$
חדשות טכנולוגיה

הממשל האמריקאי אישר טיסות מסחריות של רחפנים אוטונומיים

רשות התעופה הפדרלית האמריקאית, ה-FAA, אישרה לראשונה בסוף שבוע טיסות מסחריות לרחפנים אוטונומיים וקבעה תקנות תעופה המסדירות את אזורי הטיסה המותרים ואמצעי זיהוי שלהם באוויר הפתוח

רפאל קאהאן 17:2117.01.21
רשות התעופה הפדרלית האמריקאית, ה-FAA, אישרה לראשונה בסוף שבוע טיסות מסחריות לרחפנים אוטונומיים. הרישיון ניתן לחברת אמריקן רובוטיקס, סטארט-אפ קטן ממסצ'וסטס, ויאפשר לה להפעיל רחפנים ללא שיחויבו בטייס מפעיל או בדרישה לצופה ישיר בקו הטיסה - כפי שהיה נהוג עד כה. עם זאת ישנן מגבלות להפעלת הרחפנים - הם לא יוכלו לטוס בגובה של מעל 400 רגל או כ-125 מטר, כמו כן הם יוכלו לפעול רק באיזורים כפריים שבהם צפיפות האוכלוסייה נמוכה.  

 

רחפנים אוטונומיים ישמשו בראש ובראשונה לצורכי חקלאות, כריית מחצבים או לשימושים מסחריים אחרים. עם זאת, הרשות טרם התייחסה לשימוש בהם כאמצעי למשלוחי חבילות דואר או מזון, מתסריטי השימוש העיקריים עבור רחפנים כיום. הרישיון ניתן כחלק ממהלך שמבצעת רשות התעופה הפדרלית במעבר לאישור גורף של סוגים שונים של רחפנים במקום להתמקד בדגמים ספציפיים וביכולות שלהם, כך לפי הדיווח של ה"וול סטריט ג'ורנל".

 

הרחפנים של אמריקן רובוטיקס מצוידים באמצעים אקוסטיים לזיהוי סכנות כגון ציפורים, כבלי מתח גבוה או בניינים וכלי טיס אחרים ועברו ארבע שנות מבחנים ובדיקות ב-8 מדינות שונות בארה"ב לפני קבלת הרישיון. אך האישור הנוכחי צפוי בוודאי להקל על יצרניות רחפנים נוספות שירצו להפעיל את השירות שלהן באופן מסחרי. במקרה של אמריקן רובוטיקס. הרחפנים שלה שמיועדים בעיקר לניטור חקלאות, ביצעו עד 10 טיסות ניסוי ביום בכל עונת גידול.
רחפנים רחפנים צילום: שאטרסטוק

 

האישורים מגיעים לאחר שה-FAA העבירה תקנות המקבעות את הדרישות לזיהוי רחפנים על בסיס היצרנים והמפעילים שלהם. מדובר במנגנון זיהוי מרחוק שיאפשר ניטור יעיל של הטיסות. בנוסף התקנות מסדירות את הגבלות אזורי הטיסה המותרים, ביניהן האיסור לטוס בלילה או מעל איזורים מיושבים בצפיפות מסוימת.

 

ככל הנראה שבהמשך ייקבעו גם נתיבי טיסה שיוכלו להקל על תכנון מסלולים קבועים לשימוש הרחפנים. עד כה היו הרבה ניסיונות להפוך את הרחפנים האוטונומיים לכלי מסחרי ואלה בוצעו בעיקר על ידי סטארט-אפים או חטיבות רחפנים של חברות הטכנולוגיה הגדולות, כעת עם ההסדרה של התחום ייתכן ונראה יותר ויותר רחפנים מזמזמים לנו מעל הראש בשנים הקרובות.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x