$
חדשות טכנולוגיה

מייסד טוויטר רוצה למכור את הציוץ הראשון בעולם

ג'ק דורסי מבקש למכור את הציוץ מ-2006, שזמין כיום לכל גולשי הטוויטר; המכירה מתבצעת באמצעות הבלוקצ'יין של את'ריום, המשמש גם למסחר במטבע הקריפטו את'ר

רפאל קאהאן 17:0706.03.21
מייסד טוויטר, ג'ק דורסי, הידוע כחסיד אדוק של מטבעות קריפטו וטכנולוגיית בלוקצ'יין פרסם שהוא מעמיד למכירה את הציוץ הראשון שלו ברשת החברתית. השיטה בה הוא משתמש נקראת NFT - או non-fungible token - אסימון שאינו ניתן לחליפין. במילים אחרות מדובר במעין תעודת רכישה שבעליה רשום בבלוקצ'יין, דבר שמאפשר לעקוב אחר היסטוריית הבעלות של המוצר הווירטואלי שנמכר.

 

 

 

הציוץ הוא "just setting up my twttr" המפורסם, אותו צייץ ב-2006 עת עלתה הרשת החברתית לאוויר. חשוב להדגיש שהציוץ הזה זמין ציבורית לכל מי שגולש לטוויטר. על פי הדיווח של אתר The Verge, דורסי מבצע את המכירה דרך פלטפורמה שנקראת Valuables שמשמשת למסחר של NFT. היום כבר הגיע סכום ההצעה הגבוהה לכ-700 אלף דולר - לעומת 80 אלף דולר ביום חמישי האחרון - אז פרסם דורסי את ההצעה שלו.

 

 

אסימון NFT מתבסס על הבלוקצ'יין של את'ריום, שבין היתר גם משמש למסחר במטבעות את'ר. הרעיון הוא לאפשר ליוצרי תוכן דיגיטלי, כגון תמונות, אנימציות GIF, פריט במשחק וידאו, או למעשה כל תוצר דיגיטלי מקורי, למכור את הבעלות עליהם. בדיוק כמו שאספן אמנות יכול לרכוש תמונה של פיקאסו במכירה פומבית. עם זאת בגלל שתוכן דיגיטלי ניתן לשכפול בקלות, למעשה הבעלות על NFT מקבילה יותר לבעלות על חתימה מקורית של תמונה מאשר על התמונה עצמה. או הציוץ במקרה של דורסי. 

 

אבל NFT גם יכול לשמש כתעודת בעלות לפריט אמיתי, כגון ציור או פסל. הבעלות נרשמת בבלוקצ'יין שמשמש לרישום העסקה וכך גם ניתן למכור את הפריט בהמשך. במקרה של הציוץ של דורסי לעומת זאת, גם כאשר הזוכה ישלם עליו, הציוץ למעשה ימשיך להיות מוצג בטוויטר. לפחות כל עוד הרשת החברתית פעילה או כמה זמן שדורסי יחליט להשאיר אותו זמין. אבל הרוכש יהיה הבעלים הגאים שלו.

 

ג'ק דורסי ג'ק דורסי צילום: רויטרס

 

x