$
חדשות טכנולוגיה

בלוג-צ'יין

415 מיליון דולר בשווי ביטקוין: מיקרוסטרטג'י מכריזה על נכס רזרבה חדש

ענקית הבינה העסקית מיקרוסטרטג'י, הודיעה השבוע על רכישה שנייה של עשרות אלפי מטבעות ביטקוין בתוך חודש וחצי. בכך, הפכה החברה הציבורית את המטבע המבוזר לנכס הרזרבה העיקרי של החברה.

בן סמוחה 10:3116.09.20
ביטקוין, המטבע הדיגיטלי המבוזר הראשון, ממשיך לככב בכותרות הבינלאומית, להיחשף לקהלים חדשים ולשמש בתור מה שחזון יוצריו תיאר: מערכת כסף מזומן דיגיטלי מבוזרת ואלטרנטיבית לזו שאנו משתמשים בה כיום.

 

בחודש יולי פרסמה מחלקת המטבעות הדיגיטליים של מנהלת הנכסים פידליטי את תזת ההשקעה של בביטקוין בו הסבירה מדוע היא רואה בו כתעודת ביטוח נגד מדיניות חסרת תקדים שננקטת ע"י ממשלות ובנקים מרכזיים. פידליטי אף הגדילה לעשות ותיארה את המטבע כ"נדירות דיגיטלית שלא ניתנת לזיוף" ו"אמצעי לשמירה על ערך בהתהוות", ובכך הצטרפה לקולותיהם של משקיעים מפורסמים כגון פול טודור ג'ונס וראול פאל.

כעת, האימוץ מגיע מכיוון שמעטים צפו.

 

ביטקוין כנכס רזרבה

 

מיקרוסטרטג'י (MicroStrategy), חברה ציבורית שנסחרת בנאסד"ק ושוויה מוערך בכ-1.4 מיליארד דולר, הודיעה בתחילת חודש אוגוסט לרשות לניירות ערך האמריקנית על רכישתם של 21,454 מטבעות ביטקוין בשווי של כ-250 מיליון דולר דאז. השבוע, הודיע מנכ"ל החברה על רכישה נוספת – הפעם של 16,796 מטבעות ביטקוין בשווי של כ-175 מיליון דולר, ובכך הפכה החברה את ביטקוין לנכס הרזרבה העיקרי שלה.

 

 

ביטקוין וקריפטו ביטקוין וקריפטו

 

"ההשקעה שלנו בביטקוין היא חלק מאסטרטגיה חדשה להקצאת ההון של החברה, אשר מחפשת למקסם את הערך בטווח ארוך עבור בעלי המניות", אמר מייקל ג'. סיילור, מנכ"ל החברה. "ההשקעה הזאת משקפת את האמונה שלנו שביטקוין, כמטבע הדיגיטלי המאומץ ביותר בעולם, הוא אמצעי עצמאי לשמירה על ערך והשקעה אטרקטיבית עם פוטנציאל עליית ערך גבוה יותר מכסף מזומן. מאז שהושק לפני יותר מעשור, ביטקוין צמח כתוספת חשובה למערכת הפיננסית העולמית, עם מאפיינים בעלי תועלת עבור אנשים פרטיים ועבור תאגידים כאחד".

 

רבים הופתעו מהודעה זו, במיוחד לאור ציוצו בטוויטר של סיילור משנת 2013 בו אמר כי "ימיו של ביטקוין ספורים. זה רק עניין של זמן עד שיסבול מגורל דומה לשל הימורים ברשת". אז, להזכירכם, ביטקוין נסחר בשער של כ-$680 בלבד. כעת, החברה שבבעלותו מחזיקה 38,250 מטבעות בשווי כולל של כ-415 מיליון דולר.

 

התפכחות מתגמלת, או סיכון מיותר?

