הייטק והון סיכון

הסטארט-אפים המבטיחים בתחום הפינטק ל-2021

7 סטארט-אפים נבחרו להוביל את דירוג החברות המבטיחות של סיטי, דיסקונט וויזה בקטגוריות תשלומים, בנקאות, ביטוח, אבטחת מידע לתחום הפיננסים וחברות Early Stage

CTech 14:3203.03.21

7 סטארט-אפים ישראלים נבחרו אתמול להוביל את דירוג החברות המבטיחות בתחום הפינטק של סיטי, דיסקונט וויזה לשנת 2021. עם יותר מ-750 סטארט-אפים בתחומי הטכנולוגיה הפיננסית שפועלים בתחומה כיום, ישראל נחשבת כבר יותר מעשור לחלוצה עולמית בתחום. טכנולוגיות תשלומים, בנקאות, מניעת הונאות ואבטחת מידע לתחום הפיננסים הן רק חלק מהקטגוריות שבהן התמודדו החברות הזוכות בדירוג של סיטי דיסקונט וויזה שמתפרסם זו השנה השנייה. החברות הזוכות - Identiq, Balance, Sharegain, Obligo, Planck, Unit, Panorays - נבחרו על ידי 30 גופים פיננסיים וקרנות הון סיכון הפועלים בישראל, בהם Viola, Pitango, Team8, Entree Capital ,Qumra Capital ועוד.

 

אורנית שנער מנהלת את תחום החדשנות חוץ והשקעות ב- Citi בישראל בירכה את הזוכים ואמרה: "כבר לפני עשור חרתנו על דגלנו לתרום באופן פעיל לבניית האקוסיסטם המקומי ומדי שנה אנו מרחיבים את תחום פעילותנו בישראל באמצעות מעבדות החדשנות, האקסלרטור שלנו אשר מסייע לחברות למכור לסיטי והשקעות בסטארט-אפים. אנו נרגשים לראות שמות חדשים שנוספו לרשימת החברות מאז שנה שעברה".

 

אורנית שנער אורנית שנער צילום: עמית שעל

 

אלו הם הסטארט-אפים הזוכים:

 

Identiq - המובילה בקטגוריית חברת Early Stage

 

Identiq, שהוקמה בשנת 2018, היא הרשת המבוזרת הראשונה שמאפשרת לחבריה לאמת ולאשר את זהותם של משתמשים חדשים ולערוב למשתמשים אותם הם מכירים, מבלי לחשוף את פרטיהם האישיים. האימות מבוצע בהרשמה לשרות אונלייני או בביצוע תשלום ראשון, באמצעות הצלבות של נתונים מהותיים כגון כתובת האימייל, מספר הטלפון, כתובת המגורים, כתובת ה-IP, המכשיר או אמצעי התשלום ועוד. גישה זו מאפשרת לקבל החלטות מדויקות יותר, להוריד משמעותית את שיעורי דחיית התשלומים, לצמצם את היקף ההונאות וכן להביא לשיפור חוויית הלקוח.

 

Balance - המובילה בקטגוריית תשלומים ומסחר

 

קבלת תשלום מלקוחות היא משימה מורכבת, במיוחד במציאות שבה כמות אמצעי התשלום והמוצרים הפיננסיים הולכת וגדלה ומהסוחרים נדרשת התאמה בין הספקים לבין מגוון הפתרונות כדי ליצור חוויית תשלום פשוטה וקלה. Balance מתמודדת עם האתגר הזה בכך שהיא מספקת למוכרים פלטפורמת תשלומים מתקדמת ומציעה מגוון אמצעי תשלום, במטרה להפוך עסקאות B2B לפשוטות כמו שימוש בכרטיסי אשראי.

