חדשות טכנולוגיה

אוסטרליה ממשיכה בקו הלוחמני נגד פייסבוק ומתחייבת לאשר את חוק התמלוגים

ראש ממשלת אוסטרליה תקף את פייסבוק לאחר שחסמה אתרי חדשות במדינה, בעקבות החוק שמחייב את ענקיות הטכנולוגיה לשלם על תכנים. בניגוד לפייסבוק, גוגל שאף היא איימה להשבית את מנוע החיפוש במדינה הודיעה כי חתמה על הסכם לתשלום עם תאגיד תקשורת מקומי. מנהיגים בעולם הביעו תמיכה בחוק האוסטרלי

חדשות חוץ 09:3619.02.21

ראש ממשלת אוסטרליה סקוט מוריסון הודיע כי בכוונתו להמשיך ולקדם את החוק שיחייב את פייסבוק לשלם לאתרי חדשות עבור תכנים שהיא מפרסמת.

 

לדבריו, הוא קיבל תמיכה ממנהיגים ברחבי העולם לאחר שענקית המדיה החברתית חסמה את האפשרות לשתף תכנים מאתרי החדשות במדינה.

 

 

אתמול (ה') חסמה פייסבוק את הגישה באוסטרליה לעמודים של אתרי חדשות מקומיים ובינלאומיים ולא אפשרה לשתף תכנים, זאת בטענה כי לא נותרה להם ברירה בשל הצעת החוק. המהלך, שהוביל גם למחיקת כמה עמודי של משרדים ממשלתיים וארגוני צדקה, עורר זעם ציבורי נרחב.

 

ראש ממשלת אוסטרליה סקוט מוריסון. מאבק עם ענקיות הטכנולוגיה ראש ממשלת אוסטרליה סקוט מוריסון. מאבק עם ענקיות הטכנולוגיה צילום: גטי

 

מוריסון, שתקף את החברה בפלטפורמה שלה בטענה ש"ביטלה את החברות" עם אוסטרליה, הודיע היום כי מנהיגי בריטניה, קנדה, צרפת והודו הביעו תמיכה במדינה.

 

"יש עניין רב בעולם במה שאוסטרליה עושה", אמר במסיבת עיתונאים. "לכן אני מזמין את פייסבוק לדיון קונסטרוקטיבי כי הם יודעים שמה שאוסטרליה תעשה פה קרוב לוודאי יקרה במדינות מערביות רבות אחרות".

 

כך למשל שר המורשת הקנדי סטיבן גוילבו אמר כי המדינה מתכוונת לאמץ את הגישה האוסטרלית, ולהציג הצעת חוק דומה בחודשים הקרובים.

 

החוק האוסטרלי שעומד במרכז המחלוקת יחייב את ענקיות הטכנולוגיה כמו פייסבוק וגוגל להגיע להסדרים מסחריים עם המוציאים לאור במדינה. הצעת החוק אושרה כבר בבית התחתון של הפרלמנט וצפויה להיות מאושרת בסנאט בשבוע הבא.

 

שר האוצר האוסטרלי ג'וש פריידנברג עדכן כי שוחח עם מנכ"ל פייסבוק מארק צוקרברג פעמיים מאז החסימות. "שוחחנו על הבעיות שנותרו והסכמנו שהצוותים שלנו יטפלו בזה באופן מיידי", כתב בציוץ בטוויטר. "מה שעומד במרכז העניין גדול יותר מהסכם מסחרי אחד או שניים, מדובר פה בריבונות של אוסטרליה", הכריז אתמול פריידנברג.

 

מימין מנכ”ל גוגל סונדאר פיצ’אי ומנכ”ל פייסבוק מארק צוקרברג. הסכם או חסימה מימין מנכ”ל גוגל סונדאר פיצ’אי ומנכ”ל פייסבוק מארק צוקרברג. הסכם או חסימה צילומים: רויטרס, אי.פי

בניגוד לפייסבוק, גוגל שבתחילה איימה להפסיק את שירותי מנוע החיפוש שלה במדינה חשפה מוקדם יותר השבוע הסכם לשלוש שנים עם ניוז קורפ, תאגיד התקשורת הגדול באוסטרליה.

 

לפי נתונים שאספה חברת ניתוח המידע צ'רטביט (Chartbeat) מניו יורק, למהלך של פייסבוק היתה השפעה מיידית על התנועה באתרים האוסטרלים. כלל הטראפיק באתרי החדשות האוסטרלים מפלטפורמות שונות בתוך המדינה נפל ב-13% לעומת יום קודם, וכ-30% מחוץ למדינה.

 

בדומה, הטראפיק לאתרים מפייסבוק לבדה צנח מ-21% ל-2% בתוך אוסטרליה ומ-30% ל-4% מחוץ למדינה.

 

 

x