$
תקשורת

בלעדי לכלכליסט

הנדל אימץ את המלצות ועדת רוזן לאסדרת הדואר: מסירת חבילה תוך 12 ימי עבודה

ברקע הפרטת החברה, שר התקשורת מבקש שבתוך 40 יום תביא הדואר לאישורו תוכנית מפורטת לרפורמה בשירות לציבור; מסירת חבילה מחו"ל תתבצע תוך 12 ימי עבודה מהגעתה לארץ, במקום 5 ימים כפי שנקבע בהמלצות הוועדה המקוריות, בגלל "בדיקות מכס". תבוטל החובה להעביר חבילה לבית הנמען

אביאור אבו 22:1020.10.20

שר התקשורת, יועז הנדל, אימץ הערב (ג') את המלצות ועדת רוזן לאסדרת תחום הדואר, כשברקע תהליך הפרטת 20% מהחברה למשקיע פרטי - כך על פי מסמך שהגיע לידי כלכליסט.

 

הוועדה, בראשות דניאל רוזן, פרסמה ביוני את הדו"ח להתייחסות הציבור (שימוע) ובספטמבר הגישה להנדל דו"ח מסכם והמלצות מעודכנות. במכתב אימוץ ההמלצות, מציין הנדל כי על אף המאמצים שחברת דואר ישראל נקטה בשנים האחרונות, רמת השירות אינה משביעת רצון ואינה נותנת מענה לצרכי הציבור בישראל, שירותי החברה אינם עומדים בסטנדרטים המקובלים במדינות מערביות ואינם מותאמים לעידן הדיגיטלי. "לא ניתן לקבל מצב בו חברה ממשלתית האמונה על מתן שירות חיוני לציבור, עומדת בראש "הגופים הנילונים" ו"שיעור התלונות המוצדקות" בדו"חות מבקר המדינה ונציב תלונות הציבור" צויין בדו"ח הסופי.

 

דניאל רוזן ויועז הנדל דניאל רוזן ויועז הנדל צילומים: עמית שעל, יריב כץ

 

לאור זאת, מבקש הנדל כי בתוך 40 יום תביא חברת הדואר לאישורו תכנית מפורטת לרפורמה בשירות לציבור, אשר תכלול התייחסות, בין היתר, לסוגיות הבאות: אספקת שירותי הדואר ובנק הדואר בערוצים מקוונים וישירים; קיצור משך זמן ההמתנה ביחידות הדואר ובמוקד המענה הטלפוני (הוועדה ממליצה שלא יעלה על 6 דקות); קיצור וייעול מערך מסירת החבילות; ופיתוח מערכת ממוחשבת לבקרה וניטור של עמידת החברה בתקנים הקבועים ברישיונה. יישום ההמלצות דורש את תיקון חוק הדואר. לאחר שהנדל ושר האוצר ישראל כץ הודיעו כי הרפורמה תיכלל בחוק ההסדרים, מסר משרד האוצר כי "הנושא עדיין בדיונים".

 

לאחר פרסום הדו"ח הראשון של הוועדה, נחשף בכלכליסט ניגוד העניינים לכאורה של רוזן, שמונה לעמוד בראש הוועדה תוך שניסה במקביל לרכוש את מניות החברה עם שותפו יצחק קאול. במשרדי המשפטים והתקשורת בחרו להסתפק בהבהרותיו של רוזן בלבד, ולהמשיך את תפקודו כיו"ר הוועדה מבלי לבצע בדיקה מעמיקה בנושא.

 

תחרות לצד פגיעה באוכלוסיות מוחלשות

 

כחלק מההמלצות שאימץ הנדל, משך זמן מסירה של דואר רגיל בארץ יהיה עד 5 ימי עבודה, במקום 7 ימים כיום. משך זמן מסירה של חבילה מחו"ל יהיה עד 12 ימי עבודה מרגע הגעתה לארץ, במקום 5 ימי עבודה כפי שנקבע בהמלצות הוועדה המקוריות. במשרד התקשורת מסבירים את השינוי עקב תלות בבדיקות ביטחון מכס. בנוסף, תבוטל החובה להעביר חבילה לבית הנמען, כך שתימסר ביחידות הדואר.

 

מרכז המיון הארצי של דואר ישראל מרכז המיון הארצי של דואר ישראל צילום: אוראל כהן

 

בנוסף, כך לפי ההמלצות, תיפתח התחרות בתחום המכתבים הבודדים, השמור כיום לדואר בלבד, ויוסר פיקוח המחירים מהדואר, שתהיה רשאית לגבות "תשלום סביר", שיהיה אחיד ללא תלות במיקום הגיאוגרפי. בתחום הדואר הכמותי - דואר בכמויות גדולות שנשלח בדרך כלל על ידי עסקים, כבר מתנהלת כיום תחרות מפוקחת. חברת מסר היא המתחרה העיקרית לדואר בתחום זה, כאשר הדואר עדיין מחזיק בכ-60% מאזורי החלוקה. עתה יוסר הפיקוח מעל הדואר, מה שיאפשר לה לגבות מחיר דיפרנציאלי באזורים שונים בארץ ועלול לפגוע באזורי הפריפריה המרוחקים.

 

הוועדה המליצה שבישובים גדולים, 90% מבתי האב יהיו במרחק של עד 3,000 מטר מיחידת הדואר, זאת לעומת 1,500 מטר כיום. בישובים קטנים המרחק יגדל מ-4,000 מטר ל-6,000. בישובים עם פחות מ-3,000 תושבים לא תהיה יחידת דואר ותופעל יחידת "דואר נע" פעמיים בשבוע במקום כל יום כיום, שתעסוק רק בהעברת דואר ולא בשירותי אשנב. המלצות אלה, שיובילו לסגירת יחידות דואר, צפויות לפגוע באנשים המוגבלים בהתניידותם ולהוביל לזמן המתנה ארוך יותר בסניפים הנותרים.

 

הוועדה המליצה לאפשר לדואר לספק שירותי דואר חדשים ללא אישור ספציפי של משרד התקשורת ולבטל את החובה לדווח מראש למשרד על תשלום שגובה החברה. עוד המליצה הוועדה על ביטול תהליך הגשת תיק שירות - מסמכים שמכינה החברה לאישור משרד התקשורת ומפרטים את השירות והשלכותיו, מה שמפחית את הפיקוח טרום השקת שירות ועלול לפגוע לבסוף בצרכן. עוד בהמלצות, הגדלת העיצומים הכספיים ממקסימום של 28 אלף שקל כיום, לעד 400 אלף שקל.

x