 

יעל ויסבורד-סוכרי יעל ויסבורד-סוכרי Credit: Discount, Visa

 

 

Sharegain - המובילה בקטגוריית המסחר וההשקעות:

 

התנודתיות הגבוהה בשוקי ההון בשנה האחרונה הגדילה את הביקוש מהמשקיעים ללוות ניירות ערך וליהנות מאסטרטגיות השקעה מגוונות, אך עד היום היכולת להלוות מניות הייתה שמורה לגופים גדולים. Sharegain שהוקמה בשנת 2015, פיתחה פלטפורמה אוטומטית ייחודית שמאפשרת למשקיעים (בנקים פרטיים, מנהלי נכסים ומתווכים מקוונים) שמחזיקים במניות ואגרות חוב להלוות אותם למשתמשים שמעוניינים בכך (למשל, לצורך ביצוע שורט), וכך להרוויח כסף מניירות הערך שברשותם בלי קשר לביצועיהם בשוק ההון.

 

Obligo - המובילה בקטגוריית הלוואות ומימון

 

המשבר הכלכלי שמתפתח בעקבות מגיפת הקורונה הביא עמו גם עלייה בביקוש לחוזי שכירות למגורים ללא פיקדון. פיתרון כזה מסייע בין היתר למשפחות להימנע מנטל תשלום פיקדון בעת המעבר לדירה חדשה. אובליגו, שנוסדה בשנת 2018 על ידי האחים רועי ועמרי דור, מתמודדת עם אתגר זה באמצעות מתן חלופת פיקדון מבוססת אשראי. במקום פיקדון, המערכת של אובליגו לוקחת מהדיירים הרשאה לחיוב עתידי דרך אחד או יותר מאמצעי התשלום שלהם, בדומה לצ'ק-אין במלון. הפיתרון יעיל עבור השוכרים אבל גם למשכירים, שנהנים מעלויות תפעול מופחתות ויכולים לקדם את נכסיהם בקהילות ללא פיקדונות.

 

 Credit: Discount, Visa

 

Planck - המובילה בקטגוריית אינשורטק

 

Planck, שנוסדה בשנת 2016, היא פלטפורמת ניתוח ועיבוד נתונים עבור חברות ביטוח, שמספקת להן תובנות על העסקים שפונים לקבל ביטוח ומסייעת להן בתהליך החיתום. פלאנק היא דוגמה קלאסית לאופן שבו טכנולוגיה משבשת תהליכים עסקיים מסורתיים. עם שם וכתובת עסק בלבד, פלטפורמת הנתונים מבוססת בינה מלאכותית של פלנק יוצרת את כל תובנות החיתום הרלוונטיות בזמן אמת ובדיוק של מעל 90%.

 

Unit - המובילה בקטגוריית תשתית וטכנולוגיה

 

פתרונות Embedded Fintech נמצאים היום במרכז תשומת הלב בעקבות הצורך המיידי של חברות להוסיף שירותים פיננסיים למוצרי הליבה שלהם. אלא ששילוב שירותים פיננסיים אינו משימה קלה או זולה, ומחייב רף גבוה כדי להתאים את השירותים אלו לרגולציה ולדרישות הכלכליות. Unit מתמודדת עם האתגר בעזרת פלטפורמה שמאפשרת לצדדים שלישיים לשלב שירותי בנקאות כמו כרטיסי תשלום, בדיקת חשבונות והעברות כספים לעסקים שלהם באמצעות ממשק API, המאפשר לחברות בכל גודל להציע שירותים פיננסיים.

 

Panorays - המובילה בקטגוריית אבטחת סייבר

 

העלייה בדרישות הרגולטוריות לאבטחת מידע והסיכון הגובר לתקיפות על שרשרת האספקה משנות את הדרך בה חברות מתייחסות לאבטחת נתונים וסייבר של צד שלישי. Panorays מתמודד עם האתגר באמצעות פלטפורמה אוטומטית לניהול לניהול אוטומטי של איומי סייבר של ספקי צד שלישי המקצרת את תהליך הערכת האבטחה שלהם ומאפשרת נראות רציפה למצב האבטחה והתקינה של הספק שלהם. הכי חשוב, Panorays מבססת מחדש את האמון בין עסקים על ידי הפיכת האבטחה לחלק יעיל המשולב בפעילות העסקית היומיומית של החברות.

