$
גיימריסט
הפניות גג עמוד  גיימריסט פודקאסט דסקטופ

אפל עונה למפתחת פורטנייט: "דרישתך מסכנת את מודל ה-App Store"

ענקית הטכנולוגיה שנתבעה על ידי אפיק גיימס הגיבה לטענות נגדה לאחר שהסירה את המשחק הפופולרי מהחנות המקוונת שלה: "אם מפתחים יוכלו להימנע מתשלום לחנות המקוונת - דומה הדבר ללקוח שלקח מוצר בחנות מבלי לשלם עליו"

איתמר זיגלמן 15:2523.08.20

אפל הגיבה בסוף השבוע לתביעת ההגבלים העסקיים שהגישה נגדה אפיק גיימס (Epic Games) הקוראת לחברה שלא להסיר את משחק הרשת הפופולרי פורטנייט (Fortnite) מהחנות המקוונת לאחר שהמפתחת הפרה את מדיניות ה-App Store, ולהמתין להחלטת בית המשפט.

 

פיל שילר, מנהל השיווק של החברה, כתב כי "מנכ"ל אפיק, טים סוויני, ביקש מאפל לרקום עסקה מיוחדת בעבור אפיק בלבד שתשנה באופן מהותי את החנות המקוונת והאופן בו היא מתייחסת לאפליקציות בפלטפורמת ה-iOS שלה. כאשר אפל סירבה, אפיק החליטה לשנות את האפליקציה שלה במטרה לבודד את אפל מרכישות בתוכה - צעד שהוא באחריותה של מפתחת פורטנייט בלבד. בעקבות הצעדים שנקטה, הוחלט להסיר את הגישה של מפתחיה לכלי הפיתוח שלנו".

מפתחת פורטנייט נגד אפל מפתחת פורטנייט נגד אפל צילום: Cnet

 

בהמשך הגן שילר על המדיניות של אפל בכל הקשור לחנות המקוונת שלה: "דרישותיה של אפיק מסכנות את מודל ה-App Store. אם מפתחים יוכלו להימנע מתשלום לחנות המקוונת, דומה הדבר ללקוח שעוזב חנות קמעונאית מבלי לשלם עבור מוצר שרכש בה".

 

התגובה של אפל כללה גם תמלילי מיילים בין שילר לסוויני כולל הודעה בה מבקש סוויני מאפל להרחיב את השינויים המבוקשים של אפיק לכלל המפתחים. "ב- 30 ביוני, סוויני ביקש שאפל תאפשר לאפיק להשיק חנות אפליקציות משלה ל-iOS שתכלול מערכת תשלום חלופית לפורטנייט ולמשחקי אפיק נוספים שיאפשרו לחברה לעקוף את תשלום 30 האחוזים המגיעים לאפל", כתב שילר.

 

"מסמכי החוזים והתקנים של אפל מכילים הוראות מגבילות האוסרות על אפיק להציע חנות אפליקציות מתחרה ואפשרויות עיבוד תשלום מתחרות לצרכן", רשם סוויני בתגובה. "אפל תצטרך לשנות את מסמכי החוזים והתקנים שלה כדי להסיר מגבלות אלה".

 

App-Store של אפל App-Store של אפל צילום: שאטרסטוק

 

אפל סירבה. "חנות האפליקציות היא לא סתם חנות - היא חלק ממקבץ כלים, טכנולוגיות ושירותים שאפל מעמידה לרשות המפתחים. איננו יכולים להיות בטוחים שאפיק או מפתח כלשהו ישמור על אותם סטנדרטים נוקשים של פרטיות, אבטחה ותוכן כמו שאנו עושים באפל. ומכיוון שאפל מתייחסת לכל המפתחים על פי אותם תנאים - בקשה של אפיק למעשה היא למקם את הבטיחות והביטחון של משתמשי אפל בידי מאות אלפי מפתחי iOS". 

 

כאמור, אפיק תבעה את אפל בשבוע שעבר כחלק ממחאה שהולכת וגדלה כנגד מדיניות החברה בחנות האפליקציות, זאת לאחר שאפל אסרה על החברה לבצע רכישות פנימיות במשחק הפופולרי פורטנייט ללא תשלום של 30% עמלה לאפל, הזהה לכלל האפליקציות בחנות. אפיק החליטה להפר בכל זאת את תקנות החברה ובתגובה אפל הסירה את המשחק מהחנות. כנקמה אפיק הגישה תביעה בטענה כי אפל מפרה את חוק ההגבלים העסקיים על ידי שליטה בגישה לפלטפורמת iOS דרך App Store ודורשת מהמפתחים להשתמש באפשרויות התשלום שלה בלבד ובמקביל אף פרסמה סרטון בהשראת הפרסומת הנוסטלגית של אפל משנת 1984 בה קראה אפיק למחאת צרכנים כנגד אפל.

 

כחלק מהמחאה נגד אפל, החליטה אפיק לקיים טורניר פורטנייט מיוחד ב-23 באוגוסט שהמנצחים בו יזכו במכשירי גלקסי, טאבלטים של סמסונג וקונסולת פלייסטיישן 4.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x