חדשות טכנולוגיה

אמזון משיקה סורק כף יד ששואף לשנות את כללי המשחק במסחר

סורק כף היד מחליף את סורקי טביעות האצבעות, מצלמות זיהוי פנים והסמארטפון כאמצעי תשלום. מטרת החברה להתחרות בתחלופות התשלום בכרטיסי האשראי או דרך הארנקים הדיגיטליים גוגל ואפל

רפאל קאהאן 15:4629.09.20

אחרי חנויות ללא קופאים, חנויות ללא עובדים ושלל תכניות להשקה של סוגים שונים של חנויות נוספות, אמזון מתפנה להציג עוד נדבך בחזון שלה על קמעונאות העתיד. החברה השיקה היום את Amazon One, סורק כף יד שמחליף את סורקי טביעות האצבעות, מצלמות זיהוי פנים ואת הסמארטפון כאמצעי תשלום דרך שבב NFC. על פניו לא מדובר במוצר מהפכני או פורץ דרך, אך למרות זאת הוא מהווה ניסיון מעניין של החברה להתחרות בגוגל, אפל או אפילו חברות תוכנה לעסקים. 

 

סגן נשיא טכנולוגיות וקמעונאות פיזית בחברה, דיליפ קומאר, הסביר שהמוצר מיועד להחליף את את כרטיס האשראי, כרטיסי מועדון או אפילו את כרטיס הכניסה למשחק באצטדיון או למקום העבודה. לדבריו מדובר בפתרון ביומטרי מאובטח מאוד, יותר מטביעת אצבע או מצילום פנים. בשלב הראשון החברה התקינה את המערכת בחנויות ללא קופאים שלה, אמזון Go, בשני הסניפים הראשונים שלה בסיאטל. לקוחות יוכלו לבחור להירשם לשירות על ידי סריקה קצרה - כדקה - של כף היד והזנה של פרטי האשראי.

סורק כף היד של אמזון סורק כף היד של אמזון צילום: אמזון

 

לדברי קומאר, מדובר באמצעי שבמקרה הנוכחי מיועד להחליף את השימוש בסמארטפון, אך לא רק. הרעיון מאחורי המערכת הוא אותו אחד שאמזון מפתחת בשירות Go. מערכת שקמעונאים או לקוחות צד שלישי יוכלו לרכוש ולהפעיל בנקודות המכירה או הפעילות שלהם. גם כאן, אמזון מקדמת את היעילות של השירות וקלות השימוש בו. יש בו אכן יתרונות מובנים, ראשית לא צריך סמארטפון כדי להפעיל אותו, מה שמסייע לעקוף את שירותי הארנק האלקטרוני של אפל, גוגל וסמסונג למשל.

 

זאת ועוד הוא אינו מקושר לחשבון אמזון של המשתמש. אמנם ניתן לקשר ביניהם, אך אין חובה כזו והשירות ניתן להפעלה בלי להיות לקוח של החברה. קומאר מסביר שהבחירה בסורק כף יד אינו מקרי. בניגוד למשל לסורק טביעות אצבעות שדורש מגע פיזי או לסורק פנים שאינו מאובטח ב-100% או מספק פרטיות, לסריקת כף יד יש יתרונות רבים. כך למשל הצילום של היד מתבצע ללא מגע על ידי הצגה שלה למצלמת הסריקה. בנוסף, אין צילום של פני המשתמש כך שלא ניתן לעשות שימוש בתווי הפנים שלו במקומות אחרים. ובגלל שאין מגע, אמזון גם טוענים שמדובר באמצעי ביומטרי הרבה יותר הגייני מאשר אלה שדורשים מגע. בהחלט טיעון חשוב בימים אלה של מגפת קורונה.

 

 

סורק כף היד של אמזון סורק כף היד של אמזון צילום: אמזון

 

לא ברור כמה אמזון גובה על הסורק עצמו או באילו מדינות יהיה זמין לרכישה. החברה גם לא הבהירה כיצד המערכת מתחברת למערכות התשלום או הסליקה של הלקוח והאם זה דורש שימוש בפלטפורמת אמזון Go או שירותי הענן שלה מבית AWS. מה שכן רמז קומאר זה שהמערכת כבר הוצעה ללקוחות ושישנם מגעים לרכישה שלה. "אבל כרגע", הוא כותב, "תיאלצו להמתין בסבלנות".

 

סורק כף היד של אמזון אינו מוצר שמיועד כרגע ללקוחות פרטיים, אך אין שום סיבה שהחברה לא תוסיף אותו כפתרון של מנעול חכם עבור חטיבת Ring שלה למשל. לסריקת כף יד יש אכן יתרונות ברמת האבטחה. כאמור, שטח הפנים של כף היד מבטיח שהסיכוי שלאדם אחר תהיה אותה טביעת יד (למעט תאומים זהים וגם זה לא תמיד, ר''ק) כמעט לא קיים.

 

זאת ועוד, העובדה שהמערכת אינה מחוברת לחשבון אמזון או לארנק אלקטרוני כזה או אחר מאפשר ללקוחות צד שלישי ליישם פתרונות תשלום ללא מגע בלי צורך באפליקציות או בהתקנים חיצוניים. זו דרך מצוינת לעקוף את המונופול של אפל בקרב משתמשיה למשל. אך זה גם מאפשר לעקוף את הפתרונות של גוגל, סמסונג או פייסבוק. אמזון אינה חברה שתדמיתה נקייה לחלוטין, אך בדבר אחד היא הקפידה תמיד, לא לפגוע בלקוחות שלה ולהגן עליהם בצורה המיטבית שהיא יכולה. למעשה היא אחת מחברות הטכנולוגיה שנהנות מתדמית מובילה בתחום. לא ברור עד כמה הפתרון שלה יעניין לקוחות או קמעונאים חיצוניים, אך יש כאן פוטנציאל להפרדה מבנית בין השימוש בסמארטפון או ארנק אלקטרוני כלשהו לקמעונאות חכמה.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x