$
חדשות טכנולוגיה

צרפת מטילה על ענקיות הטכנולוגיה תשלום מס עבור הכנסות משירותים דיגיטליים

בממשל הצרפתי טוענים כי חברות הטכנולוגיה הן המרוויחות העיקריות ממגפת הקורונה, אולם הצעד עשוי להצית מחדש את מלחמת הסחר בין ארה"ב לאירופה והביא להטלת מכסים חדשים על הייבוא מהיבשת

שירות כלכליסט 12:3826.11.20

רשויות המס בצרפת החלו לדרוש תשלומי מס של מיליוני יורו מחברות הטכנולוגיה האמריקאיות, כחלק מיישום מס חדש המוטל על שירותים דיגיטליים שהכעיס את הממשל האמריקאי, כך מדווח ה"פייננשל טיימס". בין החברות שקיבלו בימים האחרונים דרישה לתשלום מס עבור 2020 גם פייסבוק ואמזון.  

 

הצעד עלול להצית מחדש מלחמת סחר בין ארה"ב לאירופה, זאת לאחר שבינואר הסכימו צרפת וארה"ב להמשיך בדיונים להשגת הסכמה על מסגרת מס בינלאומית בפיקוח ה-OECD, במהלכם לא תגבה צרפת את המס. "איננו יכולים להמשיך ולהמתין וחברות הטכנולוגיה הן הזוכות הגדולות של המגפה", הגיב בכיר צרפתי. "ההכנסות שלהן מזנקות והן לא שילמו את החלק ההוגן שלהן במסים גם לפני המגפה".

 

שבירת הפסקת האש קרוב לוודאי שתוביל להשתת מכסים חדשים על יבוא אירופי, שבועות ספורים לפני השבעתו של ג'ו ביידן לנשיאות ארה"ב. ביידן טען כי ברצונו להפיג את המתיחות הדיפלומטית ומתיחות הסחר עם אירופה.

 

 

פירוק ענקיות הטכנולוגיה פירוק ענקיות הטכנולוגיה

 

עם זאת, בממשל טראמפ טענו כי המס מפלה לרעה חברות אמריקאיות, שהן היעד העיקרי שלו. ההערכה היא שמשרד נציב הסחר האמריקאי ישית מכס של 25% על תיקי יד ואיפור צרפתיים בשווי של 1.3 מיליארד דולר בתגובה. בתחילה איימו האמריקאים להשית מכס של 100% על גבינות ושמפניה. "ממשל ביידן כנראה לא יגיב באגרסיביות ויאיים להטיל מכסים חדשים, אך הוא יוכל לנצל את המכסים שכבר על השולחן ולהשתמש בהם במו"מ", הגיב בריאן ג'ן לשעבר בכיר במשרד האוצ האמריקאי. "איני חושב שממשל ביידן פשוט יבטל את המכסים".

 

צרפת לא לבד, וממשלות נוספות הטילו או מתכוונות להטיל מס על שירותים דיגיטליים, ביניהן בריטניה שמתכננת להתחיל בגביית המסים באפריל. הטענה העיקרית היא שחברות הטכנולוגיה משלמות שיעור מס נמוך מדי על הרווחים שלהן במדינות, בין השאר מכיוון שהן רושמות את ההכנסות במדינות הגובות שיעורי מס נמוכים כמו אירלנד.

 

לפי החוק הצרפתי, המס הדיגיטלי הוא בגובה 3% והוא מוטל על הכנסות משירותים דיגיטליים שניתנו בצרפת מצד חברות עם הכנסות מקומיות של מעל 25 מיליון יורו והכנסות של 750 מיליון יורו בכל האיחוד האירופי.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x