$
חדשות טכנולוגיה

דיווח: מכירות מאכזבות של האייפון 12 מיני עשויות להביא לביטולו

אפל נענתה לבקשות המשתמשים לייצר אייפון מתקדם בגרסה מוקטנת והשיקה את האייפון 12 מיני, אולם המכשיר החדש לא מצליח לעמוד בציפיות החברה וכעת היא שוקלת לבטל את קו הייצור עוד ברבעון הקרוב

רפאל קאהאן 16:4107.02.21
שנים רבות ביקשו חובבי סמארטפונים מתקדמים שהיצרניות יחזרות למכשירים עם מסכים קטנים כמו בעבר. אפל נענתה לקריאה בדמות האייפון 12 מיני שהתווסף לקו המכשירים שהשיקה בספטמבר שעבר. ואולם יכול מאוד להיות שהמכשיר עם המסך בן ה-5.4 אינץ' לא באמת מעורר את העניין לו ציפו. בהתאם לכך הערכות שפורסמו היום (א') מציינות שהחברה צפויה אף לבטל את קו הייצור של האייפון 12 מיני כבר מהרבעון השני הקרוב (Q2 2021).

 

ההערכות על ביטול המכשיר מתבססות על שני מקורות עיקריים, נתונים של בנק JPMorgan Chase, ובהם האנליסטים שלו חתכו את צפי הייצור של האייפון 12 ו-12 מיני ב-9 מיליון ו-11 מיליון מכשירים בהתאמה. מספרים נוספים מצביעים על כך שמכירות האייפון 12 מיני מייצגות רק 6% מסך מכירות דגמי האייפונים החדשים.

 

בנוסף אנליסט הבנק וויליאם יאנג הוסיף שעל פי הערכותיו הדרישה למכשירים אלו היא החלשה ביותר מבין כל האייפונים. האנליסטים מתבססים על מקורות בשרשרת האספקה של אפל שמספקים רכיבים לקבלני הייצור שלה בסין והודו. מנגד, אפל כן נהנית ממכירות מצוינות של דגמי הפרימיום ועל פי הערכות IDC, היא שילחה כ-90 מיליון מכשירים במהלך 2020. המספר הטוב ביותר מבין כל יצרניות הסמארטפונים, כולל מובילת הטבלה סמסונג.

 

אייפון 12 מיני אייפון 12 מיני צילום: איתמר זיגלמן

 

מכשירי האייפון הקטנים נועדו מלכתחילה לשוק המתפתח ובעיקר ההודי. אפל מייצרת את מכשיריה הזולים יותר (12 מיני ו-SE כמו גם דגמים ישנים יותר של האייפון 11) במפעלים בהודו ו-ווייטנאם וזאת כדי לצמצם את התלות שלה בייצור הסיני. ואולם הביקוש לאייפון שם לא עלה בהתאם. מחירו של אייפון, גם פשוט, עדיין לא נגיש לרוב המוחלט של תושבי המדינה הענקית.

 

על פי דיווחים של סוכנות אסיה ניקיי היפנית, אפל צפויה להעביר גם ייצור של מקים, אייפדים ודגמי פרימיום של האייפון למפעלים החדשים של קבלני הייצור שלה בהודו ובוייטנאם. בהתאם החברה החלה במבצעי מכירות אגרסיביים בשבועות האחרונים וחתכה את מחירו של המיני בהודו מכ-70 אלף רופי (כ-960 דולר) ל-65 אלף רופי ולזמן קצר אף ל-60 אלף רופי (כ-825 דולר). אפל לעולם לא מוזילה את מחיר האייפון ובטח לא של דגם שיצא לפני מספר חודשים בלבד, כך שמדובר באירוע יוצא דופן שעשוי לחזק את הדיווח.

 

זאת ועוד, אם אפל אכן תבטל את האייפון 12 מיני, זה עשוי להירשם כמוצר אותו ביטלה הכי מהר אי פעם. מכשיר נוסף שעשוי להיות מבוטל באותה מידה הוא ה-SE, דגם האייפון שמקביל למיני מלפני שנה ושיועד לשווקים מתפתחים. אך הוא עדיין היה יקר מדי ביחס למתחרים מבוססי האנדרואיד הסינים במדינות עניות ולא מספיק מעניין ביחס למכשירי האייפון האחרים בשווקי המערב.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x