$
אינטרנט

תביעות חדשות נגד גוגל ופייסבוק בארה״ב: ניצלו לרעה את כוחן בכלכלת האינטרנט

רשויות ההגבלים העסקיים בארה״ב חוקרות האם ענקיות הטכנולוגיה מנצלות את כוחן – כשגוגל מנסה להשתלט על תחום החיפוש והפרסום ופייסבוק מנסה לשלוט במדיות החברתיות השונות

שירות כלכליסט 14:1701.12.20
גל נוסף של תביעות משפטיות מכה בענקיות הטכנולוגיה. רשויות ההגבלים העסקיים ברמה הארצית והמקומית בארה"ב מתכננות להגיש מספר תביעות כנגד פייסבוק וגוגל, כך מדווח ״הוול סטריט ג'ורנל".  

 

לדברי אנשים המקורבים לנושא, ל 4 תביעות כנגד גוגל ופייסבוק יוגשו עד סוף ינואר. הן תצטרפנה לתביעה שהגיש בחודש שעבר משרד המשפטים האמריקאי כנגד גוגל. אם אכן תוגש בסופו של דבר תביעה נגד פייסבוק, זו תהיה התביעה הראשונה מצד הממשל הפדראלי בארה"ב נגד ענקית המדיה החברתית. הרשויות חוקרות האם ענקיות הטכנולוגיה מנצלות את כוחן בכלכלת האינטרנט – כשגוגל מנסה להשתלט על תחום החיפוש והפרסום ופייסבוק מנסה לשלוט במדיה החברתית. שתי החברות הכחישו את ההאשמות, וטענו שהן פועלות בשווקים תחרותיים ביותר וכי השירותים שהן מציעות ברובם מועילים לצרכנים ואף ניתנים בחינם.

 

פייסבוק ספגה לאחרונה לא מעט אש מפוליטיקאים משתי המפלגות בארה"ב ואף מהנשיא הנבחר ג'ו ביידן על מדיניות הפיקוח שלה על תכנים פוליטיים. הרשויות הפדרליות, ביניהן ועדת הסחר הפדרלית (FTC) ומשרד המשפטים, חוקרות בימים אלו גם את אמזון ואפל.
מנכ"ל גוגל סונדאר פיצ'אי ומנכ"ל פייסבוק מארק צוקרברג מנכ"ל גוגל סונדאר פיצ'אי ומנכ"ל פייסבוק מארק צוקרברג צילום: בלומברג

 

וויליאם קובצ'יץ, לשעבר יו"ר ה-FTC אמר כי הסבירות להגשת תביעות נוספות נגד חברות הטכנולוגיה הגדולות בארה"ב משקפת את החשש המתגבר בקרב נבחרי הציבור משני קצוות המפה לגבי הגודל וההשפעה שלהן. מה שמעניק לרשויות את הביטחון שיוכלו להתמודד עם הלחץ הפוליטי שיפעילו החברות נגדם. "התמיכה מצד נבחרי הציבור מעניקה למשרד המשפטים ול-FTC את הגב הפוליטי שהם צריכים כדי לבלום את המאמצים של החברות ואת הפעלת הלחץ להפסיק את החקירות", אמר.

 

לפי אנשים המעורים בנושא, ב-FTC צפויים לאשר בימים הקרובים את תביעת ההגבלים העסקיים נגד פייסבוק לאחר שחקרו האם החברה מנעה תחרות באמצעות רכישות של אפליקציות כמו ווטסאפ ואינסטגרם. אחת הסיבות לעיכובים בהחלטה היא ההתלבטות האם להגיש את התביעה בבית משפט פדרלי או בבית המשפט האדמיניסטרטיבי של ה-FTC.

 

במקביל, קואליציית התובעים הכלליים בהובלת התובעת הכללית של ניו יורק - לטיטה ג'יימס, עשויה להגיש תביעה משל עצמה נגד פייסבוק בבית המשפט הפדרלי בתחילת דצמבר. התזמון עצמו תלוי בהחלטה האם יחברו לתביעה של ה-FTC. ממשרדה של ג'יימס לא הגיבו לחקירה עצמה, אך ציינו כי "המשרד ימשיך להשתמש בכל כלי חקירתי שעומד לרשותנו כדי לקבוע האם הפעולות של פייסבוק פגעו בתחרות, צמצמו את הבחירה או סיכנו את המידע על המשתמשים".

 

מפייסבוק סרבו להגיב לדברים.

 

גם נגד גוגל מתגבשת קואליציה של תובעים כלליים ממדינות שונות, בראשם התובע הכללי של טקסס, קן פקסטון. גוגל מואשמת שניצלה את הדומיננטיות שלה בשוק הפרסום המקוון. לפי אחד המקורבים, התביעה עלולה להיות מוגשת כבר באמצע דצמבר.

 

במקביל, מתגבשת תביעה נוספת נגד גוגל שתוגש בשבועות הקרובים, הפעם על ידי קבוצת תובעים מקולורדו, נגד הדומיננטיות של גוגל בשוק החיפוש. תביעה זו דומה לתביעה שמגבשים במשרד המשפטים, וייתכן והשתיים יאוחדו בהמשך. "זוהי תקופה היסטורית לרשויות ההגבלים העסקיים, שמגנים על התחרות והחדשנות בשוקי הטכנולוגיה שלנו", נמסר בהצהרה שפרסמו התובעים הכלליים בראשות פיל וויזר מקולורדו. "אנחנו מתכוונים לסיים חלק מהחקירה שלנו נגד גוגל בשבועות הקרובים".

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x