$
תקשורת

בלעדי לכלכליסט

אמסלם למנדלבליט: "האם אישורי את מכירת וואלה מהווה טובת הנאה כספית?"

שר הדיגיטל משיב ליועמ"ש, לאחר שכתב לו שאין מניעה שיאשר העסקה: "חתימתי מהווה טובת הנאה? זה מה שטענת בתיק 4000. מה הדין אם וואלה יפרסמו עלי כתבה חיובית בעתיד? אני לא עובד שלך ואתה לא מנחה אותי, אתה מתבלבל בתפקידך"; אמסלם יחתום מחר על האישור הסופי

אביאור אבו 21:2919.12.20

שר הדיגיטל הלאומי, דודי אמסלם, צפוי לחתום על האישור הסופי למכירת אתר וואלה לידי אלי עזור מחר, אך לא חוסך במכתב תגובה חריף ששלח עם צאת השבת (ש') ליועמ"ש לממשלה, אביחי מנדלבליט, על מכתבו אליו כי אין מניעה שיאשר העסקה.

 

"הופתעתי לקבל תשובה ישירה ממך, כי זכיתי לקבל עד כה רק את תשובתו של יועצך, ד"ר גיל לימון", כותב אמסלם. "אולם, שאלתי בחיטים וענית לי בשעורים. גם במכירת בזק-סרצ'לייט וגם כעת במכירת וואלה נשאלת על ידי האם חתימתי כרגולטור מהווה טובת הנאה כספית? הרי זה בדיוק מה שטענת בתיק 4000".

 

בתפקידו הקודם שימש אמסלם כשר התקשורת ועיכב את העברת היתר השליטה בבזק לקרן סרצ'לייט, עד לקבל אישור פרטני מהיועמ"ש. באזכורו את תיק 4000, מתכוון אמסלם לדבריו של מנדלבליט שנכתבו בכתב החשדות כנגד ראש הממשלה, בנימין נתניהו: "מעורבותך בענייניו של אלוביץ' ופעולות שביצעת על מנת לקדם את האינטרסים הכלכליים שלו, ובכלל זה היתר שיעבוד מניות השליטה בבזק לצורך הנפקת אג"ח בי-קום, אישור מכירת יד 2, אישור עסקת בזק-יס והטבות כלכליות נוספות שנבעו מפעילותך, הניבו לאלוביץ' במישרין ובעקיפין סכומי עתק, הנאמדים בלפחות 1.8 מיליארד שקלים".

 

מנדלבליט ואמסלם מנדלבליט ואמסלם צילום: טל שחר, עמית שאבי

 

 

אמסלם ממשיך וכותב: "לכן שאלתי נשארת בעינה ואני דורש לקבל ממך תשובה בהירה ועניינית - האם עצם חתימתי מהווה טובת הנאה? לגבי העתיד, מה הדין אם וואלה יפרסמו עלי כתבה חיובית? סיקור אוהד רחמנא ליצלן?! לא הצלחתי להבין את תשובתך העקרונית. אני חש מדבריך כי עולה תחושה של ציניות, אבל במקרה דנן השאלה היא שאלה עקרונית וחשובה, לכן אבקש לקבל ממך תשובה חד משמעית ובהירה ללא מריחות".

 

עוד כותב אמסלם: "במכתבך כתבת שאתה 'מנחה אותי' - הרשה לי לתקן אותך, אני לא עובד שלך ואתה לא מנחה אותי, אתה מתבלבל בתפקידך. הניסוח שלך משקף את המעמד שאתה מייחס לעצמך שהשרים בעצם עובדים אצלך. תפקידך כיועץ משפטי לממשלה, כשמו כן הוא - לייעץ, לא להנחות. אני מבקש ממך לענות באופן ישיר ולא להתחכם".

 

אמסלם מסיים וכותב: "מאחר ואין לי שום עניין לפגוע בהליך המכירה של וואלה, מאחר והם לא צד בעניין, אחתום בעזרת ה' על המסמכים אבל אני עדיין מתעקש כי תשיב לי באופן ישיר על שאלותיי, וזה בדיוק תפקידך הראשי כיועץ המשפטי לממשלה, להשיב על פניותיהם הענייניות והחשובות של שרי הממשלה".

 

מנדלבליט: "אין חשש לניגוד עניינים"

 

בחודש שעבר הצביעה הכנסת על העברת סמכות ראש הממשלה לאשר את העסקה, לידי אמסלם. על פי צו התקשורת, עסקאות של קבוצת בזק דורשות את אישורו של ראש הממשלה, אך על פי הסדר ניגוד העניינים של נתניהו שהכין מנדלבליט, הוא מנוע מלעסוק בתחום הפעילות של משרד התקשורת שיש לה השפעה על התיק הפלילי. לאור הבהרות שביקש אמסלם ממנדלבליט, השיב לו היועמ"ש ביום חמישי כי "הפעלת סמכויותיך לא מעוררת כל חשש מפני ניגוד עניינים”.

 

אתר וואלה עומד במרכזו של תיק 4,000, שעיקרו החשד שניתן סיקור חיובי למשפחת נתניהו באתר, בתמורה להקלות לקבוצת בזק, המחזיקה בו. נתניהו מואשם בתיק במתן שוחד והפרת אמונים, ושאול אלוביץ', בעל השליטה לשעבר בבזק, מואשם בקבלת שוחד.

 

עזור רוכש את האתר תמורת 65 מיליון שקל. סכום של 55 מיליון שקל ישולם במזומן, והיתרה בשווי 10 מיליון שקל באמצעות זכאות של החברה לקבל מעזור ו-וואלה שטחי פרסום לתקופה של עד שבע שנים ממועד השלמת העסקה. עזור מחזיק בין היתר בעיתונים "מעריב" ו"ג'רוזלם פוסט" המפעילים גם אתרי חדשות, בחברת צ'רלטון המחזיקה בערוצי ספורט 1-4, בתחנות הרדיו 103 ו-99 ובחברת שלטי חוצות.

x