$
חדשות טכנולוגיה

ראש ממשלת אוסטרליה: "פייסבוק חזרה לשולחן הדיונים"

השבוע חסמה הרשת החברתית את הגישה לערוצי חדשות דרך האתר שלה, על רקע כוונת אוסטרליה לקדם חוק שיחייב פלטפורמות מדיה חברתית לשלם עבור לינקים לתוכן חדשותי. לדברי סקוט מוריסון, "פייסבוק קיבלה אותנו שוב כחברים, זמנית"

חדשות חוץ 09:2020.02.21

פייסבוק חזרה לשולחן הדיונים, כך אמר ראש ממשלת אוסטרליה סקוט מוריסון היום (שבת) לאחר שענקית הטכנולוגיה חסמה השבוע את הגישה לערוצי חדשות אוסטרליים דרך האתר שלה. כך לפי דיווח ברויטרס.

 

החלטתה הפתאומית של פייסבוק למנוע מאוסטרלים לשתף חדשות באתר שלה ולהסיר מדפיה ערוצי חדשות מקומיים וזרים, כללה גם מספר חשבונות חירום של המדינה, וגרמה לכעס נרחב. החברה "קיבלה אותנו שוב כחברים, זמנית", אמר מוריסון במסיבת עיתונאים שנערכה בסידני. "מה שאני מרוצה ממנו זה שפייסבוק חזרה לשולחן הדיונים".

 

פייסבוק לא הראתה סימנים לשינוי בעמדתה ביחס לחוק שהוצע במדינה, שיחייב פלטפורמות מדיה חברתית לשלם עבור לינקים לתוכן חדשותי. שר האוצר של אוסטרליה ג'וש פרידנברג אמר אתמול שהוא שוחח עם מנכ"ל פייסבוק מארק צוקרברג, וששיחות נוספות צפויות במהלך סוף השבוע.

 

פייסבוק על רקע עיתונים אוסטרליים פייסבוק על רקע עיתונים אוסטרליים צילום: אי פי איי

 

 

ברקע לדברים, כוונתה של אוסטרליה להתקדם עם חקיקה תקדימית, שעשויה להביא למדינות נוספות בעולם שיחליטו ללכת בעקבותיה. החוק האוסטרלי, שיאלץ את פייסבוק וגוגל להגיע להסכמים מסחריים עם חברות מדיה אוסטרליות או לעמוד בפני בוררות כפויה, כבר עבר בבית התחתון וצפוי לעבור בסנאט בשבוע הקרוב.

 

סיימון מילנר, מנהל המדיניות של פייסבוק באזור האסייתי-פסיפי, צוטט מוקדם יותר היום כאומר לסידני מורנינג הראלד שלחברה שלוש התנגדויות מרכזיות לחקיקה. פייסבוק מתנגדת לאיסור לברור בין ערוצי מדיה שונים שמבקשים תשלום, למודלי בוררות שמאפשרים לגוף עצמאי לבחור צורת תשלום מסוימת, ולחובה לבוא בהסכמים מסחריים עם חברות מדיה אוסטרליות, כך אמר מילנר.

 

החקיקה האוסטרלית נבחנת גם על ידי מדינות נוספות. שר המורשת הקנדי סטיבן גילבו אמר ביום חמישי שמדינתו תאמץ את הגישה האוסטרלית באמצעות חקיקה שהיא מתכננת להעביר בחודשים הקרובים.

 

לצעד של פייסבוק היתה השפעה מידית על התנועה באתרי החדשות האוסטרליים. לפי חברת צ'רטביט הניו יורקית, התנועה הכוללת לאתרי החדשות האוסטרליים מפלטפורמות שונות צנחה בכ-13% בתוך המדינה.

x