$
חדשות טכנולוגיה

האיחוד האירופי יממן פיתוח ישראלי של נוגדנים לחיידקים עמידים

חברת אומניקס מדיקל קיבלה 10.8 מיליון יורו מתוכנית המימון Horizon 2020 למחקר וחדשנות של האיחוד האירופי. החברה מפתחת מולקולות ייחודיות שמקורן במערכת החיסון של חרקים שהורסות את קרום החיידק ואינן מאפשרות יצירת עמידות

מאיר אורבך 13:5926.01.21

חברת אומניקס מדיקל (Omnix Medical) הישראלית, המפתחת נוגדי זיהום לטיפול בחיידקים עמידים מסכני חיים, קיבלה 10.8 מיליון יורו מתוכנית EIC Accelerator שהיא פיילוט של המועצה האירופית לחדשנות משופרת (EIC) וחלק מתוכנית המימון של Horizon 2020 למחקר וחדשנות של האיחוד האירופי.

 

חיידקים העמידים לאנטיביוטיקה מהווים כיום את אחד האיומים הגדולים על האנושות. ארגון הבריאות העולמי הזהיר לאחרונה כי היקף העמידות של חיידקים לאנטיביוטיקה הגיע לרמות מסוכנות בכל חלקי העולם וכתוצאה מכך הם מאיימים על יכולתם של צוותי הרפואה לטפל אפילו במחלות זיהומיות שכיחות. הרפואה המודרנית תלויה כיום לחלוטין ביכולת לחסל חיידקים באמצעות תרופות אנטיביוטיות.

 

 

חיידקים (אילוסטרציה) חיידקים (אילוסטרציה) צילום: שאטרסטוק

 

אומניקס מדיקל הוקמה בשנת 2015 על ידי ד"ר מושיק כהן-קוטנר וד"ר ניב בחנוף בחממת Ventures VLX בירושלים. עד כה גייסה החברה 20 מיליון יורו, בין היתר מקרנות הון הסיכון כמו Tal Capital, Entrée Capital , the CBG Group, Xenia Ventures ו-VLX Ventures. החברה נתמכת גם ע"י רשות החדשנות.

 

 

מימין: מושיק כהן קוטנר נויב בחנוף, חברת אומניקס מדיקך מימין: מושיק כהן קוטנר נויב בחנוף, חברת אומניקס מדיקך צילום: Laura L Roy

 

בניגוד לפתרונות הקיימים בתחום כיום, אומניקס מדיקל מפתחת מולקולות ייחודיות שמקורן במערכת החיסון של חרקים. מולקולות אלה פוגעות באופן ישיר ופיזי רק בחיידקים ואינן פוגעות בתאים אנושיים. הן הורסות את קרום החיידק ואינן מאפשרות יצירת עמידות.

 

מנכ"ל אומניקס מדיקל, ד"ר מושיק כהן-קוטנר: "זו הכרה חשובה בגישה הייחודית שלנו לטיפול בזיהומים מסכני חיים ועמידים לתרופות. המימון מאפשר לנו לעבור לשלב הבא הכולל מחקרים קליניים. הנתונים הפרה-קליניים הראו תוצאות מבטיחות ואנו בטוחים כי הטכנולוגיה פורצת הדרך שלנו תיתן פתרון הכרחי, בטוח ויעיל לטיפול בחולים עם זיהומים שאינם ניתנים לריפוי ועלולים להיות קטלניים".

 

בנובמבר 2020 מינתה אומניקס מדיקל ליו"ר הדירקטוריון של החברה את ד"ר אנטוניוס שו (Antonius Schuh) שותף מנהל בקרן- Global Source Ventures/ 

x