$
אינטרנט

לינוי בר גפן ניצחה את טוויטר שלא הסירה ציוץ בוטה במיוחד: "עסקה באופן קיצוני ומשפיל בעברה המיני"

בר גפן תבעה את טוויטר לאחר שפנתה לחברה בבקשה להסיר ציוץ בוטה במיוחד. באופן מוזר, ניסתה טוויטר לתקוף את התנהגותה המינית. השופט מתח ביקורת על טוויטר וחייב אותה בהוצאות כבדות

עומר כביר 11:1614.09.20
טוויטר ביקשה מבית המשפט לדחות את התביעה של העיתונאית לינוי בר גפן תוך שהיא תוקפת את התנהגותה המינית, ותשלם בעקבות כך הוצאות משפט בסך 20 אלף שקלים – כך פסק אתמול שופט בית משפט השלום בהרצליה, גלעד הס. "סברתי לתומי כי הימים בהם הקורבן הפך לאשם, בפרט כאשר מדובר בעבירות מין, חלפו עברו מן העולם", כתב הס בהחלטה חריפה במיוחד.

 

התביעה, שמתנהלת בדלתיים סגורות ומרבית הפרטים בה חסויים, הוגשה בעקבות ציוצים שפרסם בטוויטר משתמש פיקטיבי שפועל תחת הכינוי BT. "מדובר בצייצן שמטריד מינית נשים באופן קבוע", טען פרקליטה של בר גפן, עו"ד גיא אופיר, בשיחה עם "כלכליסט". "הוא כתב ציוץ מאוד מאוד בוטה נגד בר גפן ובן זוגה. יש צו איסור פרסום, אי אפשר לחזור על הציוץ עצמו מרוב שהוא קשה, בוטה ונמוך. בתי המשפט קבעו שאסור אפילו לצטט את הציוץ הנמוך הזה".

 

העיתונאית לינוי בר גפן העיתונאית לינוי בר גפן צילום: תומי הרפז

 

בר גפן פנתה לטוויטר בבקשה שהרשת החברתית תסיר את הציוץ בטענה שמדובר בהטרדה מינית, אך זו סרבה. "היא פנתה אליהם עוד פעם והם שוב סרבו. היא היתה ממש המומה איך הם לא מסירים ציוץ שהוא הטרדה מינית בוטה. זה לא חופש ביטוי ולא שום דבר היא פנתה אליי, אני פניתי לטוויטר, ובתוך כמה שעות אחרי הפנייה שלי טוויטר הסירה את זה", אמר אופיר שמייצג את בר גפן עם עמיתתו עו"ד ליבי שוד-אלדר.

 

חרף זאת, החליטה בר גפן לתבוע את טוויטר. אופיר הסביר: "הגשנו תביעה, כי עם כל הכבוד, קורבן עבירת מין לא צריכה לשכור עורך דין כדי להסיר הטרדה מינית ודי היה בשתי הפניות שלה".

 

כדי למסור כתב תביעה לנתבע בחו"ל, צריך לקבל התר המצאה מחוץ לתחום. בר גפן קיבלה את ההתר, וטוויטר שכרה את משרד עוה"ד הרצוג-פוקס-נאמן שהגיש בקשה לביטול ההתר. "המשרד הגיש בקשה של 45 עמודים", אמר אופיר. "הבקשה כאילו לקוחה משנות ה-70 או ה-80, יש שם דברים שלא כותבים יותר. כתבו שלינוי בר גפן בעצמה היתה לה לשון מאוד משוחררת בטוויטר, והיא עצמה משתמשת במילים מאוד מיניות ובוטות בפרסומים שלהם. הם אומרים שאם אישה משתמשת בביטויים עם השורש ז.י.נ. בפרסומים שלה, מותר להטריד אותה מינית ואין עילת תביעה. זה תמצית הטענות שלהם".

