$
חדשות טכנולוגיה

ענקית השבבים AMD במו"מ לרכישת זיילינקס ב-35 מיליארד דולר

עסקת הענק עם זיילניקס, המייצרת מעבדים הניתנים לתכנות, צפויה להיסגר ככל הנראה בסוף 2021. ולמרות שפרטיה טרם נחשפו, היא מעצימה את התחרות בין אינטל ל-AMD

שירות כלכליסט 13:3127.10.20

יצרנית השבבים AMD הודיעה היום (ג') כי בכוונתה לרכוש את היריבה זייליניקס (Xilinx) בעסקת מניות בשווי 35 מיליארד דולר, כך מדווח אתר CNBC. העסקה צפויה לחזק את עמדתה של AMD בתחרות מול אינטל בשוק השבבים.

 

העסקה, שב-AMD מעריכים כי תיסגר בסוף 2021, תוביל להקמת חברה משולבת של השתיים שמעסיקה 13 אלף מהנדסים ומחזיקה באסטרטגיית מיקור חוץ לייצור הנסמכת על TSMC.

 

AMD נחשבת ליריבה העיקרית של אינטל בייצור מעבדים למחשבים אישיים. מאז מונתה ליסה סו לתפקיד המנכ"לית ב-2014 היא החלה להתמקד בתחום ההולך וגדל של מרכזי מידע, וגם שם פתחה חזית מול אינטל. זייליניקס מנסה גם היא לחדור לתחום באמצעות מעבדים הניתנים לתכנות שעוזרים להאיץ ביצוע של משימות כמו קידוד דיגיטלי. יריבתה העיקרית בתחום היא אלטרה, שנרכשה ב-2015 על ידי אינטל בסכום של 16.7 מיליארד דולר, במה שנחשבה באותה התקופה לרכישה הגדולה ביותר של החברה.

 

הקרב בין AMD לאינטל הקרב בין AMD לאינטל צילום: gamingscan

 

"ישנם תחומים שבהם אנחנו מאוד חזקים, ונוכל לזרז בהם את האימוץ של חלק מהמוצרים במשפחת זייליניקס", אמרה סו בריאיון לסוכנות רויטרס. "יש תחומים שבהם זייליניקס חזקה מאד, ואנחנו מאמינים שבאמצעות הרכישה נוכל לזרז את כניסתם של חלק ממוצרי AMD לשווקים".

מנכ"ל זייליניקס, ויקטור פנג, מסר כי כבר בפגישות הראשונות בין הצדדים נראה כי השתיים משתמשות בטכניקות דומות לעיצוב השבבים. "איני חושב שהמיזוג הזה מאתגר כמו שילובים אפשריים אחרים", אמר, "אחד מהמנהלים שלי, שלא הכיר היטב את AMD אמר לי לאחר באחת הפגישות – הם בדיוק כמונו".

 

ייצור שבבי AMD ייצור שבבי AMD צילום: engadget.com

 

לפי תנאי העסקה, בעלי המניות של AMD יחזיקו ב-74% מהחברה המשולבת, ובעלי המניות של זיילינקס יחזיקו ב-26% הנותרים. סו תשמש כמנכ"לית החברה המשולבת, ופנג יכהן כנשיא ויהיה אחראי לעסקים של זייליניקס ולקידום יוזמות אסטרטגיות להגדלת הצמיחה. החברות מעריכות כי העסקה תוביל לחיסכון של 300 מיליון דולר בעלויות של השתיים.

 

AMD פרסמה לאחרונה גם את התוצאות הרבעוניות שלה, שעקפו את תחזיות האנליסטים. ההכנסות עמדו על 2.80 מיליארד דולר והרווח המותאם עמד על 41 סנט למניה. תחזיות האנליסטים ציפו להכנסה של 2.57 מיליארד דולר ורווח של 36 סנט למניה. ברבעון השני דיווחה החברה על הכנסות בגובה 1.93 מיליארד דולר. שווי השוק של AMD עומד על 100 מיליארד דולר, זאת לאחר שהמניות זינקו ב-89% מאז תחילת השנה, על רקע העלייה בביקוש למחשבים אישיים, קונסולות משחקים ומכשירים אחרים בשל השלכות מגיפת הקורונה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x