$
חדשות טכנולוגיה

בקרוב באירופה? פייסבוק חוסמת את הגישה לחדשות באוסטרליה

הרשת החברתית הודיעה כי משתמשים לא יוכלו לצרוך חדשות מאתרים מקומיים ובינלאומיים, זאת בתגובה להצעת חוק שעלתה בפרלמנט ותחייב את פלטפורמות הטכנולוגיה לשלם לאתרי החדשות עבור תכנים. גוגל לעומתה הגיעה להסדר עם ניוז קורפ ותשלם עבור התכנים

ליטל סמט 09:1118.02.21
אנשים באוסטרליה כבר לא יכולים למצוא חדשות בפייסבוק. הרשת החברתית הודיעה אתמול (ד') כי משתמשים ומוציאים לאור במדינה לא יכולים לחלוק ולקרוא חדשות מאתרים מקומיים ובינלאומיים. ההודעה התקבלה בתגובה להצעת חוק שעלתה בפרלמנט ותחייב את פלטפורמות הטכנולוגיה לשלם לאתרי החדשות עבור תכנים.

 

 

 

"החוק המוצע באוסטרליה לא מצליח להבין את האופי הבסיסי של הקשרים בין הפלטפורמה שלנו והמוציאים לאור", מסר קמפבל בראון, סגן נשיא פייסבוק לשותפויות חדשות עולמיות. "בניגוד לחלק מהטענות, פייסבוק לא גונבת את תכני החדשות. המוציאים לאור בוחרים לחלוק את הסיפורים שלהם בפייסבוק". עוד הוסיף כי הוא מקווה שבעתיד יוכלו לשוב "ולכלול חדשות עבור האנשים באוסטרליה".

 

פייסבוק. חוסמת פרסום של חדשות באוסטרליה פייסבוק. חוסמת פרסום של חדשות באוסטרליה צילום: שאטרסטוק

 

המהלך יצא לדרך לאחר שבשימוע שנערך בסנאט האוסטרלי בחודש שעבר איימו בפייסבוק כי יחסמו תכנים אם הצעת החוק תאושר. גוגל איימה באותו שימוע להפסיק את שירותי מנוע החיפוש שלה במדינה. עם זאת, מוקדם יותר השבוע נחשף כי גוגל פועלת להשגת הסדר עם המוציאים לאור כדי שתוכל להמשיך את שירותיה. גוגל דיווחה על הסכם לשלוש שנים עם ניוז קורפ – אימפריית התקשורת של רופרט מרדוק שבבעלותה כלי תקשורת רבים באוסטרליה ובבריטניה וכן הוול סטריט ג'ורנל והניו יורק פוסט בארה"ב – במסגרתו תשלם ענקית הטכנולוגיות עבור התכנים של ניוז קורפ.

 

שר האוצר האוסטרלי ג'וש פרידנברג תקף את פייסבוק בשל הפעולות שלה וטען כי הן פוגעות בנוכחות שלה במדינה. "פייסבוק טעתה", אמר במסיבת עיתונאים. "הפעולות של פייסבוק לא היו נחוצות, הן היו מוגזמות והן יפגעו במוניטין שלה פה באוסטרליה". לדבריו, המהלך מאשר את הכוח העצום שיש ל"ענקיות המדיה הדיגיטלית".

 

הבאה בתור - אירופה?

במקביל, חברי הפרלמנט באיחוד האירופי המפקחים על הרגולציה הדיגיטלית באירופה רוצים לאלץ ענקיות הטכנולוגיה לשלם עבור פרסום חדשות בפלטפורמות שלהן ולחזק את ידי המפרסמים במאבק נגד גוגל ופייסבוק, באופן דומה למהלך שמקודם בימים אלו באוסטרליה, כך דווח הבוע ב"פייננשל טיימס".

 

חברי הפרלמנט האירופי חיברו שתי טיוטות חקיקה בתחום הדיגיטלי שאמורות להוות ציון דרך - חוק השירותים הדיגיטליים (DSA) וחוק השווקים הדיגיטליים (DMA) ואמרו ל"פייננשל טיימס" כי ניתן לתקן את החוקים בשעה שהם עוברים לאישור הפרלמנט של האיחוד האירופי באופן שיכללו היבטים של הרפורמות באוסטרליה. אלה כוללים אפשרות לבוררות מחייבת בהסכמי רישוי וכן דרישות מחברות טכנולוגיה ליידע את המפרסמים על שינויים באופן הדירוג של ידיעות חדשותיות בפלטפורמות שלהן.

x