$
חדשות טכנולוגיה

בלוג-צ'יין

ג'יי.פי מורגן משלימים מהפך: "ביטקוין יתחרה בזהב"

לבנק ההשקעות מהגדולים בעולם, ג'יי.פי מורגן, היסטוריה פומבית ארוכה עם ביטקוין ומטבעות דיגיטליים. כעת, השלים מהפך מעמדת "ביטקוין הוא הונאה" ב-2017, ועד הניתוח כי "ביטקוין יתחרה בזהב" שניתנה השבוע

בן סמוחה 14:4026.10.20

ג'יי.פי מורג'ן הוא אחד מבנקי ההשקעות הגדולים בעולם, ומנהל כ-2 טריליון דולר עבור לקוחותיו. אין זה מפליא שמשקיעים, גופים פיננסיים ואף רגולטורים עוקבים אחר ניתוחי הבנק והאנליסטים שלו במשך שנים רבות. 

 

ביטקוין שבר השבוע שיא שנתי חדש ונסחר נכון לכתיבת מלים אלו בשער של כ-13,100 דולר. המטבע הדיגיטלי המבוזר הפופולרי נסק כ-80% מתחילת השנה, לעומת שווקי המניות (כ-6%) ושוק הזהב (כ-25%). האם זוהי הסיבה מאחורי השלמת המהפך שביצע הבנק בשלוש השנים האחרונות?

 

גבירותיי ורבותיי: מהפך

 

המאבק הציבורי בין הבנק לקהילת הביטקוין הבינלאומית התחיל בכנס בנקאים שנערך בספטמבר 2017. מנכ"ל הבנק, ג'יימי דיימון, אמר כי "ביטקוין הוא הונאה" וכי "המטבע לא הולך לעבוד. לא ניתן לקיים עסק בו אנשים יכולים ליצור מטבע מן מהאוויר הדק ושאנשים שקונים אותו חושבים שהם חכמים במיוחד". אני תוהה באיזה עסק הוא נמצא אם לא בדיוק בעסק הזה, אך בזה נתמקד ביום אחר.

 

ביטקוין, מטבע וירטואלי ביטקוין, מטבע וירטואלי

 

דיימון לא עצר שם. הוא איים על עובדי הבנק שאם יקנו ביטקוין הוא "יפטר אותם תוך שניה" משום ש"זה נוגד את החוקים שלנו וכי הם טיפשים". הוא גם השווה בין ביטקוין לבועת הטוליפים מהמאה ה-17, ואמר ש"בכנות, אני בהלם שאף אחד לא רואה את זה כפי שהוא באמת".

 

במהלך שלוש השנים שעברו מאז, בעודו מנהל את הבנק, הרבה דברים השתנו.

 

תחילה, ההתרככות הגיעה עם הצהרות כמו "השינוי האמיתי טמון בטכנולוגיית הבלוקצ'יין", מאת דיימון. השלב הבא היה להשיק מטבע דיגיטלי צמוד-דולר עבור הבנק ולקוחותיו, Coin JPM, במה שהסתמן כהמשכיות למגמת ההתפכחות. הטון נגד ביטקוין נשמר, כשבינואר 2019 פרסמו אנליסטים של הבנק שביטקוין בדרך ל-1,260 דולר (בעת שנסחר בשער של כ-3,500 דולר). 

 

"לביטקוין פוטנציאל משמעותי לגדילה כתחרות לזהב"

 

השנה, בצל המשבר הכלכלי, מסתמן שהמהפך הושלם. בחודש מאי, ג'יי.פי מורגן הודיעה שתתחיל לספק שירותי בנקאות לזירות מסחר בביטקוין: קוינבייס (Coinbase) וג'מיני (Gemini). ביוני, אנליסטים ממחלקת הנגזרים הפיננסיים של הבנק דיווחו כי מצאו את שוק הביטקוין כחסין יותר משווקי המט"ח, המניות, אגרות החוב והזהב, לפי מבחן מתח שביצעו לו. את המחקר הם ביצעו על שוק הביטקוין ושווקי נכסים פיננסיים נוספים בעת הירידות הגדולות של חודש מרץ, מהן ביטקוין השתקם תוך שבועות ספורים.