 

באירוע ההכרזה על הזוכים אמר שחר פרידמן, מנהל מרכז החדשנות של Visa בתל-אביב, "אנו שואפים כל העת לחבר בין חברות הפינטק הצעירות ללקוחות ובתי העסק. השותפים שלנו ברחבי העולם מחפשים הן פתרונות לאתגרים שלהם והן דרכים חדשות לבדל עצמם בסביבה תחרותית. מה שמייחד את הגישה של Visa לחדשנות היא ההתמקדות בשיתופי פעולה עם לקוחות ושותפים טכנולוגיים, במטרה לספק פתרונות דיגיטליים לבעיות ולצרכים האמיתיים שעמם מתמודדים הצרכנים ובתי העסק". 

 

שחר פרידמן שחר פרידמן Credit: Discount, Visa

 

יעל ויסבורד-סוכרי, ראש תחום החדשנות והפינטק בבנק דיסקונט הוסיפה, "שנת 2020 הייתה שנה מטורפת לכולם, ברמה האישית וברמה המקצועית. אני שמח להיות כאן ואני חושב שכשאנחנו מסתכלים אחורה על מה שהשנה עשתה לפינטק, זה רק דברים טובים. אנו רואים את ההשפעה על הענף וראינו זאת בפעילות הפינטק שלנו בבנק דיסקונט".

 

לקראת הכרזת הזוכים, הצטרפו אל שנער דייויד בלומברג המייסד והשותף המנהל של בלומברג קפיטל, מייקל אייזנברג מייסד ושותף בקרן הון סיכון אלף, ומנכ"ל סטמפלי אייל פלדמן לדיון כיצד השפיעה משבר הקורונה בשנה החולפת על תעשיית הפינטק. "אחד הדברים שמשבר הקורונה לימד אותנו הוא שעד שכולנו לא בטוחים, אף אחד מאיתנו לא בטוח. אני חושב שזה נכון לא רק במונחי המגיפה, אלא גם נכון מבחינה פיננסית. עלינו להבין, במקביל, כיצד להשתמש בכלים פיננסיים חדשים ובמוסדות החדשים כדי להעצים מגוון רחב יותר של אנשים בחברה", אמר אייזנברג. "האמונה שלי היא שדרך עבודה משותפת אנו מביאים אנשים. באמצעות חדשנות פיננסית נוכל לעבוד על פני מגוון רחב יותר של אוכלוסיות, גיאוגרפיות ולאומים כדי להיות מסוגלים לעשות זאת ולקרב אנשים".

 

בלומברג ציין כי חשוב לזכור גם כי בכל משבר טמונות גם הזדמנויות חיוביות חדשות: "אל תפחדו - היו חזקים ותפעלו באומץ. רוב היזמים הם אנשים עם יכולת גמישות פנימית עצומה - אמרו להם לא 100 פעמים לפני שהם שמעו את המלה 'כן'. זה סוג הדמות שאנחנו, כמשקיעים, מחפשים. זה סוג היזם שאתה רוצה לתמוך בו". בהתייחסו למשבר הקורונה אמר בלומברג כי כי ההשפעה שלו ניכרה היטב בהאצת המעבר לשימוש בכלים דיגיטליים בכלל התחומים אבל באופן מובהק בכל מה שקשור לפינטק, פיננסים וביטוח. לדבריו, המאפיינים האלה ממש מחייבים לתת פירוש חדש לשמו של הוירוס:

COVID – Catalyst of Virtualization and Increased Decentralization או בתרגום חופשי: זרז של תהליכים דיגיטליים והגברת הביזור.

 

פלדמן, מנכ"ל Stampli המאפשרת לחברות לנהל את מערך חשבוניות הספקים אמר: "יש לנו מזל להיות חלק מתחום שמרוויח מהמצב, אבל גם אנחנו נאלצנו לבצע כמה שינויים טקטיים, כמו למשל שדחינו את פתיחת משרד המכירות החדש שלנו. זה הרגיש מוזר להעסיק 15 אנשי מכירות שמעולם לא פגשנו במיקום שמעולם לא ביקרנו בו".

x