$
חדשות טכנולוגיה

פרסום ראשון

פסק דין נגד טלגרם: תחויב למנוע הפצת תכנים המפרים זכויות יוצרים

במסגרת תביעה שהגיש ארגון זיר"ה, קבע בית המשפט כי על טלגרם למנוע מקבוצות להפיץ תכנים כמו סדרות, סרטים, תרגומים ומוסיקה; מדובר בקבוצות בהן חברים עשרות אלפי משתמשים, וביניהן: "נתי מדיה", "גוזלן" ו-"סדרות"

אביאור אבו 17:2207.02.21

טלגרם תחויב למנוע מקבוצות באפליקציה להפיץ תכנים המפרים זכויות יוצרים – כך עולה מפסק דין של בית המשפט המחוזי-לוד שניתן ביום חמישי האחרון והגיע לידי "כלכליסט". 

 

 

התביעה, אותה הגיש ארגון זיר"ה (זכויות יוצרים ברשת האינטרנט), הוגשה כנגד טלגרם בפברואר אשתקד כנגד הפצת תכנים המוגנים בזכויות יוצרים. אל התביעה הצטרפו כתובעות סרטי יונייטד קינג, HOT, yes ורשת. בתביעה נטען כי "טלגרם משמשת את משתמשיה להפצה, העמדה לרשות הציבור, שידור והעתקה של תכנים המוגנים בזכויות יוצרים כגון: סדרות טלוויזיה, סרטים, תרגומים בעברית ומוסיקה, וזאת באמצעות שיתוף הקבצים המפרים או שיתוף קישורים לקבצים לצפייה ישירה או הורדה. חלק מהפעילות מתבצעת תוך גביית סכומי כסף על ידי המשתמשים עבור מתן השירותים".

 

כפי שפורסם ב"כלכליסט", זיר"ה פנה להנהלת טלגרם והעביר לידיה רשימה של עשרות קבוצות בהן מתקיימת פעילות המפרה את זכויותיהם של יוצרים בארץ ובחו"ל. מבין הקבוצות המפרות ניתן למנות את "נתי מדיה", "דב סרטים וסדרות", "גוזלן", "סדרות" ו-"SDAROT", כאשר כיום כל קבוצת טלגרם יכולה להכיל עד 100 אלף משתמשים. בטלגרם נענו לבקשת זיר"ה והשיבו: "אנו מסכימים לחסום את הערוצים או להכריח את האדמינים להסיר את התוכן המדווח באופן מיידי". עם זאת, זיר"ה טען בדיון האחרון כי "הם מורידים את הסרטים חלקם או רובם, לא באופן מידי ולא באופן שמניח את דעתנו".

 

עו"ד ערן פרזנטי, זיר"ה עו"ד ערן פרזנטי, זיר"ה צילום: עמית שעל

 

למרות שהנהלת טלגרם לא הגישה כתב הגנה, נתן השופט רמי אמיר צו האוסר עליה או מי מטעמה או בהנחייתה, בין במישרין ובין בעקיפין, להעמיד לרשות הציבור ו/או לאפשר העמדה לרשות הציבור במסגרת קבוצות הטלגרם המפרות, יצירות מפרות של יצירות מקוריות בנות הגנה השייכות לתובעות. כמו כן, קבע כי תשלם לתובעות פיצויים בסך 100 אלף שקל ועוד 60 אלף שקל הוצאות משפט.

 

את זיר"ה ייצגו עו"ד ערן פרזנטי ולירז זלמנסון ממשרד מ.פירון ושות'. עו"ד ערן פרזנטי, שותף וראש מחלקת קניין רוחני במשרד מ.פירון ושות', מסר: "אנו מברכים על הצו אשר יסייע למיגור הצפייה הפיראטית ולהפרת זכויות היוצרים הסיטונית המתקיימת ברשת טלגרם באין מפריע. בימים אלה אנו פועלים מול טלגרם במטרה להביא ליישום הצו ולא נהסס לשוב ולפעול מול כל פלטפורמה, בכל הערכאות ובכל האמצעים כדי למגר תופעות דומות. זכויותיהם ופרנסתם של מפיקים ויוצרים בישראל אינם הפקר".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x