$
חדשות טכנולוגיה

פייסבוק הסירה מאות עמודים שפעלו מאיראן וניסו להשפיע על דעת הקהל בישראל

בין השאר הוסרו עמודים שהתחזו לעמודים של מחאת הדגלים השחורים נגד ראש הממשלה נתניהו; עם זאת, עמודים אלו פעלו זמן קצר בלבד וזכו לחשיפה מזערית

עומר כביר 14:1206.11.20

פייסבוק הסירה מאות עמודי פייסבוק וחשבונות אינסטגרם שהופעלו מאיראן וניסו, בין השאר, להשפיע על דעת הקהל בישראל - כך הודיעה הלילה הרשת החברתית. בין השאר, הוסרו עמודים שהתחזו לעמודים של מחאת הדגלים השחורים נגד ראש הממשלה, בנימין נתניהו. עם זאת, עמודים אלו פעלו זמן קצר בלבד וזכו לחשיפה מזערית.

 

בדו"ח החודשי של פייסבוק על הסרת רשתות שמפעילות חשבונות מתחזים (מה שהחברה מכנה "התנהגות לא-אותנטית מתואמת") לאוקטובר דיווחה פייסבוק כי הסירה שתי רשתות איראניות נפרדות, שכיוונו את פעילותן גם לישראל. הראשונה הופעלה על ידי חברת IT מטהרן, וכלל 12 חשבונות ושני עמודי פייסבוק ו-307 חשבונות אינסטגרם. הפעילות של רשת זו כוונה בעיקר נגד ישראל, וגם נגד עיראק.

 

"הרשת היתה בתחילת תהליך בניית הקהל שלה כשהוסרה", כתבה פייסבוק בדו"ח. "הרשת השתמשה בחשבונות מזויפים - רובם נוצרו באותו זמן - כדי לפתח זהויות פיקטיביות שפעלו כביכול מישראל ומעיראק. החשבונות עברו שינויים משמעותיים לאורך זמן. הם פרסמו ממים, תמונות ותוכן אחר בעברית ובערבית, שהתמקד בחדשות ובאירועים אקטואליים במדינות, כולל המחאות נגד ראש הממשלה נתניהו בישראל, ביקורת על מדיניותו ותגובתו למגפה". בין השאר פרסמו חשבונות הרשת תמונות ממפגני מחאה של הדגלים השחורים, ובהן מפגינים מחזיקים שלט עם הכיתוב "התקווה תלויה בנו" או נושאים "צוללת" שעליה נכתב "חקירה עכשיו".

 

 

אחד העמודים הפיקטיביים שהוסרו אחד העמודים הפיקטיביים שהוסרו צילום מסך

  

נשיא איראן חסן רוחאני נשיא איראן חסן רוחאני צילום: אי פי איי

 

בליכוד מיהרו לנצל את הדיווח של פייסבוק על מנת לעקוץ את פעילי המחאה, ושלחו לעיתונאים חלקים נטולי הקשר מהדו"ח במטרה ליצור רושם שיש קשר בין המוחים לאיראן. ואולם, כפי שמבהירה פייסבוק עצמה, הפעילות של הרשת היא חדש יחסית וההיקף שלה מוגבל מאוד: רק 10,600 איש עקבו אחר אחד מחשבונות ועמודי הרשת בפייסבוק או באינסטגרם. הרשת פעלה זמן קצר יחסית, היתה בעלת חשיפה נמוכה וסביר שמעט מאוד ישראלים, אם בכלל, ראו את הפוסטים שלה שעסקו במחאה, לא כל שכן הושפעו מהם. מהדו"ח של פייסבוק עולה בבירור שאין קשר בין המחאה העממית הרחבה נגד נתניהו לאיראן.

 

הרשת האיראנית השנייה שהסירה פייסבוק, שכללה רק 29 עמודים וחשבונות ברשת החברתית ובאינסטגרם, הופעלה על ידי פרטים שקשורים לממשלת איראן וקשורה לאתרי החדשות המזויפים שה-FBI הסיר השבוע מהרשת. רשת זו התמקדה בישראל ובארה"ב, והיתה פעילה ממאי 2019. בין השאר הפיצה רשת זו פייק ניוז על טבח בתחרות האירוויזיון בתל אביב ב-2019. למרות שהיתה פעילה במשך קרוב לשנה וחצי, רק 820 איש עקבו אחרי אחד מחשבונותיה.

 

מהדגלים השחורים נמסר בתגובה: "אחרי שהליכוד טענו שאנחנו חייזרים ואנרכיסטים, עכשיו נתניהו טוען שאנחנו שליחים של איראן. מעולם לא היה במדינת ישראל, ראש ממשלה ששנא והסית כל כך הרבה נגד אזרחי ואזרחיות המדינה. קוראים לכולם לצאת בשבת להפגין בבלפור וברחבי הארץ".
x