$
חדשות טכנולוגיה

"הגדרה רחבה של תוכן חדשותי": פייסבוק חסמה עמודים של ארגוני צדקה באוסטרליה

כחלק ממאמציה של ענקים הטכנולוגיה להסיר מהפלטפורמה שלה תכנים חדשותיים באוסטרליה, נחסמו גם עמודים רבים נוספים - השייכים לארגוני צדקה, עסקים קטנים ומשרדים ממשלתיים. בין העמודים שהוסרו - אלו של מקלט לנשים מוכות ופרויקט עבור ילדים חולי סרטן. פייסבוק: "נחזיר כל עמוד לא קשור שנפגע"

חדשות חוץ 14:4118.02.21

כחלק מהמאמצים של פייסבוק להסיר תכנים חדשותיים באוסטרליה, נחסמו גם לא מעט עמודים אחרים - ביניהם של ארגוני צדקה ומשרדים ממשלתיים.

 

פייסבוק הודיעה כי לא ניתן יהיה לשתף ולפרסם יותר חדשות מאתרים מקומיים ובינלאומיים ברשת החברתית, בתגובה להצעת חוק שהוגשה במדינה לחייב את פלטפורמות הטכנולגיה לשלם לאתרי החדשות. אולם, באתר CNBC מדווחים כי המהלך הוביל גם לחסימת עשרות עמודים השייכים לארגוני צדקה, עסקים קטנים ומשרדים ממשלתיים. בין העמודים שהוסרו נמנים ארגון הצדקה Save the Children Australia, מקלט לנשים מוכות ופרויקט עבור ילדים חולי סרטן, וכן הדף של המועצה המקומית בריסבן ושירות המטאורולוגיה. בפייסבוק כבר החזירו חלק מהעמודים הללו.

 

  צילום: שאטרסטוק

 

באופן מעט אירוני התברר כי פייסבוק חסמה גם את העמוד שלה באוסטרליה. דובר החברה מסר בתגובה כי פייסבוק תבטל חלק מהחסימות. "הצעדים שננקטו התמקדו בהגבלת המוציאים לאור והאנשים באוסטרליה משיתוף וקריאה בתכנים חדשותיים אוסטרליים ובינלאומיים", הסביר הדובר. "מכוןן שהחוק לא מספק הבהרות לגבי ההגדרה של תוכן חדשותי, בחרנו בהגדרה רחבה במטרה לכבד את הצעת החוק. אולם, אנחנו נחזיר כל עמוד לא קשור שנפגע".

 

החשש באוסטליה הוא שבלי מקורות חדשותיים לגיטימיים יהיה קל יותר להפיץ מידע שגוי ותיאוריות קונספירציה. ראש הממשלה סקוט מוריסון מסר בתגובה כי הפעולות של פייסבוק "שחצניות באותה מידה שהן מאכזבות".

 

שר האוצר ג'וש פריידנבג אמר במסיבת עיתונאים כי הפעולה של פייסבוק היא "שגויה" ולא נחוצה. "ההחלטה שלהם לחסום את הגישה של האוסטרלים לאתרים ממשלתיים - בין אם הם בנוגע למגפה, לבריאות הנפש, לשירותי החירום ולמזג האוויר – כלל אינה קשורה להצעת החוק שעוד לא עברה בסנאט", אמר.

 

המהלך יצא לדרך לאחר שבשימוע שנערך בסנאט האוסטרלי בחודש שעבר איימו בפייסבוק כי יחסמו תכנים אם הצעת החוק תאושר. גוגל אף איימה באותו שימוע להפסיק את שירותי מנוע החיפוש שלה במדינה. עם זאת, מוקדם יותר השבוע נחשף כי גוגל פועלת להשגת הסדר עם המוציאים לאור כדי שתוכל להמשיך לספק את שירותיה. גוגל דיווחה על הסכם לשלוש שנים עם ניוז קורפ – אימפריית התקשורת של רופרט מרדוק שבבעלותה כלי תקשורת רבים באוסטרליה ובבריטניה, וכן הוול סטריט ג'ורנל והניו יורק פוסט בארה"ב – במסגרתו תשלם ענקית הטכנולוגיות עבור התכנים של ניוז קורפ.

x