שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
אינטרנט

דרופבוקס, גוגל דרייב ו-iCloud של אפל תחת חקירה של הרשויות האיטלקיות

רשות התחרות האיטלקית פתחה בחקירה שנועדה לברר האם תנאי השימוש של פלטפורמות הענן של אפל, גוגל ודרופבוקס עומדים בתנאי החוק המקומי. החקירה מתבססת על תלונות שהתקבלו בנושאים אלה ממשתמשים באיטליה בשנים האחרונות

רפאל קאהאן 16:2108.09.20
רשות התחרות האיטלקית פתחה בחקירה שנועדה לברר האם תנאי השימוש של פלטפורמות הענן של אפל, גוגל ודרופבוקס עומדים בתנאי החוק המקומי. על פי דיווח של אתר TechRunch אמש (ב'), החקירה מתבססת על תלונות שהתקבלו בנושאים אלה ממשתמשים באיטליה בשנים האחרונות. בסך הכל ה-AGCM פתח ב-6 חקירות נפרדות.  

 

הטענה העיקרית נגד החברות היא שהן לא מפרטות ומעדכנות את המשתמש שהן עושות שימוש במידע שלו למטרות מסחריות. זה שגוגל עושה שימוש במידע של משתמשיה אינו חדש. אך השמות דרופבוקס או אפל שמשתרבבים לטענה מעין זו - מהווה לעומת זאת חידוש אמיתי. אפל בעיקר נוהגת להתהדר בהגנה על פרטיות לקוחותיה וטענה מעין זו עשויה לגרום לה לצרות לא מועטות.

 

אפליקציית דרופבוקס אפליקציית דרופבוקס צילום: flickr / Ian Lamont

 

זו אגב החקירה השנייה שנפתחה נגדה באיטליה. ביולי הודיעה הרשות שתחקור האם אפל ואמזון תיאמו ביניהן להפיץ את אוזניות ביטס (מותג בבעלות אפל) אך ורק בפלטפורמה של האחרונה. תוך שהן מונעות מקמעונאים שאינם חברים של אפל למכור אותן בעצמם. החקירה בנושא זה עדיין נמשכת.

 

החקירה על שירותי הענן גם מתמקדת בסעיפים במסמכי תנאי השימוש (EULA) שעשויים להיות לא חוקיים במדינה. כמו למשל הסכמה מראש להתדיינות בגישור במקום בבית משפט במקרה של טענה נגד השירות. או ההסתמכות על הגרסה האנגלית של תנאי השימוש על גבי זו האיטלקית בכל הנוגע לסעיפים. באיטליה מסבירים ובצדק שלא תמיד המשתמש המקומי מסוגל להבין את הדקויות המשפטיות בשפה זרה גם אם הוא מבין אותה.

 

גוגל דרייב גוגל דרייב צילום: google drive

 

הטענה על הסכמי שימוש בעייתיים הוטחה בעיקר נגד דרופבוקס. חברה שלא רגילה להימצא בכותרות מסיבות מעין אלה. אחת הטענות היא שהחברה לא מפרטת כיצד יכול משתמש לסיים את ההתקשרות המסחרית עימה בצורה ברורה. כמו כן היא לא מציינת מה ההליך שהיא מציעה בכל הנוגע לטענות משפטיות ומי הסמכות המקובלת במקרה כזה.

 

iCloud iCloud

 

הרגולטורים האירופים נראים ששים מאוד ללחוץ על הדק החקירות נגד ענקיות הטכנולוגיה האמריקאיות. אך חשוב להדגיש שאלה נמצאות תחת זכוכית מגדלת גם בארה"ב. עם זאת החקירה האיטלקית יותר בעייתית, ראשית מפני שחוקי התחרות האירופים יותר אגרסיביים מאלה האמריקאים, בנוסף אישום מוצלח באיטליה תקף בכל מדינות האיחוד וגם פותח צוהר לבדיקה אירופית של הטענות ולקנסות מעוד מדינות חברות ככל שהחוקים המופרים מתקיימים במדינות נוספות או ברמת היבשת.

 

כך למשל תקדים בצרפת יכול לשמש את הרשויות בגרמניה או בספרד. בנוסף חקירות יכולות לקבל מעמד יבשתי אם הרגולטור האירופי מעריך שיש לו עילה להתערב או שהוא מתבקש לכך על ידי תלונות נוספות. בסופו של דבר אם החברות יימצאו אשמות הן עשויות לספוג קנסות גבוהים מאוד. בשנים האחרונות קנסות אלה הגיעו במקרים מסוימים אף למיליארדים כפי שגוגל ופייסבוק נוכחו לגלות. פייסבוק אגב נאלצה לשנות את תנאי השימוש שלה ביבשת בגלל חקירה דומה בשנה שעברה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x