$
חדשות טכנולוגיה

לראשונה זה 5 שנים - אפל מכרה יותר סמארטפונים מסמסונג ברבעון

לפי נתוני גרטנר, החברה האמריקאית מכרה 80 מיליון אייפונים ברבעון האחרון של 2020 וחלשה על נתח שוק של 21% - לעומת 16% לסמסונג שמכרה 62 מיליון מכשירים. במקום השלישי - שיאומי הסינית שמכרה 43 מיליון מכשירים

רפאל קאהאן 12:4123.02.21

אפל הצליחה לראשונה זה חמש שנים להציג נתוני משלוחי סמארטפונים רבעוניים שעוקפים את אלה של סמסונג. על פי נתוני גרטנר, ברבעון האחרון של 2020 מכרה אפל כ-80 מיליון אייפונים - מה שמקנה לה נתח שוק של כ-21%, לעומת כ-16% של המתחרה הקוריאנית שמכרה 62 מיליון מכשירים.

 

אפל לא נוהגת לפרסם את נתוני המכירות של האייפונים - אך היא חשפה שהכנסותיה מהאייפון זינקו בכ-17% ברבעון האחרון לכ-65.6 מיליארד דולר. חשוב גם להדגיש שמכירות האייפון תמיד חזקות מאוד במהלך הרבעון האחרון שנופל על חגי סוף השנה. מנגד מכירותיה בשאר הרבעונים צנועות בהרבה - כך שהנתונים המוצלחים שלה כעת עשויים לצנוח ברבעון הנוכחי.

 

אבל למרות כל זאת מדובר בהישג נכבד שכן רק בשנה שעברה המספרים היו הרבה יותר מוצלחים עבור סמסונג, גם אם הפרש המכירות היה צמוד למדי. ברבעון הרביעי 2019 סמסונג מכרה קצת יותר מ-70 מיליון מכשירים לעומת כ-69 מיליון עבור אפל. סמסונג ספגה ירידה של כמעט 12% במשלוחים ברבעון האחרון לעומת הרבעון המקביל שנה קודם לכן.

 

בגרטנר מעריכים שהגידול של אפל נובע מאימוץ טכנולוגיית ה-5G עבור האייפון 12. מה שכנראה דירבן לא מעט לקוחות שעמדו על הגדר בהמתנה לרכישת מכשיר חדש שיתמוך ברשת החדשה. זאת ועוד גם הגידול במכירות של מכשירי אנדרואיד זולים, כנראה תופעה שנובעת מירידת כוח הקנייה של רבים בעקבות משבר הקורונה, לא סייעה לסמסונג שקיצצה לא מעט בהיצע המכשירים המוזלים שלה.

 

גלקסי נוט 20 של סמסונג גלקסי נוט 20 של סמסונג צילום: רפאל קאהאן

 

 

מנגד זה סייע מאוד לשיאומי שכעת התבססה במקום השלישי בעולם במשלוחי סמארטפונים עם סך מכירות של כ-43 מיליון מכשירים ונתח שוק של 11.3%. הישג מרשים לעומת 32 מיליון מכשירים שמכרה בשנה הקודמת ונתח שוק של כ-8%. מכירות הרבעון הרביעי של שיאומי זינקו ב-34% לעומת התקופה המקבילה ב-2019.

 

המפסידה הגדולה של השנה האחרונה היא ללא ספק וואווי, שלמרות שהציגה אמש מכשיר מתקפל חדש המייט X2 והתגאתה בעמידתה האיתנה מול החרם האמריקאי, איבדה כ-41% מסך המכירות בין הרבעון ה-4 של 2019 ו-2020. בינתיים החברה נכנסה כנראה למו''מ מול הממשל החדש של ג'ו ביידן כדי לנסות ולהמתיק את הסנקציות עליה. בסך הכל מכירותיה עמדו על כ-34 מיליון מכשירים לעומת כ-58 מיליון בשנה שלפניה.

 

אבל למרות הנתונים המעניינים, שוק הסמארטפונים העולמי אינו במצב טוב. בסך הכל נתוני המכירות הכלליים מראים צניחה של יותר מ-5% בסך המכירות ב-2020. ולמרות שמכירותיה של אפל גדולו ב-3.3% בראייה שנתית, סמסונג עדיין מכרה יותר מכשירים מאפל במהלך כל השנה.
x