$
חדשות טכנולוגיה

גוגל ריגלה אחרי עובדים שארגנו מחאות נגדה ופיטרה אותם

תלונה שהגישה המועצה הלאומית ליחסי עבודה בארצות הברית חושפת כי גוגל פיטרה עובדים שהפרו את חוקי ההעסקה שלה לאחר שהחליטו למחות נגד החלטת החברה לעבוד עם חברה הידועה בפעילותה נגד ארגוני עובדים

שירות כלכליסט 10:4603.12.20
גוגל הפרה את חוקי העבודה בארה"ב לאחר שריגלה אחרי עובדים שארגנו מחאות ופיטרה שניים מהם, כך לפי תלונה שהגישה המועצה הלאומית ליחסי עבודה בארה"ב (NLRB).

 

 

בתלונה מצוינים שני עובדים שהיו מעורבים בארגון המחאות. שניהם פוטרו בסוף 2019. אחד מהם מחה נגד ההחלטה של גוגל לעבוד עם IRI Consultants, חברה שידועה בפעילותה נגד ארגוני עובדים ופוטר בטענה שהציץ עליומנים של עובדים אחרים בחברה. אולם הבדיקה של ה-NLRB מצאה כי המדיניות של גוגל נגד הסתכלות ביומנים של עובדים אחרים אינה חוקית. עובדים נוספים פוטרו על רקע המחאה נגד החברה, אך לפי NLRB רק הפיטורים שצוינו בתביעה הפרו את חוקי ההעסקה של גוגל.

 

"ההעסקה של חברת IRI היא הצהרה על כך שגוגל לא תסכים להתארגנויות של עובדים", מסר אחד הנתבעים.

 

עובדת נוספת שצוינה בתלונה פוטרה לאחר שהפיצה הודעת פופ-אפ לעובדי גוגל שביקרו באתר של IRI. "לעובדי גוגל יש את הזכות לקחת חלק בפעילויות מאוגדות שמוגנות בחוק", נכתב בהודעה ששלחה. לדברי החברה, היא הפרה את מדיניות האבטחה של גוגל ופגעה במוניטין שלה בתעשיית הטכנולוגיה. גם במקרה הזה, בדיקה של NLRB מצאה כי הפיטורים היו בניגוד לחוק.

 

אם בגוגל יעדיפו שלא להגיע להסדר, התלונה תידון בבית המשפט בפני שופט אדמינסטרטיבי כבר בחודשים הקרובים, כך לפי "הניו יורק טיימס". במידה וגוגל תפסיד במשפט ייתכן ויורו לה לשלם לתובעים משכורות על חודשי הפיטורים ואף להחזיר אותם לעבודה.
מטה גוגל בקליפורניה מטה גוגל בקליפורניה צילום: google

 

גוגל, שנחשבה בעבר למקום העבודה השמח ביותר בסקטור הטכנולוגיה, נקלעה בשנים האחרונות למספר שערוריות בנוגע ליחס לעובדים שלה. כך למשל, החברה שילמה לאנדי רובין, בכיר לשעבר בגוגל, 90 מיליון דולר פיצויי פרישה לאחר שהואשם בהטרדות מיניות. החשיפה של הפרשה גררה גל של מחאות במשרדי החברה ברחבי העולם ויותר מ-20 אלף עובדים השתתפו בשביתה מאורגנת של מספר שעות.

 

העובדים אף מחו גם על החלטת החברה לעבוד עם משרד ההגנה האמריקאי על פרויקט מייבן (Maven) – יוזמת בינה מלאכותית שאמורה לסייע לארה"ב לשפר את יכולות תקיפת הרחפנים. ב-2018 יותר מ-3,100 עובדים חתמו על עצומה שבה קראו למנכ"ל סונדר פיצ'אי לסגת מהפרויקט.

 

בתגובה לפרשה הנוכחית גוגל מסרה לאתר The Verge: "אנחנו גאים בתרבות הארגונית שלנו ומחויבים להגן עליה נגד ניסיונות מצד אנשים לערער אותה במזיד, כולל על ידי הפרת מדיניות האבטחה והמערכות הפנימיות שלנו", נמסר בתגובה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x