$
חדשות טכנולוגיה

פייסבוק שוב חסמה את הבוט של ראש הממשלה

הרשת החברתית הודיעה כי היא משעה את צ'ט התעמולה של הליכוד, ביבי בוט, בעקבות פוסט בו קרא בו לציבור למסור למפלגתו פרטים אישיים של אזרחים שטרם התחסנו נגד הקורונה

עומר כביר 17:1925.01.21

פייסבוק השעתה לשבוע את צ'ט התעמולה של הליכוד, ביבי בוט, בעקבות פוסט שקרא למסור למפלגה פרטים אישיים של אזרחים שטרם התחסנו לקורונה – כך אישרה הערב הרשת החברתית. 

 

ביום שבת חשפה ד"ר ענת בן-דוד מהאוניברסיטה הפתוחה שהביבי בוט, כלי מרכזי בתעמולת הבחירות של הליכוד בדמותו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, מבקש מעוקביו לשלוח לו מידע רפואי סודי על קרוביהם ומכריהם. "אם יש לך חברים או בני מפשחה בני 60 או יותר שטרם התחסנו", הוא כתב, "אפשר לכתוב לי כאן בתגובה שם ומספר טלפון ואולי אתקשר לשכנע אותם!".

 

לדברי בן-דוד, איסוף מידע זה בעייתי ביותר. "הוא מבקש שתמסרו (תלשינו?) לנתניהו פרטי התקשרות (על אחרים, ללא הסכמתם) של בני 60 ומעלה שחוששים להתחסן (כלומר, מידע רפואי רגיש וסודי לפי החוק)", היא כתבה בציוץ בטוויטר שבו חשפה את מאמצי איסוף המידע. לדבריה: "השימוש בתכנת מסרים מידיים לצרכי תעמולה דורש הסדרה, כיוון שערוץ תקשורת זה נהנה מצד אחד מאפשרות להגיע לקהלים מפולחים ולהעביר להם מסרים שיכולים לחמוק מביקורת ציבורית, ומצד שני מאפשר איסוף מידע אודות אזרחים באופנים שעלולים להיות בלתי לגיטימיים, כפי שקרה במקרה הזה".

פוסט הבוט צ'ט של נתניהו שמפר את מדיניות פייסבוק פוסט הבוט צ'ט של נתניהו שמפר את מדיניות פייסבוק צילום: צילום מסך

 

בעקבות הפרסום מיהרה פייסבוק להוריד את הפוסט הבעייתי ולחסום את הביבי בוט. מהחברה נמסר: "בהתאם למדיניות הפרטיות שלנו איננו מאפשרים תוכן המשתף או מבקש מידע רפואי של אנשים. בעקבות הפרת כללים אלו, הסרנו את הפוסט והשעינו זמנית את הצ'ט בוט ששיתף את התוכן הזה״.

 

ד"ר תהילה שוורץ אלטשולר מהמכון הישראלי לדמוקרטיה ברכה על המהלך: "העובדה שפייסבוק לוקחת אחריות, ותוך זמן סביר, על עבירות על כללי הקהילה שלה, היא משמחת ונדרשת ואני מקווה שהיא סימן להמשך, כדי שלא נגיע לפיצוץ שהתרחש בארצות הברית", היא אמרה ל"כלכליסט". "אבל הבעיה כאן גדולה יותר והיא שאין במדינת ישראל חוקים שעוסקים בתפר שבין הזכות לפרטיות לבין תעמולת בחירות. למעשה, סביר שלפי המצב הקיים – שאותו צריך לשנות באופן מיידי – יושב ראש ועדת הבחירות לא יכול לתת צווי מניעה על פעולות תעמולה שהמפלגות עושות ויש בהן פגיעה בפרטיות, משימוש ביישומוני בחירות ועד איסוף מידע רפואי רגיש על אנשים בדרך מניפולטיבית כמו זאת שראינו כאן".

 

זוהי הפעם השנייה בה חוסמת פייסבוק את הביבי בוט. בפעם הקודמת, בספטמבר 2019, נחסם הבוט ל-24 שעות אחרי ששלח הודעה שהזהירה בין השאר ממשלת שמאל "הנשענת על הערבים שרוצים להשמיד את כולנו – נשים, ילדים וגברים”. במקרה זה, השעתה פייסבוק את הבוט בעילה של דיבור שטנה.

 

מהליכוד נמסר בתגובה: "המטרה הייתה לעודד ישראלים מעל גיל 60 להתחסן כדי לשמור על חייהם לאחר שראש הממשלה נתניהו הביא חיסונים לכל אזרח ישראלי - אנו קוראים לכולם ללכת להתחסן כדי שנפתח את הכלכלה ונצא ראשונים בעולם מהקורונה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x