$
חדשות טכנולוגיה

משרד המשפטים האמריקאי השתלט על אתרים איראנים שהפיצו פייק ניוז על ישראל

בין השאר מדובר בארבעה אתרים שהתחזו לאתרי חדשות אמיתיים שמטרתם היתה להשפיע בצורה חשאית על המדיניות של ארה"ב ועל דעת הקהל במדינה. אתר אחר הקדיש חלק ניכר מהכתבות שלו להפצת מידע שקרי על ישראל

עומר כביר 08:3705.11.20

ארה"ב השתלטה על כתובות של 27 אתרים ששימשו את משמרות המהפכה האיראניים כחלק מקמפיין השפעה ומיסאינפורנציה גלובלית, בהם ארבעה אתרים שהתחזו לאתרי חדשות אמיתיים – כך הודיע הלילה משרד המשפטים האמריקאי. אתרי חדשות אלו שימשו, בין השאר, להפצת מידע מעוות או שקרי על ישראל בתחומים כמו פוליטיקה פנימית יחסי חוץ.

 

 

 

לפי הודעת משרד המשפטים המטרה העיקרית של ארבעת אתרי החדשות שזוהו היתה להשפיע בצורה חשאית על המדיניות של ארה"ב ועל דעת הקהל במדינה, בעוד שהאתרים האחרים התמקדו במדינות אחרות. "המהלך היום הוא צעד חשוב נוסף נגד קמפיין הדיסאונפורמציה העולמי של איראן", אמר עוזר התובע הכללי לביטחון לאומי, ג'ון דמרס. "העבודה הזו תמשך, אנחנו לא יכולים לאפשר לחיבה של איראן לפייק ניוז לפגוע במחויבות שלנו לשלטון החוק".

 

 

 

עלי חמינאי, המנהיג הרוחני של איראן עלי חמינאי, המנהיג הרוחני של איראן צילום: אי פי איי

 

חלק מאתרי החדשות נחשדו בעבר כקשורים לאיראן. בינואר האחרון דיווחה CNN שאחד מהם, American Herald Tribune, שפועל מאז 2015 מעסיק בתשלום עיתונאים אמריקאים שכותבים בעבורו מאמרים. פייסבוק הסירה את העמודים של האתר ב-2018, אחרי שזיהתה שהוא מופעל בידי גורמים איראניים. ההשלטות של ארה"ב על כתובת האתר, ולמעשה סגירתו בפועל, וכן הזיהוי שלו עם משמרות המהפכה, הופכת את המוטו שלו, "אתר חדשות עצמאי באמת", לאירוני במיוחד.

 

אתר אחר, שפעל מהכתובת awdnews.com, הקדיש חלק ניכר מהכתבות שלו להפצת מידע שקרי על ישראל. בין השאר התפרסמו באתר כתבות שקריות שטענו שישראל שלחה נשק למליציה ניאו-נאצית באוקראינה, שהיא סיפקה לערב הסעודית נשק שנמצא תחת אמברגו בינלאומי, שישראל קוצרת אברים מפלסטינים ומוכרת אותם בשוק השחור באוקראינה, שכוחות צה"ל נמצאים בקשר קבוע עם אנשי דאעש, שראש המוסד לשעבר אפרים הלוי כינה את נתניהו "פסיכופת", ושלבתו של נתניהו קשרים "זדוניים" עם קבוצות טרור באסיה ושהיא עבדה עם חברי דעאש לייבוא נפט לישראל.

 

 

 צילום המסך

מדובר בפעם השנייה בתקופה האחרונה שבה המאמצים האיראניים להשפיע על דעת הקהל בארה"ב עולים לכותרת. לפני שבועיים, התברר שאיראן עומדת מאחורי אימיילים מאיימים  שנשלחו למצביעים בפלורידה ובמדינו ת נוספות, שהתחזו לאימיילים מהארגון הניאו-פשיסטי Proud Boys ואיימו על תומכי ביידן שלא להצביע לו בבחירות.

 

"אסור לזלזל בדיסאינפורמציה שיוצאת מאיראן", אמר ל"כלכליסט" ג'ון סקוט-ריילטון, חוקר בכיר במכון סיטיזן לאב של אוניברסיטת טורנטו, שעוקב אחרי קמפייני השפעה, התערבות זרה ומיסאינפורמציה. "הם לומדים מרוסיה ומניסיון העבר שלהם. השנה הם ניסו להתערב בבחירות בארה"ב ונתפסו, אבל יש להם כל סיבה להמשיך ולנסות, לנסות להתקדם מבלי להתפס. שכירת אמריקאים לכתוב מאמרים אפלים עלל אלימות אפשרית בבחירות וחיסוני קוביד היתה אסטרטגיה שנוועדה להתגבר על בעיות העבר שלהם עם אנגלית רצוצה והעדר ניואנס תרבותי. אני מקווה שתקרית Proud Boys, ביחד עם השקיפות שמייצרת ארה"ב לפעילות האיראנית יובילו לסיכול המאמצים העתידיים שלהם לפגוע בארה"ב.

 

"נכון לעכשיו, אני פחות מוטרד מכך שאיראן תצליח להקים פעילות מתוחכמת ומשכנעת שמשפיעה על ההתנהגות של אמריקאים, ויותר מכך שהם אולי הצליחו כבר לעשות את זה במקומות אחרים בעולם שפחות עומדים על המשמר. רק 4 מ-27 האתרים המזויפים כוונו לארה"ב, האחרים לשאר העולם".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x