אחרות.

 

פט גלסינגר מנכ"ל אינטל פט גלסינגר מנכ"ל אינטל

 

עתה, מתעתדת אינטל לבצע שינוי משמעותי באסטרטגיה שלה ולעבור למודל פעילות גמיש יותר. החברה אמנם תמשיך לעצב ולייצר שבבים בעצמה, אך במקביל גם תספק שירותי ייצור לחברות אחרות על סמך עיצובים שלהן. במקביל, תעבוד החברה עם מפעלים בבעלות חברות אחרות על מנת לייצר את השבבים שהיא עצמה מעצבת. "נמשיך לבנות את מרבית המוצרים שלהם במפעלי אינטל", אמר גלסינגר באירוע שערכה החברה אתמול בלילה. "אבל גם נרחיב את השימוש שלנו ביכולות ייצור צד ג' לכל הפורטפוליו שלנו, כדי לספק את המוצרים הטובים ביותר בכל קטגוריה שאנו משתתפים בה. אתגר מרכזי הוא גישה ליכולות ייצור. אינטל נמצאת בעמדה ייחודית לעמוד בביקוש הגובר. לכן אנו מקימים חטיבות שירותי ייצור בעבור חברות אחרות".

 

מוקד הפעילות של חטיבה חדשה זו, שתפעל עצמאית ושהעומד בראשה, ראנדהיר טהקור, יהיה כפוף ישירות לגלסינגר, יהיה באריזונה שם מקימה אינטל שני מפעלי שבבים חדשים בעלות של 20 מיליארד דולר, שיוקדשו לייצור שבבים בעבור חברות אחרות. החברה צופה שהקמת המפעלים תיצור יותר מ-20 אלף משרות.

 

המהלך זוכה לתמיכה של ענקיות טכנולוגיה דוגמת גוגל, מיקרוסופט, אמזון וקוואלקום. "המהלך החדש של אינטל הוא צעד מבורך בהגדלת כושר הייצור ויסייע לכל תעשיית הטכנולוגיה להביא מוצרים חדשים מהר יותר", צוטט מנכ"ל גוגל, סונדאר פיצ'אי, בהודעה לעיתונות. נשיא קוואלקום, כריסטיאנו אמון, העריך שהביקוש לשבבים רק יגדל לאור המעבר לדור חמישי ומחשוב בענן: "קוואלקום נרגשת לראות עוד השקעה בייצור שבבים. המודל הגמיש של אינטל יספק חלופה חשובה לתעשייה, ואנחנו מצפים לשתף אתם פעולה בעתיד".

 

"אנחנו יוצרים לעידן חדש של חדשנות ומובילות באינטל", הבטיח גלסינגר באירוע הלילה. "אינטל היא החברה היחידה עם העומק והרוחב של תוכנה, סיליקון, פלטפורמות וייצור בקנה מידה גדול שלקוחות יכולים לסמוך עליהם לדור הבא של חדשנות. מדובר באסטרטגיה אלגנטית שרק אינטל יכולה לספק – וזו נוסחה מנצחת. נשתמש בה כדי לעצב את המוצרים הטובים ביותר ולייצר אותם בדרך הטובה ביותר".

x