$
חדשות טכנולוגיה

אפל קובעת חוקים חדשים ל-App Store שפוגעים בגוגל ומיקרוסופט

החברה מעדכנת את הנחיות החנות המקוונת שלה על פיהם נקבע אילו אפליקציות יתאפשרו להורדה במכשירי האייפון והאייפד, ודורשת תשלום על כל משחק שיורד למכשיריה דרך שירותי הגיימינג של גוגל ומיקרוסופט

איתמר זיגלמן 21:4511.09.20

לקראת הגעתה של מערכת ההפעלה iOS 14 למכשירי אפל בהמשך החודש, החברה מעדכנת את הנחיות החנות המקוונת שלה, עליהם מתבססים עובדי החברה כדי לאשר או לשלול אפליקציות ועדכונים ב-App Store.  

 

הכללים הנוכחיים של החברה כבר עברו ביקורת אינטנסיבית בשבועות האחרונים מצד יצרני אפליקציות שטוענים כי לאפל יש יותר מידי כוח להחליט איזו תוכנה תופעל במכשיריה וכמה אחוזי רווח היא תקבל ממנה. Epic Games, יצרנית משחק הרשת הפופולרי פורטנייט, נמצאת במאבק משפטי מר עם אפל על הדרישה שלה לא לאפשר רכישות בתוך האפליקציות שלה ללא תשלום נוסף לאפל. בתגובה, אפל הסירה את פורטנייט מחנות האפליקציות שלה בחודש שעבר.

 

מחאת פורטנייט נגד אפל מחאת פורטנייט נגד אפל צילום מסך: .Youtube

 

מיקרוסופט ופייסבוק הזדהו עם המחאה של מפתחת פורטנייט וטענו כי בחודשים האחרונים הכללים של אפל מגבילים את מה שאפליקציות שלהם, בייחוד משחקים ושירותי גיימינג יכולים לעשות באייפונים ובאייפדים. שירות ה- xCloud של מיקרוסופט אינו זמין ב-iOS, ובאפליקציית המשחקים של פייסבוק חסרים משחקים במכשירי אייפון והאייפד.

 

כעת, אפל מודיעה ששירותי הגיימינג בסטרימינג, כגון גוגל Stadia ה-xCloud של מיקרוסופט, יהיו זמינים להורדה ב-App Store אך מבהירה שיוסרו משחקים המוצעים בשירות שלא יורדו ישירות מה-App Store. יצרני אפליקציות רשאים לשחרר מה שמכונה "אפליקציית קטלוג" המקשרת למשחקים אחרים בשירות, אך כל משחק יצטרך להיות באפליקציה בודדת.

 

פירושם של הכללים החדשים שאם בשירותי הסטרימינג הללו יש 100 משחקים, אז כל אחד מהמשחקים האלה יזדקק לרישום נפרד בחנות האפליקציות של אפל כשכל המשחקים והחנויות צריכים להציע רכישות בתוך האפליקציה באמצעות מערכת התשלומים של אפל, במסגרתה אפל דורשת 30% מההכנסות.

אפסטור אפסטור צילום: שאטרסטוק

 

  

הכללים מדגישים את המתח בין השליטה של ​​אפל בפלטפורמה שלה, שלדבריה היא מטעמי בטיחות וביטחון, לבין שירותי המשחקים המתהווים הנחשבים בעיני רבים לעתיד תעשיית המשחקים. שירותי הגיימינג בסטרימינג רוצים לשמש כפלטפורמה ליצרני משחקים, כגון אישור משחקים בודדים והחלטה אילו משחקים להציע, אך אפל רוצה ששירותי הסטרימינג שלהם יתנהגו יותר כמו חבילת משחקים כשהיא תוכל לבדוק כל משחק בנפרד.

 

לאפל אגב, אין שירות משחקים בענן, אך היא מוכרת חבילת מנויים של משחקי iOS בשם Apple Arcade.

 

דרישה נוספת של אפל מתייחסת לשיעורים פרטיים שנרכשו בתוך האפליקציית הקיימות באייפון. באביב האחרון, בשיא מגפת הקורונה, חברות החלו להציע שיעורים וירטואליים בתשלום נוסף. ההנחיות החדשות של אפל קובעות כי שיעורים וירטואליים אישיים, כמו אימוני כושר, יוכלו להמשיך להתבצע כבעבר, אך בשיעורים בהם מדריך מעביר שיעור למספר אנשים - על התשלום להתבצע דרך מערכת התשלומים של אפל.

 

הפירוט המלא של הדרישות של אפל ממפתחי האפליקציות נמצא כעת באתר החברה.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x