טוויטר טוויטר

 

מכיוון שהתיק מתנהל בדלתיים סגורות, "כלכליסט" לא ראה את כתב התביעה ואת הבקשה של טוויטר, וברשותו רק חלק מהחלטת השופט הס מאתמול. בהחלטה זו, מותח השופט ביקורת חריפה ויוצאת דופן על הבקשה של טוויטר. "לצורך הדיון בעברה המיני של המשיבה המבקשות אף עושות שימוש בכוחן כמתפעלות רשת הטוויטר כך שהן 'שולפות' ציוצים כאלו ואחרים של המשיבה, וזאת על מנת להוכיח לשיטתן את שפתה של המשיבה או את התנהגותה המינית", הוא כתב. "אין מקום בעלי ומפעילי הרשת הפופולארית טוויטר... במקום לעסוק בנושא עצמו יבחור לפרוס על פני עמודים רבים טענות בדבר עברה המיני הנטען של המשיבה, וזאת באופן בוטה, קיצוני ולטעמי משפיל. ניתן לומר כי קיים בסיס לטענת המשיבה כי החלקים בטענות המבקשות העוסקים בהתנהגותה המינית של המשיבה בעבר, יש בהם גוון שוביניסטי".

 

השופט הס דחה את בקשת טוויטר, פסיקה שמחייבת אותה לנהל את המשפט בישראל ולהגיש כתב הגנה, וכן החליט להטיל על החברה הוצאות חריגות במיוחד בסך 20 אלף שקלים. זאת, משלושה נימוקים: "ראשית, הבקשה הינה בקשה נרחבת הכוללת 41 עמודים ומעל 80 עמודי נספחים, והיא דרשה מהמשיבה הכנת תשובה נרחבת. שנית, אני סבור כי הבקשה כוללת טענות סרק אשר מוטב היה שלא היו נטענות... שלישית ומהותית, אני סבור כי הבקשה כוללת התייחסויות מבזות ובלתי ראויות כלפי המשיבה... אין זה לגיטימי במסגרת זו לעסוק בעברה המיני של המשיבה בצורה כה נרחבת ומבישה".

 

כן מציין הס שהבקשה של טוויטר כוללת אמירות קשות ולשון בוטה ובלתי-עניינית כלפי בר גפן. "בסעיף 131 לבקשה נכתב 'גפן טובלת ושרץ בידה', מבלי שקיימת סיבה עניינית לאמירה קשה זו. בסעיפים רבים אחרי מאשימות המבקשות את המשיבה באי אמירת אמת ובהטעיה של בית המשפט ושוב ללא כי סיבה עניינית לשפה כה קשה", הוא הוסיף.

 

"ההתבטאויות של טוויטר בכתב טענות שהוגש לבית המשפט היו סקסטיים ושובינסטיים ברמה קיצונית. הם מבטאים גישה שאם אישה מתבטאת בעצמה בשפה משוחררת אז מותר להטריד אותה מינית, כי היא ביקשה את זה", אמר אופיר. "אילולא היו נכתבים הדברים המבישים בכתב טענות שהוגש לבית המשפט ומוגן מפני תביעה, ניתן היה לתבוע על הטרדה מינית בגין מה שכתוב בכתב הטענות של טוויטר".

 

בר גפן עצמה התייחסה להחלטה, למרבה האירוניה, בשורת ציוצים בטוויטר. "היי טוויטר, היום הפסדתם לי בפעם הראשונה, יתכן שלא האחרונה", היא כתבה. "השופט קבע שדרישתכם לחמוק מתביעתי בתואנה שאינכם יושבים בישראל ואין לכם כל אחריות על מה שנכתב אצלכם - נדחית. בסדר, תערערו, אבל גם לכם ברור שתהיה תביעה והיא תתנהל בישראל.

 

"בניסיון למנוע את הגשת התביעה בישראל החלטתם שאם אני תובעת על הטרדה מינית הרי שיש לחקור את עברי המיני", הוסיפה, "בקשתכם לבית המשפט כללה צילומים שלי מלפני שנים רבות בסמיכות לגברים בפומבי, ציטוטים של פעמים שבהם השתמשתי בשורש ז.י.ן. על הטיותיו השונות. וניסיון לקוות שהשופט ימתיק את העונש כי 'לא צעקת ולא היית בתולה'. זה הרגיז את השופט מאוד. במשך 28 עמודי פסיקה הביע השופט גלעד הס שאט נפש גלויה מהטקטיקה השוביניסטית שבה ניסיתם לירט אותי. ולו רק על החוצפה הזו הוא כבר הורה לכם לשלם הוצאות, מבלי שאפילו ביקשנו, וסכום שנחשב יחסית לגבוה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x