$
אינטרנט

מעצר של קבוצה להורדות פיראטיות ברשת הוביל למשבר תכנים

קבוצת ספארקס, ששניים מראשיה נעצרו לפני כשבוע והשלישי עדיין במנוסה, נחשבת לאחת היצרניות העיקריות של תכנים פיראטיים ברשת. המבצע הבינלאומי שנועד להפיל את הקבוצה פגע גם ביצרני קבצים נוספים כגון Geckos ו-DRONES, שהורידו פרופיל כנראה מתוך חשש שהן הבאות על הכוונת של אינטרפול וארה"ב

רפאל קאהאן 12:5007.09.20

היקף הקבצים הפיראטיים שמופץ דרך רשתות טורנטים ואתרים ספג צניחה עצומה בשבוע האחרון. על פי דיווח של אתר Torrentfreak שמסקר את התחום, הסיבה לכך נובעת ממעצר של קבוצת פיראטים חשובה בשם Sparks Group על ידי הרשויות לפני כשבוע. השימוש בטכנולוגיית ביטורנט אמנם לא קטן, אך היקף הסרטים, הסדרות, המשחקים ושאר התכנים שבדרך כלל מופצים בהיקפים גדולים צנח באופן ניכר מאז המעצר.

 

 

 

סצנת הפיראטים מורכבת מאוד. ישנן קבוצות רבות של מפיצי קבצים וכן מספר קבוצות מצומצם יותר של "יצרנים" שאחראים על גניבת התכנים וקידודם כך שניתן יהיה להפיץ אותם. קבוצת ספארקס, ששניים מראשיה נעצרו והשלישי עדיין במנוסה, נחשבת לאחת היצרניות העיקריות של תכנים פיראטיים. היא משיגה אותם בשיטות שונות ולאחר מכן ממירה אותם לפורמט אותו ניתן להפעיל במחשב או בסמארטפון (MP3, קבצי MKV לווידאו או משחקים).

 

אבל זה לא רק קבוצת ספארקס. המבצע הבינלאומי שנועד להפיל את הרשתות האלה פגע גם ביצרני קבצים נוספים כגון Geckos ו-DRONES. שתיהן הורידו פרופיל כנראה מתוך חשש שהן הבאות על הכוונת של אינטרפול וארה"ב. המאבק בפיראטיות דורש שת''פ בינלאומי נרחב ובמבצע הנוכחי הופעל על ידי משטרות ורשויות בכ-18 מדינות במקביל. בין המדינות שבהן הופעלו כוחות החוק ניתן לציין את דנמרק, שוודיה, שווייץ והולנד. כולן נחשבות מדינות ובהן פעילות ערה של קבוצות פיראטים.

 

הורדות פיראטיות הורדות פיראטיות צילום: רויטרס

 

על פי דיווחים שונים הרשתות הללו הופלו בסיוע של גורם פנים אותו כינו בסצנה ה-Artist. אבל ככל הנראה שהחקירה שהבשילה בשבוע שעבר לכתבי אישום פדרליים נגד אנשי ספארקס, ג'ורג' ברידי שנעצר בבריטניה, עומר אחמד (שזוהה כארטיסט בידי גורמים מסוימים) אזרח נורבגי שנעצר בקפריסין וג'ונתן קוריאה האמריקאי שכנראה טרם נעצר.

 

הפגיעה בסצנה כאמור היתה גדולה מאוד. לדוגמה, היקף קבצי TV-X64 שמציעים בדרך כלל פרקים של סדרות פופולריות צנח מכמעט 1,000 שחרורים באמצע אוגוסט לכמעט אפס בסוף החודש. בהתאם גם קבצי סרטים, סרטים מצוירים (אנימה) ואף פורנו צנחו גם הם ממספרים דו ספרתיים באמצע החודש לכמעט כלום בשבוע האחרון. אך קבצי משחקים וספרים אלקטרוניים היו הנפגעים הגדולים ביותר והשחרור שלהם הופסק כמעט לגמרי.

 

עם זאת הפיראטים כנראה לא יעלמו. אחרי מספר ימים כבר החלה מחדש פעילות הפצה של קבצי MP3 וגם אם סוגים אחרים של תכנים עדיין לא חזרו להיקפי השחרורים מלפני המעצר, הפעילות של הפיראטים כנראה תחזור לסדרה בחודשים הקרובים. סצנת הפיראטים תמיד הוקבלה להידרה, המפלצת המיתולוגית שרק כריתת ראשה יכול להורגה. אך כעת, למרות שאחד מהראשים העיקריים בה נכרת, ניכר שהפעילות לא הופסקה לחלוטין. חשוב להדגיש שהנזק שנגרם לתעשיית הבידור, הגיימינג והאמנות עקב פיראטיות גדולה מאוד. מדובר במיליארדים של דולרים בתשלומי תגמולים שאינם ממומשים ובימים אלה של משבר חמור בדיוק בתעשיות האלה, מדובר בכסף שעשוי היה לסייע ללא מעט אמנים, מפיקים או מפתחי משחקים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x