חדשות טכנולוגיה

אחרי שבוע: פייסבוק מאפשרת שיתוף חדשות באוסטרליה, חתמה על הסכמים עם שלושה מו"לים

החסימה הוסרה לאחר שמונה ימים. הרשת החברתית חתמה על הסכמים לתשלום על תוכן חדשותי בפלטפורמה שלה בהתאם לחוק שאושר אתמול במדינה. רה"מ מוריסון: "ענקיות טכנולוגיה גלובליות משנות את העולם - אבל אנחנו לא יכולים לתת להן לנהל אותו"

חדשות חוץ 11:1526.02.21

פייסבוק הביאה היום (ו') לסיומה חסימה בת שבוע של חדשות אוסטרליות באתר המדיה החברתית הפופולרי שלה, והודיעה על הסכמים מסחריים ראשוניים שחתמה עם שלושה מוציאים לאור מקומיים. המהלך משקף את הקלת המתחים בין החברה האמריקאית והממשלה האוסטרלית, יום לאחר שפרלמנט המדינה העביר חוק שמחייב את פייסבוק וגוגל לשלם לסוכנויות מדיה מקומיות על פרסום תוכן שלהן.

 

 

החוק החדש הופך את אוסטרליה למדינה הראשונה בה בורר ממשלתי יכול לקבוע את המחיר שגוגל ופייסבוק ישלמו על תוכן חדשותי מקומי, באם המו"מ הפרטי בין החברות נכשל. קנדה ומדינות נוספות הראו עניין בחקיקה דומה לזו של אוסטרליה. "ענקיות טכנולוגיה גלובליות משנות את העולם, אבל אנחנו לא יכולים לתת להן לנהל את העולם", כך אמר ראש ממשלת אוסטרליה סקוט מוריסון היום, והוסיף שהביג טק מוכרח לתת דין וחשבון לממשלות סוברניות.

 

 

פייסבוק על רקע עיתונים באוסטרליה פייסבוק על רקע עיתונים באוסטרליה צילום: אי פי איי

 

 

פייסבוק, שהחסימה בת שמונת הימים שהטילה על התקשורת האוסטרלית משכה תשומת לב בין לאומית, אמרה שחתמה על הסכם שותפות עם חברות שוורץ מדיה, סולסטיס מדיה, ופרייבט מדיה. השלישייה מחזיקה בידיה מספר הוצאות לאור, כולל עיתונים שבועיים, מגזינים מקוונים וכתבי עת בנושאים ספציפיים. "ההסכמים האלה יביאו עיתונות איכותית ותוכן חדש לפייסבוק", כך אמרה החברה בעקבות הפרסום.

 

ההסכמים הלא-מחייבים מעלים חששות מכך שמוציאים לאור אוסטרליים קטנים יישארו מחוץ לעסקאות חלוקת הרווחים עם פייסבוק וגוגל. "מעולם לא היה חשוב כמו עכשיו שיהיה לנו מגוון של קולות בעיתונות האוסטרלית", כך אמרה מנכ"לית שוורץ מדיה, רבקה קוסטלו. פייסבוק הגיעה ביום שלישי להסכם דומה עם חברת סבן ווסט מדיה, שמחזיקה בבעלותה רשת טלוויזיה ואת עיתון המטרופולין המרכזי בעיר פרת'.

x