$
חדשות טכנולוגיה

ההמלצה המתגבשת בקונגרס האמריקאי: לפרק את ענקיות האינטרנט

טיוטה של המלצות ועדה בקונגרס האמריקאי בהובלת המפלגה הדמוקרטית חושפת כי בכוונתה להציע רפורמות במטרה למנוע מענקיות הטכנולוגיה להפעיל פלטפורמות למסחר מקוון. אם ההמלצות יאושרו, הן תהיינה הרפורמה המקיפה ביותר בחוקי התחרות בתחום מזה למעלה מעשור

שירות כלכליסט 11:5306.10.20

ועדה של הקונגרס האמריקאי בהובלת חברי המפלגה הדמוקרטית, שחוקרת את התחרות בסקטור הטכנולוגיה צפויה להציע רפורמות מרחיקות לכת שמטרתן למנוע מענקיות כמו אמזון ואפל מלהפעיל פלטפורמת מסחר מקוון ולמכור את המוצרים שלהם בה, כך לפי טיוטה של ההמלצות שהגיעה לידי סוכנות הידיעות בלומברג והועברה על ידי קן באק הרפובליקני שחבר בתת הוועדה.

 

מדובר כאמור בטיוטה, כך שהתוכן עשוי עוד להשתנות, ולא ברור אילו מהמחוקקים יתמכו בדו"ח, שפרסומו תוכנן להמשך השבוע אך נדחה בשל מידע שהתקבל ברגע האחרון בנוגע לפייסבוק. אם ההמלצות יאושרו, הן תהיינה הרפורמה המקיפה ביותר בחוקי התחרות בתחום מזה למעלה מעשור. 

 

ההמלצות הן תוצאה של חקירה הנמשכת למעלה משנה בהובלת ועדת ההגבלים העסקיים של הקונגרס שבראשה עומד דיוויד סיסליני מהמפלגה הדמוקרטית. החקירה קרובה לסיום ובמקביל מתנהלת גם חקירה מצד רשויות ההגבלים העסקיים במדינות השונות, שמתמקדות בגוגל שבבעלות אלפבית ופייסבוק.

 

ההמלצות יאסרו על חברות טכנולוגיה להשתתף בתחומי עסקים שונים ותוביל לפירוק החברות, כך לפי באק. אמזון למשל לא תוכל עוד למכור את המוצרים שלה בפלטפורמת המסחר, בעוד שגוגל לא תוכל להיות הבעלים גם של מנוע החיפוש הגדול בעולם וגם של יוטיוב. בדומה, אפל לא תוכל להציע את האפליקציות שלה בחנות האפליקציות שבבעלותה. "התרופה העיקרית ליצירת תחרות בשוק הטכנולוגי היא לחוקק חוקים שיחייבו פירוד מבני", הסביר באק.

 


 

סיסליני אמר בריאיון באוגוסט כי חברות הטכנולוגיה מבצעות ניצול "מטריד במיוחד" של השליטה שלהן כדי לחסל את התחרות. הוועדה הגישה בקשות לקבלת מיליוני עמודים של מסמכים וקיימה 7 שימועים, כולל אחד ביולי שבו העידו המנכ"לים של גוגל, פייסבוק, אמזון ואפל.

 

הטיוטה כוללת המלצה לחוקק חוק שיחייב את חברות הטכנולוגיה לאפשר למשתמשים להעביר בקלות את המידע לגביהן מאתר אחד לשני, כך לפי באק. חוק מוצע נוסף יחייב שבמיזוג הקונה יחזיק רק עד 25% מהחברה, וכן ההמלצה היא לבטל פסיקות של בית המשפט הגבוה שלפי המבקרים מנעו מרשויות אכיפת החוק לחסום מיזוגים.

 

מימין: סונדאר פיצ'אי, מארק צוקרברג, ג'ף בזוס וטים קוק בעדות בקונגרס מימין: סונדאר פיצ'אי, מארק צוקרברג, ג'ף בזוס וטים קוק בעדות בקונגרס צילום: youtube

 

בנוסף לחקירה של הקונגרס. תובעים כלליים של מספר מדינות בארה"ב מתכוונים להגיש תביעה היסטורית על מונופול נגד גוגל, וייתכנו תביעות דומות נוספות בהמשך. כמו כן, ועדת הסחר הפדראלית (FTC) מתכננת תביעה אפשרית נגד פייסבוק, כשרשויות ההגבלים העסקיים חוקרות את ההתנהלות של אמזון ואפל.

 

עם זאת, קרוב לוודאי שחקיקה בנושא תצא לדרך רק בשנה הבאה, אחרי הבחירות בנובמבר, אך היא לא בהכרח תזכה לתמיכת הרפובליקנים שנוטים להתנגד לשינוי חוקי ההגבלים העסקיים. גם אם הדמוקרטים ישלטו בסנאט לאחר הבחירות, הרפובליקנים יוכלו להשתמש בכלים שונים כדי לנסות ולחסום את ההצעות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x