 

אך בשבועיים האחרונים, לאחר שבחנו את מהלכיהן של ענקית הבינה העסקית מיקרוסטרטג'י, שרכשה 38,250 מטבעות ביטקוין בשווי של מעל 400 מיליון דולר, ואת של חברת התשלומים סקוור (Square) שעשתה מהלך דומה בגובה 50 מיליון דולר, הטונים השתנו.

 

"הצעד של סקוור הוא הבעת אמון חזקה בעתידו של ביטקוין", אמרו אנליסטים בכירים בבנק שמתמחים בשווקים הגלובליים. לפיהם, חברות תשלומים נוספות צפויות ללכת בדרכה של החברה, הן בכך שיאפשרו ללקוחותיהן גישה לשוק הצומח, והן כנכס רזרבה תאגידי.

בנק ג'יי.פי מורגן בנק ג'יי.פי מורגן צילום: אי פי איי

 

שבוע לאחר מכן, ענקית התשלומים פייפאל שמשרתת מעל 340 מיליון לקוחות ברחבי העולם, הצהירה שתאפשר ללקוחותיה לקנות, למכור ולשלם באמצעות ביטקוין. מיד לאחר מכן יצא דוח נוסף בניוזלטר שהבנק מפרסם למשקיעים המנויים. לפי הניוזלטר, הצעד של פייפאל נתפס גם הוא כהבעת אמון גדולה מאד במטבע המבוזר.

 

"ביטקוין יתחרה בזהב בצורה אינטנסיבית כ'מטבע אלטרנטיבי' בשנים הקרובות בהתחשב שדור המיליניאלס יהפכו, עם הזמן, למרכיב חשוב בעולם המשקיעים", אומר הדוח. הדוח משווה בין גדילת שוק הזהב לבין גדילת שוק הביטקוין השנה, תוך היעזרות בניתוח כספי המשקיעים שהוזרמו לקרנות סל של זהב כנגד קרן הנאמנות גרייסקייל (Grayscale), שמחזיקה ביטקוין עבור משקיעים מוסדיים. בהשוואה שביצעו, הביקוש לביטקוין גבר על הביקוש לזהב.

 

"גם אם תהיה התכנסות צנועה לעבר הזהב כמטבע אלטרנטיבי לאורך זמן, המשמעות עבור ביטקוין ככל הנראה תהיה הכפלה או שילוש מחירו הנוכחי... מעבר לכך, אנו מאמינים ששווי שוק המטבעות הדיגיטליים יעלה לבסוף מעבר למה שמוצדק כאמצעים לשמירה על ערך, משום שהם משמשים גם כאמצעי תשלום. ככל שיותר סוכנים כלכליים (בנקים, חברות תשלומים) יאמצו אותם, כך יגדל השימוש בהם וערכם".

 

כעת, נותר צעד אחרון שעל ג'יי.פי מורגן לנקוט כדי להפוך ל"ביטקוינרים" בעצמם: לרכוש ביטקוין כחלק מרזרבות המזומנים של החברה, בדומה לסקוור ומיקרוסטרטג'י. האם יעשו זאת בקרוב, ויקחו חלק בטרנד בעצמם?

 

הכותב הוא מומחה לביטקוין ומטבעות דיגיטליים, מייסד אתר התוכן CryptoJungle, ממייסדי עמותת Blockchain B7 ומנהל שיווק ויחסי ציבור בחברת MarketAcross. הכותב מחזיק ביטקוין.

 

אין לראות באמור כייעוץ, המלצה או שיווק להשקעות. המידע המוצג הינו הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי. כל העושה שימוש בו, עושה זאת על דעת עצמו ועל אחריותו בלבד.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x