 

במכתבו תיאר סיילור כי ההחלטה נתקבלה לאחר חודשים ארוכים של מחקר שמטרתו הייתה להבין כיצד עליהם להקצות את ההון העודף של החברה. במחקר נלקחו בחשבון "מפגש של גורמים מקרו-כלכליים שמשפיעים על המרחב העסקי והכלכלי", אשר בחברה מאמינים כי מהווים סיכון בפרספקטיבה ארוכת טווח לתכנית האוצר התאגידית שלה. בין הגורמים נמנים השפעות נגיף הקורונה על בריאות הציבור והכלכלה, צעדים חסרי תקדים שננקטים ע"י ממשלות ובנקים מרכזיים, וחוסר וודאות פוליטי וכלכלי בעולם.

 

 

מטבעות ביטקוין מטבעות ביטקוין צילום: שאטרסטוק

 

לטענת מיקרוסטרטג'י, ביטקוין מורכב ממאפיינים מיוחדים שהופכים אותו לא רק לגידור הגיוני כנגד אינפלציה, אלא גם כהשקעה שתניב תשואה גבוהה יותר ביחס להשקעות אלטרנטיביות. "אנו מסיקים כי האימוץ העולמי, המיתוג, חיוניות האקו-סיסטם, דומיננטיות הרשת, חוסן המערכת, התועלת הטכנולוגית ואתוס הקהילה של ביטקוין כראיות משכנעות לעליונותו כנכס עבור אלו שמחפשים אמצעי לשמירה על ערך בהסתכלות ארוכת טווח", הוסיף סיילור בהודעה לציבור.

להזכירכם, ביטקוין מוגבל בהיצעו ל-21 מיליון מטבעות, כך שכעת מיקרוסטרטג'י מחזיקה בכ-0.18% מסך כל המטבעות שאי פעם ייכרו.

 

מרעל עכבים והונאה ועד זהב דיגיטלי

 

לאורך 11 השנים בהן ביטקוין קיים, הוא הוכרז כמת מעל 380 פעמים בתקשורת, אשר בחרה להתמקד בגניבות של מטבעות דיגיטליים מבורסות ריכוזיות, בשימוש בביטקוין ככלי לסחיטת כופר מתאגידים וממשלות, ועוד שלל דברים שליליים. משקיעים גדולים כגון וורן באפט קראו לו "רעל עכברים", מנהלי בנקי השקעות כגון ג'יימי דיימון מ-JP Morgan הכתירו אותו כהונאה (לפני שביצע פניית פרסה ואימץ אותו) והציבור הרחב קיבל ואימץ את דעותיהם.

 

אך צעדיהם של פידליטי, מיקרוסטרטג'י, בכירים לשעבר בבנקים מרכזיים ומשקיעים מוכרים בוול סטריט מתחילים להוביל לשינוי התפיסה הרווחת על ביטקוין. כעת מסתמן שהשיח יוצא מקופסת ה'הכחשה' ופותח קופסה חדשה – תיבת פנדורה – שכוללת את מאפייניו האמיתיים של ביטקוין, הסיבות לשמן נוצר, והביקורת הרבה שיש בקרב האקו-סיסטם שנוצר סביבו כלפי המדיניות הכלכלית והמוניטרית שננקטת ע"י בנקים מרכזיים וממשלות.

 

"ביטקוין הוא זהב דיגיטלי - הוא קשיח, חזק, מהיר וחכם יותר מכל סוג כסף שהקדים אותו", סיכם סיילור את ההודעה לציבור. האם יירשם המנכ"ל בספרי ההיסטוריה כאחד מהאנשים החכמים ביותר שזיהו את הטרנד מוקדם, או שמא לעד יישא עמו טעות קריטית בניהול החברה?

 

הכותב הוא מומחה לביטקוין ומטבעות דיגיטליים, מייסד אתר התוכן CryptoJungle, ממייסדי עמותת Blockchain B7 ומנהל שיווק ויחסי ציבור בחברת MarketAcross. הכותב מחזיק ביטקוין.

 

אין לראות באמור כייעוץ, המלצה או שיווק להשקעות. המידע המוצג הינו הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי. כל העושה שימוש בו, עושה זאת על דעת עצמו ועל אחריותו בלבד.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x