$
חדשות טכנולוגיה

ברכות לקונה: יצירה שהונפקה כ-NFT נמכרה תמורת יותר מ-60 מיליון דולר

יצירת האמנות התקדימית של האמן Beeple, שכותרתה "5,000 הימים הראשונים", היא הראשונה מסוגה שנמכרת על ידי בית מכירות פומביות מרכזי - קריסטי'ז - וה-NFT היקר ביותר שנמכר עד היום במכירה פומבית. המכירה מסיימת שבועיים של טירוף מקוון, ומסמלת את תחילתו של עידן חדש בתחום האספנות - עם מחירים של דימויים דיגיטליים מבוססי בלוקצ'יין שמשתווים למחיריהן של יצירות פרי ידם של אמנים כמו פיקסו ומונה

חדשות חוץ 20:0611.03.21

יצירת אמנות שנוצרה כמטבע לא ניתן להמרה (NFT) על ידי האמן Beeple, נמכרה במכירה פומבית בבית המכירות קריסטי'ז תמורת יותר מ-60 מיליון דולר, והפך ל-NFT היקר ביותר שנמכר עד היום במכירה פומבית. המחיר הסופי עשוי עוד לעלות, לאחר שההצעות האחרונות יעובדו ותתווסף אליהן עמלת המכירה, מה שעשוי להעלות את המחיר ליותר מ-69 מיליון דולר.

 

 

המכירה מסיימת שבועיים של טירוף מקוון, ומסמלת את תחילתו של עידן חדש בתחום האספנות - עם מחירים של דימויים דיגיטליים מבוססי בלוקצ'יין שמשתווים למחיריהן של יצירות פרי ידם של אמנים כמו פיקסו ומונה. למרות שעתידו של שוק ה-NFT אינו ידוע, ורבים רואים זאת כאופנה שתחלוף, המחיר השמונה-ספרתי גרם לעולם האמנות לקחת את הנושא ברצינות. "ברגע ששמעתי על זה, ראיתי פוטנציאל עצום לפלטפורמה לבעלות דיגיטלית על שלל דברים שונים, לא רק אמנות", כך אמר האמן מייק ווינקלמן, הידוע בכינויו ביפל. "במבט קדימה, אני חושב שזה יתפוס כצורה חדשה של נכסים". יצירת האמנות התקדימית, שכותרתה היא "5,000 הימים הראשונים" (The First 5000 Days), היא הראשונה שנמכרת על ידי בית מכירות מרכזי.

 

ב-2007 החל ווינקלמן לממש את תכניתו להעלות עבודת אמנות דיגיטלית חדשה לרשת כל יום, ולא פסח על אף יום מאז. 5,000 העבודות הראשונות שהעלה, אותן הוא מכנה "Everydays", קובצו יחד ומהוות את "5,000 הימים הראשונים".

 

היצירה "5,000 הימים הראשונים" של Beeple היצירה "5,000 הימים הראשונים" של Beeple צילום: Christie’s

 

מטבעות NFT, הכינוי של כל נכס דיגיטלי שהבעלות עליו מתועדת בבלוקצ'יין, הפכו לשוק בשווי 400 מיליון דולר – שרובם נוספו לו בחודש שעבר. ג'ק דורסי הפך את הציוץ הראשון אי פעם בטוויטר מ-2006 ל-NFT, שנכון להיום מוצעים עבורו 2.5 מיליון דולר. כיוון שמטבעות NFT לא ניתנים לחלוקה ואין שניים זהים, הבעלות עליהם ניתנת לווידוא ומעקב באמצעות בלוקצ'יין.

 

בדומה להנפקה של מטבע, אמן יכול להעלות קובץ תמונה לפלטפורמת בלוקצ'יין ולהנפיק אותו כ־NFT, או Non Fungible Token - טוקן (אסימון) שמסומן כיחיד במינו, ואינו בר חליפין ("ניפטי" בעגה של הז'אנר). הטוקן הוא למעשה שורת קוד על גבי רשת הבלוקצ'יין שמכילה את כל המידע על היצירה: מיוצר היצירה, דרך כל הידיים שהיא עברה, ועד כמובן בעליה הנוכחיים - מעין רישום בטאבו של יצירת האמנות. את הטוקן הזה ניתן למכור לכל המרבה במחיר, בדרך כלל רק במטבעות קריפטו כמו את'ר.

x