$
חדשות טכנולוגיה

"צעד קטן במסע ארוך": השקעה ראשונה מאיחוד האמירויות בהייטק הישראלי

חברת הפינטק הישראלית סלאריו גייסה 5.8 מיליון דולר - קרן הפרייבט אקוויטי וההון סיכון KEN Investments מאיחוד האמירויות השקיעה מאות אלפי דולרים; המנכ"ל יאיר לוי: "לקח לנו הרבה זמן להשלים את העסקה בגלל החששות לגבי העברת כספים מדובאי לישראל"

מאיר אורבך 06:5809.09.20

חברת הפינטק הישראלית סלאריו (Salaryo) המספקת אשראי ושירותי בנקאות דיגיטלית לעסקים קטנים בארה״ב, גייסה 5.8 מיליון דולר. חלק מהכסף גויס כחוב וחלק כהשקעה בחברה תמורת אחוזים. סלאריו סירבה לפרט כמה חוב גייסה, אך על פי ההערכה הוא המרכיב העיקרי בגיוס.

 

המרכיב ההוני הובל על ידי קרן הפרייבט אקוויטי וההון סיכון KEN Investments מאיחוד האמירויות, אשר השקיעה בעסקה עצמה מאות אלפי דולרים. על פי הערכה, זו השקעה ראשונה בישראל של קרן שיושבת באמירויות - ולא חוששת לחשוף זאת.

 

בנוסף השתתפו בסבב הגיוס משקיע הון הסיכון הבריטי מייקל אולמן ו-Techstars האמריקאית, שסלאריו היתה חלק מהמאיץ שלה וכעת גייסה מהקרן של המאיץ. מרכיב החוב סופק על ידי קרן Variant Investments, גם היא מארה״ב.

 

בשיחה עם "כלכליסט" מספר יאיר לוי, מנכ"ל ומייסד-שותף של סלאריו, על החיבור לקרן מהאמירויות: "הגענו אל הקרן דרך אחד המשקיעים שלנו . לצערי עדיין לא היינו שם וכל המשא ומתן התנהל באמצעים דיגיטליים".

 

לוי מציין שלקרן לא היתה כל בעיה להשקיע בחברה ישראלית, וזו היתה עבורה בעיקר השקעה עסקית טהורה. לדבריו, "לא היה לקרן בעיה ברמה העסקית, והאתגר הגדול היה האתגר הטכני. לקח לנו הרבה זמן להשלים את העסקה בגלל החששות לגבי העברת כספים מדובאי לישראל".

 

 

יאיר לוי יאיר לוי צילום: Salaryo

 

הוא סבור שהגיוס פותח עבורו דלת לעולם הפיננסי באמירויות: "חלק גדול בתחום שלנו של הלוואות הוא גישה למקורות אשראי וכסף. זה צעד קטן במסע ארוך ולהיכרות בתוך האמירויות. הסכם השלום המתגבש עזר לנו מאוד. היכולת להניע את המהלך והביצוע שלו קיבלו דחיפה בזכות האווירה שנוצרה מההסכם. לצערי, הכשל הטכני ברמה של העברת הכספים עדיין לא נפתר" .

 

לוי הוסיף כי "הפוטנציאל הטמון בחיבור בין החדשנות הטכנולוגית הישראלית למרכז הפיננסי הבינלאומי של האמירויות הוא אינסופי. זו השקעה ראשונה מסוגה, ואני צופה עסקאות נוספות בטווח הזמן הקרוב". 

 

KEN Investments מאיחוד האמירויות משקיעה כבר יותר מ-15 שנה בחברות באירופה ובאסיה, בעיקר בחברות צמיחה בערוצי B2B ו-B2C במסחר מקוון, פינטק ואינשורטק. עיקר העסקאות של החברה הן בסכומים של בין 100 אלף דולר למיליון דולר. לקרן משרדים בדובאי, גרמניה, יפן וטייוואן.

תיק ההשקעות הנוכחי שלה כולל מעל ל-20 חברות, לאחר כמה אקזיטים מוצלחים.

 

"לקח לנו זמן לסגור את ההשקעה", אמר קנטארו ווילאם, מנכ״ל KEN Investments. "זו הפעם הראשונה שאנחנו משקיעים בטכנולוגיה ישראלית, וסלאריו פונה לפלח שוק גדול וצומחת במהירות של עסקים קטנים בארה״ב". 

דובאי דובאי צילום: גטי אימג'ס

 

 

סלאריו, שנוסדה ב-2017 ומעסיקה 10 עובדים, מציינת שמטרת הגיוס הוא להאיץ את הצמיחה וההתרחבות שלה בשוק האמריקאי. גיוס ההון הנוכחי מביא את סך הגיוסים של החברה ל-12 מיליון דולר בהון ובחוב.

 

סלאריו פועלת בתחום הרחב של הלוואות ואשראי לעסקים קטנים ויש לה מתחרות רבות אפילו מישראל דוגמת בלו וויין ופאנדבוקס שהן גדולות בהרבה ממנה. לדבריו לוי, "אנחנו פעילים מאז 2018 וכבר נתנו אשראי למאות עסקים עם 60 מיליון דולר".

  

ההשקעה תשמש לתמיכה באסטרטגיית השוק של סלאריו, כאשר היא ממשיכה בהתרחבות לתחומים נוספים של בנקאות דיגיטלית לעסקים קטנים.

 

הטכנולוגיה של החברה מאפשרת קבלת בקשות, ביצוע בדיקות רקע ואספקת אשראי תוך דקות ספורות באמצעות שימוש במודולים של KYC) Know Your Client), ניהול סיכונים פיננסיים ועסקיים, חתימה דיגיטלית על חוזים, וידוא וחיוב אמצעי תשלום.

 

לדברי לוי, "ההשקעה היא אבן דרך משמעותית עבור סלאריו, והופכת אותה משחקן נישתי לבנק דיגיטלי לעסקים קטנים על רקע מגיפת הקורונה. החזון של סלאריו הוא לסייע לעסקים קטנים, יזמים ועצמאים באמצעות טכנולוגיה המאפשרת גישה מהירה וגמישה לאשראי ולשירותי בנקאות דיגיטליים נוספים".

 

קורט פינטל, שותף מנהל ב-Variant Investments, אמר: "מגפת הקורונה האיצה את תהליכי הדיגיטציה בתחום השירותים הפיננסיים. חברות פינטק כמו סלאריו מספקות הזדמנויות לייצר תשואות אלטרנטיביות בסביבה המשתנה במהירות. הטכנולוגיה המתקדמת והמומחיות הפיננסית של סלאריו מעניקים ל-Variant יתרון בחשיפה לנכסים מניבים לא שגרתיים".

x