$
חדשות טכנולוגיה

ניתוח כלכליסט

בעקבות הדו"חות: אינטל משתעלת והשוק חושש שהיא חולה

התוצאות של אינטל ברבעון השלישי גרמו לחששות אצל המשקיעים. הן הבליטו את הירידה בהכנסות חטיבת הדאטה סנטר שהיו בזינוק וירדו בכ-10% בעקבות התרסקות המכירות ללקוחות ממשלתיים וארגונים גדולים. אינטל תצטרך להציג מהלכים שיראו לשוק שהיא מנסה להתייעל, ותהיה חייבת לשפר את האמון של המשקיעים אם היא רוצה לצלוח את התקופה הזו

רפאל קאהאן 11:1623.10.20

דו"חות הרבעון ה-3 של אינטל שפורסמו אמש (ה') הביאו לצניחה חדה של כ-10% במניית החברה במסחר המאוחר. אמנם המניה כנראה תתקן את עצמה למעלה בימים הקרובים אך חוסר האמון של המשקיעים והחשש הגדול שלהם מפני ירידה בביצועים שלה כנראה ישארו עוד זמן מה.

 

ישנן מספר סיבות שהביאו למצב הזה.

 

הירידה העיקרית בביצועי אינטל נמצאת בחטיבת הדאטה סנטר - מרכזי הנתונים - שהיתה עד כה בזינוק כלפי מעלה.

 

מנכ"ל אינטל בוב סוואן. התרסקות המכירות ללקוחות ממשלתיים וארגונים מנכ"ל אינטל בוב סוואן. התרסקות המכירות ללקוחות ממשלתיים וארגונים צילום: בלומברג

 

הכנסות החטיבה ירדו בכ-10% באופן מצטבר, והסיבה לכך היא התרסקות המכירות ללקוחות ממשלתיים וארגונים גדולים מאוד (אנטרפרייז) של כ-47%. זאת לעומת הגידול ממנו נהנתה ברבעון המקביל אשתקד של כ-30%.

 

חשוב לציין שמכירות תחום מחשוב הענן, של אותה חטיבה, דווקא צמחו בכ-15%, אך זה היה מפתיע אם לא היו צומחות בהתחשב במצב.

 

השימוש בשירותי מחשוב ענן זינק במקביל לגידול המסיבי בעבודה מהבית בחסות מגפת הקורונה, גם מכירות המחשבים זינקו בהיקפים שלא נראו כמותם בעשר השנים האחרונות.

 

אבל המצב המעורער של הכלכלה הגלובלית כמו גם הקיטון בהיקפי גביית המיסים הכבידו על לקוחות ממשלתיים וארגוני אנטרפרייז. זאת אומרת שתקציביהם הנוכחיים לא מאפשרים את ההשקעות להן ציפתה אינטל בציוד כגון שרתים או מערכי אחסון.

 

בנוסף מחירי השבבים למרכזי נתונים צנחו בכ-15% ככל שהתחרות בתחום מתגברת. האיום על ההובלה של אינטל את התחום הזה נראית מוחשית מתמיד.

 

 טלטלה בשוק השבבים למחשבים

 

השינוי בעסקיה של אינטל והניסיון של בוב סוואן המנכ''ל למקד את פעילותה הביא למשל גם למכירת חטיבת אינטרנט הדברים (IoT) באפריל שעבר עבור 150 מיליון דולר או של חטיבת שבבי האחסון השבוע ל-SK Hynix ב-9 מיליארד דולר. במקביל הוגדלה ההשקעה בחטיבת שבבי הגרפיקה והחברה מצפה להשיק שבבים גרפיים שיתחרו באנבידיה ו-AMD בשנה הקרובה. כל אלה לא יחפו על העובדה ששוק השבבים למחשבים, החטיבה השנייה והרווחית של אינטל הרבעון, עובר טלטלה.

 

שבבים. משבר באינטל שבבים. משבר באינטל צילום: שאטרסטוק

הן AMD וגם אנבידיה הראו השנה שהן מצוידות היטבה כדי לאיים על השליטה הבלתי מעורערת עד כה של אינטל בתחום שבבי ה-PC.

 

המעבר של אפל לשבבי מחשב מפיתוח עצמי המבוססים על טכנולוגיית ענקית השבבים הבריטית ARM, כמו גם התמיכה הגדלה של מיקרוסופט בשבבים אלה, אותם היא מפתחת בעצמה לחלק מדגמי הסרפס - הראו ששוק המחשבים בשל לזניחה של מודל ווינטל (מחשבים מבוססי ווינדוס ומעבדי אינטל) הוותיק ששולט כבר כמעט 40 שנה בתחום.

 

גם העיכוב המתמשך בהשקת שבבים בגודל 7 ננומטר, כמו גם העובדה שרוב מתחרותיה כן הציגו שבבים כאלה לא מקל עליה להראות שהיא עדיין שולטת בשוק. אמנם גודל שבב אינו המדד היחיד לאיכות שלו, אך כמו רזולוציה במצלמות סמארטפונים, מדובר במדד שקל למי שאינו בקיא בפרטים הטכניים להבין.

 

ככל שהשבב קטן יותר כך הוא מתקדם, חסכוני ויעיל יותר. אמנם אינטל הציגה את שבבי הדור ה-11 של סדרות i7, i5 ו-i3 עם הבטחה לביצועים מרשימים - אך אלה עדיין מציגים חריטה של 10 ננומטר, אותה אחת שכבר הוצגה לפני שנים. ועבור חברת טכנולוגיה, דריכה במקום - או לפחות מראית עין שלה - מהווה סימן רע למשקיעים.

 

מצפה להכות את הערכות האנליסטים

 

החברה הציגה במהלך שיחת המשקיעים שנערכה מוקדם יותר הלילה את הערכותיה לרבעון הקרוב, והיא מצפה להכות את הערכות וול סטריט. החברה מעריכה שברבעון ה-4 הכנסותיה יעמדו על כ-17.4 מיליארד דולר לעומת צפי האנליסטים לכ-17.34 מיליארד דולר.

 

גם בשורת הרווח אינטל מעריכה שתרוויח כ-1.10 למניה לעומת הערכות של כ-1.06 דולר. אם סוואן יחליט בסופו של דבר לחתוך בחטיבת הייצור ולהעביר לפחות חלק ממנו לקבלנים חיצוניים - בין היתר לשבבי ה-7 ננומטר - כפי שנרמז בחודשים האחרונים, יכול מאוד להיות שיהיו שינויים מבניים נוספים בהמשך.

 

אך מה שזה לא יהיה, אינטל תצטרך בכל מקרה להציג מהלכים שיראו לשוק שהיא מנסה להתייעל במקום לדבוק במסורת הייצור הפנימי.

 

יכול להיות שהיא תעשה מה ש-HP ביצעה לפני מספר שנים - הפרדה בין חטיבות הייצור לשוק הצרכני והארגוני. אך יכול להיות גם שהיא פשוט תוותר על חטיבת הייצור שלה ותעביר את עסקיה לסמסונג, TSMC או ליצרנית אחרת.

 

מהלכים אפשריים אינם מה שחסר וניכר שעד שהשוק יתייצב אין מדובר בנושא שיוחלט עליו כל כך מהר. עבור המשקיעים מדובר בתקופה ללא ודאות וזה משהו שלפעמים קשה להתמודד עימו. ואינטל תהיה חייבת לשפר את האמון שלהם אם היא רוצה לצלוח את התקופה הזו.

x