$
אפליקציות

בימ"ש: אפל תוכל להמשיך לחסום את פורטנייט בחנות האפליקציות

המשמעות היא שבעתיד הנראה לעין לא יוכלו משתמשי המשחק של אפיק גיימס לעדכן אותו אם הם משתמשים באייפון, אייפד או מכשיר אפל אחר

שירות כלכליסט 14:5510.10.20

שופטת בית משפט פדרלי בארה"ב פסקה שאפל תוכל להמשיך לחסום את משחק המחשב פורטנייט בחנות האפליקציות שלה, כחלק מתביעת ניגוד עניינים תקדימית שהוגשה על ידי מפתחת המשחק, חברת אפיק גיימס (Epic Games). משמעות הפסיקה היא שבעתיד הנראה לעין לא יוכלו משתמשי המשחק לעדכן אותו אם הם משתמשים באייפון, אייפד או מכשיר אפל אחר.

 

 

אפיק גיימס תבעה את אפל באוגוסט לאחר שהאחרונה הסירה את פורטנייט מחנות האפליקציות שלה. אפל האשימה את אפיק גיימס בהפרה מכוונת של חוזה המפתחת שלה כאשר ניסתה לעקוף את מערכת התשלום של אפל, באמצעות עדכון תוכנה שעודד משתמשים לקנות מטבעות של המשחק ישירות מאפיק. משמעות המהלך היא שאפל לא תוכל לגזור 30% מהכנסות אפיק במערכת ההפעלה שלה, מה שהביא אותה לחסום את פורטנייט ואת Unreal Engine, כלי תכנות של אפיק גיימס המשמש מפתחי משחקים רבים, וכן את תעשיית הסרטים של הוליווד.

 

אפיק ביקשה משופטת בית המשפט הפדרלי איבון גונזלס פסיקה מקדימה שתחזיר את פורטנייט לאפל סטור, וכן שתאסור על אפל להגיב נגד החברה ושלוחותיה. למרות שפסיקתה של השופטת מאתמול אינה מתירה לפורטנייט לחזור לאפל סטור, היא גם אסרה על אפל להגיב נגד אנריל אנג'ן או שלוחותיה של אפיק.

 

אפיק גיימס אפיק גיימס צילום: Getty Images

 

 

ההסתמכות של משתמשים אחרים על כלי האנריל אנג'ן של אפיק משמעה שחסימתו "תשפיע עליהם שלא לצורך", כך כתבה גונזלס בפסיקתה. "אפיק גיימס ואפל חופשיות להתדיין בתביעה הזאת, אך הסכסוך ביניהן לא צריך להשפיע על גורמים שאינם קשורים אליה", היא כתבה.

 

התיק הזה נחשב לתקדימי וכזה שעשוי להשפיע על איך חנויות אפליקציות - ואולי כלל כלכלת הדיגיטל - יתפקדו בעתיד. הפסיקה מגיעה מספר ימים לאחר שפאנל ההגבלים העסקיים של ועדת השיפוט של בית הנבחרים פרסם דו"ח היסטורי שמצא שאפל, אמזון, פייסבוק וגוגל מקיימות למעשה מונופול, ומנצלות לרעה את כוחן בשוק.

x