$
יוניסטרים

מתוך משבר נולדות הזדמנויות

רביד הרוש, חניכה בעמותת יוניסטרים שמחנכת בני נוער בפריפריה ליזמות וחדשנות ולסגירת פערים חברתיים וכלכליים, מתארת את החוויות שלה בשנתיים האחרונות ומספרת איך היא וחבריה מצאו במשבר הקורונה הזדמנות להפוך את העתיד לטוב יותר

רביד הרוש 11:0202.09.20

וינסטון צ׳רצ׳יל אמר פעם "פסימיסט רואה קושי בכל הזדמנות, אבל אופטימיסט רואה בכל קושי הזדמנות". בשנתיים וחצי האחרונות אני חניכה בעמותת יוניסטרים שמחנכת בני נוער בפריפריה ליזמות וחדשנות וכך פועלת לסגור את הפערים החברתיים והכלכליים בישראל ונותנת לכל נערה ונער הזדמנות שווה בחיים.

 

במסגרת הפעילות שלנו במרכז היזמות של יוניסטרים בקריית מלאכי, עמלנו על פיתוח סטארט-אפ עסקי – אפליקציית AllMall שמאפשרת לבעלי חנויות לדייק את הפרסום שלהם לקהל היעד שנמצא בסביבת מקום – ואפילו נבחרתי להיות מנכ"לית החברה ואני רק בת 17.

 

לאחר עבודה סיזיפית עם אנשי מקצוע מכל רחבי הארץ החל החלום להפוך למציאות, אבל בדיוק אז הגיעה הקורונה וכל התהליך הוקפא – ממש כמו חברות "רגילות" בעולם העסקים הישראלי, המשבר תפס אותנו בהפתעה. לא ניתן היה לקיים מפגשים כמו שהכרנו, מרכזי הקניות נסגרו ולא ידענו מה יהיה ואיך נוכל כקבוצה להמשיך ולפתח את המיזם.

 

למרות זאת, תקופת הקורונה הביאה אותי, כמנכ"לית, לאתגר את עצמי, להאמין ולהתאהב עד עמקי נשמתי בצוות שלי – בני נוער יזמים מקריית מלאכי, מלאים במוטיבציה והתמדה, שתמכו בי בכל פעולה והחלטה.  

רביד הרוש. "אני מרגישה שהריחוק והמשבר הזה יוליד משהו בריא" רביד הרוש. "אני מרגישה שהריחוק והמשבר הזה יוליד משהו בריא"

 

אחראים למציאות שלנו

 

 

במהלך הפעילות שלנו ביוניסטרים, למדנו כי אנו אחראים במידה רבה למציאות שלנו ואנחנו גם יכולים לשנות אותה. למדנו לזהות ולקלוט הזדמנויות, הרגע הזה שאת חושבת "וואי היה אפשר לפתח..." או "יש לי רעיון איך להתמודד עם הבעיה" ולהוציא לפועל את הרעיון. זה מה שמבדל יזמים מאנשים אחרים - החשיבה מחוץ לקופסה, היצירתיות, היכולת לקלוט הזדמנויות ולהמשיך בכל הכח גם כשקשה.

 

בעזרת תמיכה של מנטורים עסקיים ומדריכי יוניסטרים שמלווים אותנו, התחלנו לקיים מפגשים בזום, חזרנו לפעילות חדשה ומאתגרת במובנים חדשים. למרות הקושי בניהול ישיבה דרך זום, למרות כל החסרונות, גילינו גם יתרונות בקורונה.

 

הקורונה אילצה אותנו להיות יותר עדכניים וטכנולוגיים. היא הקפיצה אותנו כמה שלבים ביכולות הדיגיטליות וגם חשפה בפנינו מי באמת היה מוכן לשינוי טכנולוגי שמתאים ל-2020. למדנו והפקנו לקחים כמו שמערכת החינוך זקוקה לעדכון וחידוש, עצמאים שניהלו את העסק בצורה מיושנת גילו כמה הטכנולוגיה הכרחית ושגמישות היא מפתח להצלחה. קיבלנו גם כלים לעבודת צוות מרחוק, להעביר פרזנטציות בצורה וירטואלית ועוד כישורים נוספים שחייבים אותם בעולם של היום.

 

כך סייענו ליזמית שנקלעה למצוקה כלכלית 

 

בתקופת הקורונה, יחד עם המשך העבודה על המיזם, היה לנו וליוניסטרים חשוב לתרום מעצמנו לאנשים אחרים שנקלעו למצוקה. אני פגשתי אשת עסקים, שכמו עצמאים רבים אחרים נקלעה לקשיים כלכליים והמשך הפעלת העסק עמד בסימן שאלה. דרך פעילות התמיכה לעסקים קטנים של עמותת יוניסטרים, הצוות שלי התגייס למשימה לעזור לה. בתוך כמה שבועות הצלחנו לעזור לה לנהל ולהגדיל את מערך השיווק והמכירות של החברה דרך פלטפורמות דיגיטליות שונות ובכך לייצר עלייה במספר הלקוחות החדשים, ואף לגרום לצוות העובדים לשפר את היכולות הטכנולוגיות שלהם.

 

עם תחילת שנת הלימודים וכניסתנו לכיתה י"ב, נעבור לפעילות תוכנית הבוגרים הארצית של יוניסטרים. כל אחד מחברי הצוות יילך לדרכו ואנו נסיים שלוש שנים כצוות בחברת סטארט-אפ, חוויה מדהימה שזכינו לקחת בה חלק. תקופת התיכון תישאר רק זיכרון, אבל אצלנו יש זיכרון אחר ומיוחד – שונה משאר האנשים שסיימו תיכון בשנים האחרונות – זיכרון הקורונה. אבל דווקא בתקופה הכאוס הזו, אני מרגישה שהריחוק והמשבר הזה יוליד משהו בריא, טוב וחזק שיביא בהמשך לפריח הואחדות.

 

ממני, מנכ"לית בת 17 בתקופת הקורונה.

 

הכותבת, רביד הרוש, היא חניכת יוניסטרים ממרכז היזמות בקריית מלאכי ע"ש משפחת מייסור בתמיכת בנק הפועלים

 

 

בימים אלו מתקיימת תחרות השנתית של עמותת יוניסטרים, אירוע השיא – "יזם השנה". במסגרת התחרות מתמודדים 100 סטארט אפים של בני נוער מ-85 ישובים בפריפריה, מכלל המגזרים בישראל, יתחרו על התואר "היזם הבא של ישראל".  את הסטארט-אפים בוחנים בימים אלה מאות אנשי עסקים בכירים מהארץ והעולם, שרים, חברי כנסת, נציגי ממשלה, דיפלומטים ושגרירים ביותר מ-50 אירועי שיפוט אונליין במסגרתם מתנסים חניכי העמותה בפרזנטציות עסקיות בשידור חי.

 

בנוסף, לראשונה בתולדות התחרות, גם הציבור הרחב יכול להיכנס ולהשתתף בהצבעה שנערכת בימים אלה ברשת בקישור הבא: 

 

x