$
תקשורת

בלעדי לכלכליסט

שר התקשורת אישר לפניקס להגדיל אחזקות בסלקום

לכלכליסט נודע כי שר התקשורת אישר לפניקס להגדיל אחזקות בסלקום מ-4.75% עד 10%. הפניקס מחזיקה גם ב־8% מפרטנר, ולכן נזקקה לאישורו

אביאור אבו 07:1306.09.20

קבוצת הפניקס קיבלה אישור ממשרד התקשורת להגדיל את אחזקותיה בסלקום לעד 10%. כיום קבוצת הפניקס מחזיקה בסלקום בשיעור של כ־4.75%. על פי תנאי הרישיון של סלקום, בעל עניין המעוניין להחזיק בה ביותר מ־5%, לא רשאי להחזיק ביותר מ־5% מאמצעי השליטה בחברה מתחרה. הפניקס מחזיקה בכ־8% מפרטנר, ולכן היתה זקוקה לאישור השר יועז הנדל.

 

 

 

על פי רישיונות חברות התקשורת, השר, על פי בקשה בכתב, רשאי להתיר לבעל עניין שהוא קרן נאמנות, חברת ביטוח, חברה להשקעות או קרן פנסיה, להחזיק עד 10% מאמצעי השליטה בחברה ובמתחרתה, בהתקיים שני תנאים, ואם ראה להנחת דעתו כי האחזקה לא תפגע בתחרות: בעל העניין אינו בעל שליטה ואינו מפעיל, במישרין או בעקיפין, כל שליטה בחברה המתחרה; לבעל העניין אין נציג או ממונה מטעמו בקרב נושאי המשרה של החברה מתחרה.

 

 

סלקום סלקום צילום: אוראל כהן

 

על פי המתואר בבקשה שהגישה הפניקס למשרד, היא ביקשה להגדיל את אחזקותיה בסלקום לשיעור של 5% עד 10%. לאחר בחינת הבקשה, הנדל אישר להפניקס ביטוח ולהפניקס פנסיה להחזיק עד 10% מאמצעי השליטה בסלקום ועד 10% מאמצעי השליטה בפרטנר. הנדל קיבל את עמדת הדרג המקצועי כי מדובר ברכישת אמצעי שליטה על ידי גוף מוסדי המנהל כספי ציבור, ולשם כך הוא זקוק לגמישות ולקיומם של אפיקי השקעה מגוונים על מנת להגיע למדינית השקעה אופטימלית לרווחת המשקיעים, ומכאן כי אישור הבקשה צפוי לתרום לרווחת הציבור. גם מנורה מבטחים החזקות קיבלה אישור דומה באפריל 2019.

 

בתחילת יולי קיבל השר הנדל החלטה נוספת הקשורה באחזקות בחברות התקשורת. ההחלטה ביטלה את החובה שהיתה קיימת ברישיונות סלקום, פרטנר ו־HOT לאחזקות מינימום של גורמים ישראליים בגרעין השליטה, מה שיאפשר לגורמים זרים לקיים בהן שליטה מלאה. החלטה דומה צפויה להיחתם בקרוב גם לגבי בזק, לאחר תיקון חקיקה. החוק קבע כי חברות הסלולר כסלקום ופרטנר מחויבות למינימום של 5% אחזקות ישראליות, בעוד HOT ובזק מחויבות ל־20% ו־19% בהתאמה של אחזקות ישראליות. הוראה זו נקבעה על בסיס עמדת שב"כ לשמירה על ביטחון המדינה.

 

בעל השליטה בסלקום כיום הוא אדוארדו אלשטיין, יהודי אזרח ארגנטינה, שהשאיל 5% ממניות סלקום לישראלים המקורבים אליו מקבוצת אריסה, מריו בלכר ומאוריסיו ויאור. בפרטנר הוחזרו מניות חיים סבן לידי האצ'יסון והן נמצאות בידי נאמן עד שמשרד התקשורת יחליט האם להעניק לתאגיד הסיני היתר שליטה.

 

מאחר שסבן אינו תושב ישראל, מוחזקות 5% מהמניות בידי מוסדיים ישראליים. בעל השליטה ב־HOT פטריק דרהי הוא אזרח ישראל, ועל פי טענת החברה הוא גם תושב ישראל, ולכן היא עומדת בתנאים. בבזק משמש דוד פורר כגורם הישראלי בגרעין השליטה, שמחזיק בה בשרשור יחד עם סרצ'לייט האמריקאית.

x