$
חדשות טכנולוגיה

בלעדי לכלכליסט

טראקס מציגה: קודם פיטורים בישראל, אחר כך הנפקה בניו יורק

החברה, שפיתחה טכנולוגיה להפקת תובנות צרכניות מתמונות, נערכת להנפקה בשווי של כ־2 מיליארד דולר. לצד זאת תפטר עשרות, רובם בארץ

מאיר אורבך 07:5320.01.21

חברת טראקס (Trax) הישראלית נערכת להנפקה ב־2021 בבורסה של ניו יורק NYSE, כך נודע ל"כלכליסט". ההנפקה, שצפויה להיות בשווי של לפחות 2 מיליארד דולר, צפויה להתרחש, על פי ההערכות, עד הרבעון השני של השנה, והחברה נמצאת כבר בפגישות עם חתמים בסוגיה.

 

כחלק מההיערכות להנפקה הזמינה החברה לשימוע לפני פיטורים עשרות מעובדיה – חלקם הגדול בישראל והשאר בעולם.

 

 

 

 

ההערכה היא שבמקביל להקטנת מספר עובדי החברה בארץ, טראקס תשכור עובדים נוספים במדינות אחרות בעולם בהתאם לצרכיה. החברה, שפיתחה טכנולוגיה לניתוח תמונות שמפיקה תובנות צרכניות, מעסיקה כיום כאלף עובדים, מתוכם כ־300 בישראל. במאי האחרון כבר פיטרה החברה 120 עובדים שהיוו 10% מכוח העבודה שלה. 

מייסד טראקס יואל בר־אל. "צמצום כוח האדם בישראל" מייסד טראקס יואל בר־אל. "צמצום כוח האדם בישראל" צילום: יח"צ

 

טראקס משתמשת ביכולות בינה מלאכותית, ראיית מכונה וביג דאטה כדי לספק לקמעונאים ומותגים תובנות שימושיות לניהול מלאי והצגת מוצרים בסופרמרקטים, חנויות נוחות, רשתות כלבו ועוד. הפלטפורמה שלה מבוססת על מערך של חיישנים שמוטמע בסופרמרקטים, כמו מצלמות זעירות בגודל מטבע שפרוסות לאורך מדפים מדי כמה מטרים. מערך זה מאפשר לבצע דיגיטליזציה בזמן אמת לכל החנות. מערכת בינה מלאכותית מאפשרת לנתח את המידע שנאסף ולייצר תובנות לקמעונאים ומותגים, בניהול מלאי או התנהגות לקוחות.

 

את החברה ייסדו ב־2010 יואל בר־אל (מנכ"ל) ודרור פלדהיים (מנהל מסחרי ראשי). היא פועלת ביותר מ־50 מדינות - שהחשובות בהן הן ישראל, סינגפור וארה"ב - ומשרתת יותר מ־175 לקוחות. טראקס ביצעה מספר רב של רכישות של חברות בעולם וגיוסי הון. ב־2019 רכשה את חברת Shopkick האמריקאית בכ־200 מיליון דולר בעסקת מזומן ומניות.

 

ב־2020 רכשה בסכום שלא פורסם סטארט־אפ צרפתי בשם קופיוס. הגיוס האחרון שלה היה ב־2019 – 100 מיליון דולר לפי שווי של 1.1 מיליארד דולר. עד היום היא גייסה 350 מיליון דולר. בעלת המניות הגדולה ביותר בה היא חברת הפרייבט אקוויטי Warburg Pincus, והיא זכתה להשקעות גם מג'יי.פי מורגן, בויו קפיטל ועוד.

 

טראקס סירבה להגיב על ההנפקה אך בנוגע לפיטורים מסרה: "אנו בצמיחה עולמית מהירה כחלק מהאינטגרציה של כמה חברות שנרכשו והמיקוד בשוקי יעד הדורשים היערכות מחודשת. אנו פועלים לצמצם את כוח האדם במרכז הפיתוח בארץ המונה כ־300 עובדים. הצמצום הנשקל מתוכנן לכלול פחות מ־10% מכוח האדם בישראל".

x